12 Duhet të keni Plugins WordPress të vitit 2020: Koleksion i Zgjedhur me dorë

WordPress është shumë larg ndërtuesi më i mirë falas i faqes në internet – jo më pak, sepse është i lehtë për t’u përdorur dhe lejon një fleksibilitet të madh për të gjitha nivelet e përdoruesve – qofshin ata zhvilluesit e aksioneve apo fillestarët e gjelbër.


Duke folur për jo-zhvilluesit – një gjë që mund të shqetësojë është një numër i madh i shtojcave dhe dobia e tyre.

Këtu atëherë është një fotografi e 12 shtojcave më të mira të WordPress –

hostingpillPlugins më të mirë të WordPress të vitit 2020

 1. Siguria Sucuri
 2. Updraft Plus
 3. Smush
 4. Më mirë klikoni në Tweet
 5. WP EasyCart
 6. Format e postës postare
 7. Forminator
 8. Google Analytics
 9. SEO e shpejtë
 10. AMP
 11. Cache më e shpejtë e WP
 12. Akismet

1. Siguria e Sucuri

siguri sucuri

Pse është Sucuri Security në listën tonë të shtojcave WP – sepse mund të siguroni uebfaqen tuaj pa paguar asnjë monedhë. Itsshtë falas për të gjitha faqet e internetit të WordPress dhe ka një seri të shkëlqyeshme karakteristika, përfshirë –

 • Auditimi i veprimtarisë së sigurisë
 • Monitorimi i Integritetit të Dosjeve
 • Skanimi i largët i malware
 • Monitorimi i listës së zezë
 • Ngurtësim efektiv i sigurisë
 • Veprimet e sigurisë pas hakmarrjes
 • Njoftime për sigurinë

Versioni premium përfshin uebfaqen Firewall që mbron faqen e internetit nga malware.

Merrni Sigurinë Sucuri

2. UpdraftPlus

azhurnim plus

Kjo renditet më e larta midis shtojcave WP sa i përket zgjidhjeve rezervë dhe rivendosje për faqen tuaj të internetit WP. Ai rezervon të dhënat tuaja, skedarët dhe gjithçka tjetër – me pak fjalë, tërë faqen tuaj të internetit – në ruajtjen e cloud.

Karakteristikat përfshijnë:

 • Një numër i madh zgjedhjesh për kopjimin e cloud, përfshirë Dropbox, Google Drive, Rackspace dhe më shumë.
 • Rivendosni veçorinë duke e rikthyer faqen tuaj në një pikë të caktuar kohe
 • Caktimi i rezervave automatike.
 • Updraft është optimizuar për të përdorur burimet minimale të serverit

Përveç të gjitha këtyre freebies, ekzistojnë një numër karakteristikash premium:

 • Merrni kopje rezervë në rritje në vend të një deponie të të dhënave me premium Updraft.
 • Migjeni në faqen tuaj të internetit – ose kopjoni – pa probleme
 • Krijoni kopje rezervë të të gjitha skedarëve – paketa falas vetëm rezervon skedarët tuaj WP
 • UpdraftPlus vjen me akoma më shumë mundësi ruajtjeje si Azure dhe BackBlaze
 • Ju mund të shifroni të dhënat tuaja dhe t’i mbani të sigurta nga hakerat
 • Shtesa UpdraftPlus ju lejon të dërgoni rezervën tuaj duke përfshirë mesazhe log përmes postës elektronike në destinacione të shumta.
 • Kjo gjithashtu ju lejon të etiketoni kopjet rezervë manuale në mënyrë që t’i riktheheni atyre sa herë që të keni nevojë.
 • UpdraftPlus mbështet WP-CLI që do të thotë se mund ta instaloni atë nga linja juaj e komandës.

Dhe për të arritur gjithçka, ju merrni një ekspert të përkushtuar për t’ju ndihmuar.

Merrni UpdraftPlus

3. Skuqni

smushit

Një tharëse tjetër nga WPMU DEV Smush ju lejon të ndryshoni përmasat dhe të optimizoni imazhet tuaja në mënyrë që faqet tuaja të ngarkohen shpejt pa asnjë bujë – dhe kjo është arsyeja pse ajo figuron në listën tonë të duhet të ketë shtesa për WordPress

Features:

 • Hiqni të dhënat e padobishme pa ndikuar në apel
 • Ngarkesa me ngarkesë e shtyn ngarkimin e figurave derisa të klikohet – shpejtoni ngarkesat e faqes tuaj.
 • Mund të optimizoni deri në 50 imazhe me një lëvizje
 • Thjesht vendosni parametrat – lartësia dhe gjerësia – dhe imazhet tuaja do të shkallëzohen edhe kur i kompresoni ato.
 • Merrni rezultatin e përsosur në Testin e Shpejtësisë së faqeve në Google duke përdorur këshilla të zgjuara nga Smush.
 • Mos e kufizoni veten – optimizoni imazhet nga pothuajse çdo drejtori
 • Konfiguroni Smush për të kompresuar automatikisht dhe optimizuar çdo imazh
 • Optimizoni të gjitha imazhet në rrjetin tuaj me cilësimet e faqes Smush Multi.
 • Smash të gjitha imazhet – PNG, GIF dhe të tjerët – te JPEG me një klik

Çmimi? 100shtë 100% falas por ka një kapak me madhësi të imazhit 5 MB. Nëse vërtet keni nevojë për karakteristika të nivelit të lartë si shpërndarja e shpejtë e CDN, ndryshimi automatik i madhësisë, optimizimi i pjesës më të madhe deri në 32 MB, ose konvertimi automatik në JPEG, atëherë hidhni një sy në WP Smush Pro.

4. Klikoni më mirë në Tweet

më mirë klikoni për tweet

Ben Merdith – i cili ka autorizuar këtë shtojcë me WPSteward – e përshkruan këtë si citime të konvertimit në tweet.

Përveç dy karakteristikave të dukshme – krijimi i një kuotimi me një klikim në Twitter dhe një shkurtues URL – ka një numër karakteristikash të fshehura të energjisë.

Karakteristikat e rrymës:

 • Ju mund të bëni lidhje të dukshme në datat më të reja për motorët e kërkimit
 • Ndërtoni shabllonet tuaja – kutia ku thoni Klikoni në Tweet?
 • A nuk ju pëlqen fraza Klikoni në Tweet? Ndryshoni atë me Kliko më të Mirë për të Tweet.

Dy karakteristikat themelore janë falas, por ju duhet të paguani për tiparet e energjisë.

5. WP EasyCart

easycart

Me WP EasyCart, ju merrni një shportë të plotë blerjeje me Stripe, Google Pay, Apple Pay dhe Microsoft Pay. Në fakt, ka një tërësi mjaft karakteristikash në internet ecommerce të përfshira në versionin falas.

 • EasyCart është i pajtueshëm me SCA dhe GDPR – i cili kujdeset për pagesat dhe privatësinë tuaj.
 • Zgjatjet e mediave sociale – Facebook dhe Instagram – ju lejojnë të shesni direkt produktet tuaja.
 • Ka një numër temash për të zgjedhur.

EasyCart ka tre versione:

 • Edicioni Falas iCommerce nuk ka kufizime në numrin e produkteve ose porosive dhe ju lejon të përdorni PayPal Express, Stripe ose Square për pagesa.
 • Edicioni profesional eCommerce – pa tarifa – ka një numër të madh të portave shtesë të pagesave dhe një mori karakteristikash të tjera si kalkulatori i transportit, redaktimi i porosive, kuletat digjitale dhe shumë veçori të tjera.
 • Edicioni Premium eCommerce – Kjo përfshin aplikacione për pajisje të ndryshme si tableta, iPhone dhe smartphone. Ekzistojnë gjithashtu një numër shtesash premium si ShipStation dhe MailChimp.

6. Formularët MailChimp

Chimp me postë

Një tjetër për të bërë listën tonë të shtojcave më të larta WP është MailChimp e cila ju lejon të dizajnoni dhe dërgoni posta direkt nga faqja juaj e internetit. Ai përfshin tre tipare kryesore të ndërtimit:

 • Post kuti – formularë, të cilat mund t’i shtoni në postimet ose faqet tuaja WP. Redaktori WP 5.0 ju lejon të shtoni këto forma si një bllok të vetëm MailChimp në faqen tuaj të internetit.
 • Widgets Sidebar – forma që shfaqen në shiritin tuaj anësor dhe janë të dukshme në të gjitha faqet e faqes suaj të internetit.
 • Ndihme – formularë që shfaqin përmbajtjen tuaj dhe i lejoni përdoruesit tuaj të shkruajnë detaje.

Nuk ka kufi në numrin e formave që mund të krijoni. Karakteristikat e tjera të shkëlqyera përfshijnë:

 • Përshtatshmëria e plotë – format tuaja nuk do të jenë asnjëherë nga sinkronizimi, pavarësisht nga pajisja që përdor vizitori juaj.
 • Mund të shtoni kuti postare me Gutenberg MailChimp ose të përdorni një kod të shkurtër. Ju madje mund t’i shtoni ato direkt në fund të faqes.
 • Rregulloni fontin, ngjyrën dhe formatet e tjera për t’i dhënë formës tuaj një pamje tërheqëse.
 • Një UI që e bën ndërtimin e formës së thjeshtë por elegante
 • Ekziston një veçori e integruar e analitikës që ju jep njohuri se sa efektive është forma juaj.
 • Më të mirat në praktikat e konvertimit në industri janë ndërtuar në MailChimp WP duke e bërë punën tuaj më të lehtë dhe konvertimet më të shpejta dhe më të larta.

Ekziston një version falas me karakteristika themelore – duke lejuar përdoruesit tuaj të regjistrohen në faqen tuaj të internetit – por tre versionet me pagesë kanë shumë më tepër dhe nuk janë as të shtrenjta:

Hobiist – Karakteristikat Premium për 1 faqe në internet me 59 $ / vit

Profesionale – Karakteristika Premium për deri në 3 faqe në internet me 99 dollarë në vit

Agjensia – Karakteristikat Premium për deri në 10 faqe në internet me 149 dollarë në vit

7. Formatuesi

forminator

Formatuesi nga WPMU DEV renditet lart atje midis listës së shtojcave thelbësore të WordPress sepse asnjë faqe në internet nuk është e plotë pa forma. Tërheqjet kryesore të formatorit janë lehtësia e përdorimit dhe integrimi i palëve të treta, megjithëse ka një numër karakteristikash të tjera të dobishme.

 • Kjo ju lejon të shtoni sondazhe, kuize dhe llogaritëse në mendje – të ngushtë! Kliko.
 • Do të merrni Stripe dhe PayPal për të bërë dhe mbledhur lehtësisht pagesa.
 • Regjistrimi, çmimi, BMI, ose data e duhur – shtoni çdo kalkulator të llojit në faqen tuaj të internetit – e lehtë e tij.
 • Qasni shërbime si Mailchimp dhe Trello përmes faqes tuaj të internetit me integrimin e palëve të treta të Forminator
 • Ndërtoni dhe shisni aplikacionet tuaja në faqen tuaj të internetit me Forminator
 • Dizenjoni dhe zhvilloni me lehtësi duke përdorur Forminator në Gutenberg
 • Siguroni përdoruesit tuaj me pajtueshmërinë me GDPR duke përdorur Forminator

Formatuesi vjen plotësisht falas – dhe versioni pro është i njëjtë me atë të fundit që kontrolluam.

8. Google Analytics

google analytics

Kjo bëri që lista e shtojcave tona të WordPress jo vetëm sepse analitikët janë thelbësorë për markë dhe ri-markim, por edhe për shkak të lehtësisë së saj të plug-and-play – nuk ka absolutisht asnjë nevojë për të prekur kodin. Në fakt, ju mund të përdorni të njëjtën UI si faqen tuaj të internetit për të rishikuar raportin e analitikës. GA për WP vjen me një mori karakteristikash duke përfshirë:

 • Vendosja e lehtë – shtojca shton JS në çdo faqe në faqen tuaj të internetit automatikisht.
 • Ju madje mund të identifikoheni me Google dhe thjesht zgjidhni faqen e internetit që dëshironi të analizoni
 • Pulti përmbledhës me njohuri si pamje, faqe në seancë, normat e fryrjes dhe krahasimet javore.
 • 5 burimet kryesore të vizitave – ju e dini nga po vjen biznesi juaj
 • Tendencat – ju tregon se cila përmbajtje po performon në mënyrë të shkëlqyeshme dhe cila po mbetet
 • Sinjalizime të postës elektronike dhe të pakta – do të duhet të regjistroheni për këto
 • Ju mund të çaktivizoni gjurmimin për përdorues të veçantë si Admin ose personel tjetër – duke e mbajtur të pastër analitikun tuaj
 • GA për WP është optimizuar për përdorim në pothuajse çdo pajisje

Dhe gjëja më e mirë nga të gjitha – është plotësisht e lirë pa asnjë azhurnim të paguar ose tarifa për çfarëdo!

Mendoni se keni nevojë për më shumë? Mbahu! Përditësimet janë në rrugën e duhur – por na tregoni se çfarë ju nevojitet.

9. SEO e shpejtë

seo yoast

SEO është gjithmonë një tregti midis bot dhe njeri. Ka një numër mjetesh SEO atje, por nëse keni faqen tuaj në internet në WP merrni SEO Yoast. Ja çfarë mund të bëni me këtë shtojcë WP SEO:

 • Krijoni hartat e shkëlqyera në vetëm disa klikime
 • Mbërtheni bukën e bukës dhe vendosi ato drejt – të gjitha me një kod të thjeshtë
 • Thuajini lamtumirë ndëshkimeve të Google me URL kanonike nga SEO Yoast
 • Krijoni modele të përshkrimit të titullit dhe meta – duke siguruar qëndrueshmëri dhe markë në faqen tuaj të internetit
 • Ekzistojnë gjithashtu një mori mjetesh analitike për t’ju ndihmuar të shkruani përmbajtje të shkëlqyeshme për SEO.
 • Dhe atëherë është kjo dritare e vogël që ju tregon se si përmbajtja juaj do t’i shikojë përdoruesit në faqen e tij të rezultateve të kërkimit. Dëshironi ta shihni atë për mediat sociale – merrni paketën premium.

Të gjitha këto karakteristika plotësisht falas me shtojcën Yoast SEO për WP. Por prit! Ekzistojnë edhe disa veçori premium:

 • SEO Yoast ka një numër shtrirjesh duke përfshirë lajme, video dhe WooCommerce
 • Merrni mbështetje falas nga ekipi Yoast për një vit të tërë me paketën premium
 • Mbajeni përmbajtjen tuaj në përputhje me frazat tuaja kryesore duke përdorur mjetin premium insights – atëherë optimizojeni atë për sinonime dhe fraza të ngjashme.
 • Merrni këshilla për të ndërlidhur përmbajtjen tuaj ndërsa e shkruani.
 • Dhe harroni për faqet e fshira -Odo do të kujdeset për to.

10. AMP

amp plugins wordpress

AMP – Faqet e përshpejtuara të Mobile – për WordPress është një zgjidhje me burim të hapur për të përmirësuar UX tuaj për përdoruesit e celularit. Ju ofron tre mënyra modele:

Standard – ju përdorni një kornizë të vetme për faqen tuaj të internetit që mbulon të dy pajisjet mobile dhe të tjera.

Tranzicioni – ku dy versione të veçanta mirëmbahen me versionin AMP të drejtuar përdoruesve celular përmes një URL kanonike.

Reader – për të rritur UX vetëm për postime të vetme.

Aftësitë për faqet e internetit të WP përfshijnë:

 • Ngarkimi i plotë i faqeve në internet pa probleme, pa kompromentuar cilësinë e përmbajtjes dhe besnikërinë.
 • AMP është në përputhje me një numër të madh temash WP
 • Ai gjithashtu përfshin një mjet korrigjimi, ku gabimet e konvertimit janë treguar në detaje, duke identifikuar shënjimin dhe komponentët problematik.
 • AMP optimizon pemën tuaj CSS duke hequr çdo markup të papërdorur dhe duke e sjellë atë nën kufirin 50KB. Nëse vazhdoni të bëni kontrollin, shenjat do të përcaktohen me përparësi duke përdorur ato të rëndësishme dhe duke i hedhur poshtë ato sipërfaqësore.

Kjo është një nismë grupore që ofron kod me burim të hapur për përdoruesit e WP.

11. Cache më e shpejtë e WP

Cache e shpejtë WP

Me rritjen e numrit të imazheve në uebfaqe dhe rritja e kërkesës për qasje të shpejtë, tregtia ndërmjet mediave të internetit dhe kohës së ngarkesës është e vështirë të menaxhohet. Rasti më i shpejtë ndihmon në zvogëlimin e kohës së ngarkesës duke ruajtur HTML statike për secilën nga faqet e internetit tuaj në një cache.

Ai gjithashtu ka media për ngarkim dembel vetëm kur përdoruesi juaj zgjedh ta shikojë atë – dhe veçori të tjera.

 • Versioni premium ka cache të shumta për pajisje dhe module të ndryshme si cache desktop, cache celular dhe cache widget.
 • Minify HTML është një optimizues që kthen kodin tuaj në madhësinë minimale të mundshme duke hequr etiketat e tepërta dhe duke u dhënë përparësi atyre që ruhen. Minify Plus zvogëlon kodin më tej.
 • Ekziston gjithashtu një Minify dhe Minify Plus për CSS dhe JS
 • Bllokimi i bllokimit JS dhe compression GZIP janë disa nga karakteristikat e tjera të WP Fast Cache.
 • Paketa gjithashtu përmban një cache të veçantë të shfletuesit, mjete për menaxhimin e prerjeve të cache – shikoni dhe fshini; si dhe një mjet për pastrimin e bazës së të dhënave që zgjedh bazën e të dhënave për shpejtësinë dhe përdorimin e CPU.

Versioni premium – licencë e paguar – siguron qasje të pakufizuar në disa veçori të tilla si cache mobile.

12. Akismet

Akismet

Akismet identifikon komentet e spamit në blogun tuaj. Shtë një tipar jashtëzakonisht i dobishëm për analitik pasi mund të fshini dhe bllokoni spammers – duke e mbajtur trafikun tuaj organik. Karakteristikat e tjera të Akismet përfshijnë:

 • Ndarja e Akismet komentet e identifikuara dhe të identifikuara manualisht.
 • Lidhjet e fshehura të spamit tregohen në trupin e komenteve për t’i shqyrtuar dhe bllokuar.
 • Ju – ose moderatorët tuaj – mund të shihni numrin e komenteve të miratuara dhe statistikat e tjera të përdoruesve.

Pastaj është kjo veçori e veçantë që heq automatikisht komentet më të këqija – duke kursyer ton të ruajtjes.

Akismet është falas për bloget personale. Ekziston një version premium i pajtuar për përdoruesit e tregtisë. Të dy versionet personale dhe komercial kërkojnë një çelës API. Akismet Plus është në dispozicion për përdoruesit personal dhe komercial për 5 dollarë në muaj në uebfaqe ndërsa versioni i ndërmarrjes kushton 50 dollarë në muaj dhe lejon faqet e internetit të pakufizuara.

përfundim

Ekzistojnë një numër i madh i shtojcave WP që ju ofrojnë një mori karakteristikash për faqen tuaj të internetit ose blogun tuaj. Ne kemi zgjedhur 12 nga më të mirat për ju.

Nëse keni ndonjë pyetje në lidhje me këto ose shtojcat e tjera, përdorni seksionin e komenteve dhe ne do t’ju përgjigjemi së shpejti.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map