8 Më të mirat: Ndërtuesit e faqeve në internet për muzikantët (Nr. # 1 është Vetëm i Mrekullueshëm)

8 Më të mirat: Ndërtuesit e faqeve në internet për muzikantët (Nr. # 1 është Vetëm i Mrekullueshëm)

8 Më të mirat: Ndërtuesit e faqeve në internet për muzikantët (Nr. # 1 është Vetëm i Mrekullueshëm)

Industria e muzikës, DJ dhe bandat janë kaq të njohura këto ditë. Në mënyrë që të arrijnë tregun dhe të dalim në turmë, muzikantët kanë nevojë për uebfaqe inovative.


A keni menduar ndonjëherë se cili krijues i faqeve në internet do të ishte zgjidhja më e mirë për muzikantët?

Kombinuar me mediat sociale dhe një faqe në internet të shkëlqyeshme ju mund të fitoni një popullaritet të pamasë dhe mund të arrini shpejt audiencën tuaj të synuar.

Zgjedhja e krijuesit më të mirë të faqeve në internet për muzikantët duhet që ju të shikoni disa parametra, siç janë: kostoja, performanca, shpejtësia, siguria, pamja dhe ndjenja dhe shumë gjëra të tjera.

Në këtë post, unë do t’ju përshkoj disa nga krijuesit më të mirë të faqeve në internet për muzikantë.

Këto nuk janë thjesht kompani pritëse: ato janë të orientuara posaçërisht drejt një personalizimi të lehtë. Prandaj, “ndërtuesit e faqeve të internetit”.

hostingpill8 Ndërtuesit më të mirë të Uebfaqeve për Muzikantë

 1. Bandzoogle
 2. Wix
 3. BandVista
 4. Obior
 5. BoldGrid
 6. Flazio
 7. Weblium
 8. format

Le të fillojmë me atë më të mirën:

1. Bandzoogle: Dyqan pa komision & Fusha FALAS

Bandzoogle u formua në 2003. Ai siguron mjete që muzikantët të ndërtojnë një faqe interneti profesionale për të promovuar muzikën e tyre.

Kompania drejtohet nga Chris Vinson dhe operon jashtë Montrealit, Kanada. Chris Vinson vetë është një muzikant dhe Bandzoogle e filloi sepse Vinson ndërtoi një faqe në internet për grupin e tij, Rubberman.

Aktualisht, ka më shumë se 30,000 muzikantë dhe bende që përdorin Bandzoogle.

Për dallim nga të tjerët këtu në këtë listë, Bandzoogle është vetëm për muzikantë – në vend që të jetë një ndërtues i përgjithshëm që është i mirë për muzikantët.

Me Bandzoogle, ju merrni një regjistrim të lirë të domain dhe një larmi modelesh të përgjegjshme.

Ai gjithashtu siguron karakteristika të tjera të tilla si optimizimi i SEO, integrimi i mediave sociale, integrimi me email dhe shumë më tepër.

Jo vetëm që mund të ndërtoni uebfaqe mahnitëse dhe të bukura, por është gjithashtu e shpejtë dhe e besueshme. Meqenëse është një krijues i internetit i dedikuar muzikës, lehtë mund të integroni disa formate mediatike.

Nëse jeni të frikësuar për fillimin, ka udhëzues për atë në seksionin e ndihmës të Bandzoogle, në “faturimin e llogarisë” për udhëzuesin e personalizimit të shablloneve.

Hover to preview

ndihmë bandzoogle

Unë shkova përpara dhe u regjistrova në Bandzoogle për të ditur se si është e lehtë për t’u përdorur:

Ja si duket paneli i kontrollit Bandzoogle:

bandzoogle-lehtë-to-use-website-ndërtues

Ju mund të vendosni logon tuaj, imazhin e markës dhe më shumë elemente me veçori të thjeshta tërheqëse dhe tërheqëse.

Këto mjete ju lejojnë të ushtroni shumë kontroll mbi faqen tuaj pa telashe: mund të vendosni një faqe apo faqe të mirë në kërkim brenda pak minutash.

Shihni demonstrimin më poshtë:

Në përgjithësi, ky krijues i faqes në internet është i shkëlqyeshëm sepse është e lehtë për ju të ndërtoni një faqe interneti të bukur nga e para. Gotshtë gjithçka që ju nevojitet,

Shihni planet e plota të Bandzoogle këtu…

rekuizitë

 • Mbështetje e mirë për klientët
 • Karakteristika të përkushtuara të mbështetur në muzikant
 • Emri i domain falas
 • Të gjitha planet përmbajnë “Kit elektronike për shtyp”
 • Integrim i mirë me pothuajse të gjitha platformat e mediave sociale.
 • Shumica e shablloneve.
 • Kodi CSS dhe HTML i përshtatshëm
 • Do shtresë ka një veçori të mbledhjes së turmave, në mënyrë që artistët të marrin mbështetje nga fansat.

Cons

 • Mimi është në anën më të lartë, megjithëse është mjaft normale për ndërtuesit e faqeve në internet.

Filloni provën tuaj 30 ditë falas

(Nuk ka nevojë për kartë krediti.)

2. Wix

Ju keni dëgjuar ndoshta për Wix sepse është kaq e njohur. Nga të gjithë emrat këtu, patjetër që ka njohjen më të madhe – dhe përdoruesit më të shumtë.

Ndërsa Wix është një krijues i gjithanshëm i faqeve të internetit, është mjaft e madhe që ajo ka shumë për të ofruar në vend të faqeve të muzikës.

Në thelb: Wix ka pothuajse gjithçka që ju nevojitet, por është pak e kushtueshme.

rekuizitë

 • Ton të personalizimit dhe kontrollit të dizajnit, por nuk është kurrë shumë e komplikuar.
 • Shumë karakteristika të vlefshme për interpretuesit: kalendarët e ngjarjeve, shumë orë video, analitikë të fortë.
 • Ekziston një version falas për ata që duan të eksperimentojnë pafundësisht.
 • Wix ka qindra shabllone për të eksploruar në përgjithësi, që do të thotë se ka dhjetëra modele të lidhura me muzikën – më shumë se çdo kandidat tjetër në këtë listë (sipas mendimit tim, 58).

ndërtues për muzikantë-shigjeta wix

Cons

 • Icmimi në krahasim me shumë opsione këtu, duke filluar nga 13 dollarë në muaj.
 • Shkalla e parë ka vetëm 3 GB hapësirë ​​- të mjaftueshme për grupe të vogla dhe artistë, por nuk është shumë për çmimin.
 • Disa opsione të tjera këtu ofrojnë karakteristika të shkëlqyera për muzikantët në pika më të ulët çmimesh – si kalendarët – sesa bën Wix.

Provoni Wix Today

3. BandVista

BandVista është emri i vetëm në këtë listë përveç Bandzoogle që është në shënjestër vetëm muzikantëve, dhe është përgjithësisht i mirë, kështu që garanton një gradë të lartë këtu.

BandVista është një hyrje më e vogël, më pak e njohur dhe më e re në këtë vend.

Sidoqoftë, ka disa pika mbresëlënëse:

Një nga gjërat më të mira në lidhje me BandVista është mbështetja e saj për listat e postave dhe një redaktues i lehtë i gazetave. Shtë e shkëlqyeshme për marketing dhe shfaqet bujarisht kur merret parasysh çmimi.

Arsyeja kryesore që është më e ulta në listë është disa dobësi në dizajn dhe në përgjithësi, jo plotësisht jashtë opsioneve më të larta.

rekuizitë

 • Mjete të thjeshta për përdorim paraprakë që ju lejojnë të krijoni gazeta, bloge, galeritë e fotografive dhe të keni një lojtar muzikor në vend pa pasur nevojë të dilni nga rruga juaj.
 • Karakteristika shtesë të bëra paraprakisht që më pëlqejnë: një mjet kalendarik (i integruar me Google Maps), një libër i ftuar për tifozët që duan të lënë mesazhe, sondazhe.
 • Planet vijnë me një anëtarësim falas të Kryeministrit BandMix, i cili në thelb është një vend i klasifikuar për muzikantët që të takohen me njëri-tjetrin. Kjo përndryshe do të kushtonte 12,95 dollarë në muaj.
 • Rritjet minimale në çmim sjellin mënyra më shumë karakteristika.

Cons

 • Meqenëse BandVista është një shërbim më i vogël, mbështetja është më e kufizuar: vetëm me email.
 • Dobësi në dizajn: jo një sasi e madhe modelesh dhe shumë duken të ngjashme.
 • Shumë prej modeleve nuk duken moderne.

ndërtues për muzikantë-bandvista-design

4. Obior

Obior është një mundësi solide sepse bën një punë të shkëlqyeshme për të sjellë akoma më shumë akses në fushën e krijuesit të faqes në internet.

Nuk është vetëm për muzikantët, por më shumë për krijimtarët dhe njerëzit artistikë në përgjithësi – kjo do të thotë, është padyshim miqësor me muzikantët.

Alsoshtë gjithashtu e orientuar më shumë drejt vogëlushit – Përparësitë e Obiorës janë në përballueshmërinë dhe lehtësinë e përdorimit. Shumë artistë të kapur për para dhe kohë do ta vlerësojnë Obior.

rekuizitë

 • Hartimet moderne.
 • Integrimet me mediat sociale, përfshirë Soundcloud, SEO dhe një ikonë të shfletuesit të personalizuar janë në dispozicion të gjitha nga niveli i parë e tutje.
 • Mundësia e pagimit mujor ose vjetor. Kjo është e mirë për muzikantët dhe grupet scrappier që do të jenë më të aftë të paguajnë rregullisht sasi më të vogla se një shumë të gjitha menjëherë..
 • Planet vjetore janë përgjithësisht mjaft të përballueshme për një afat të gjatë, në krahasim me ndërtuesit e tjerë të faqeve të internetit:

ndërtuesit për muzikantë-çmim obior

Cons

 • Zgjedhja e shablloneve është pak e kufizuar, megjithëse shabllonet janë të këndshëm.
 • Redaktori i dizajnit është paksa i kufizuar në atë sa ju lejon të ndryshoni në lidhje me një shabllon structure struktura themelore e faqes / sitit është më e vështirë për t’u kontrolluar.
 • Ruajtja është pak e kufizuar për shkallën e parë (1 GB).

5. BoldGrid

BoldGrid është pak më ndryshe nga shumë opsione të tjera këtu. Së pari, më lejoni të shpjegoj më shumë se çfarë është:

BoldGrid në të vërtetë nuk është thjesht një program ndërtimi në internet. Sshtë një ekosistem i shtojcave, shërbimeve dhe temave të WordPress.

BoldGrid në thelb renditet shumë sepse mund të jetë super i avancuar dhe lejon të gjithë (qoftë një zhvillues fillestar ose me përvojë) të ushtrojnë kontroll mbi faqen e tyre.

Dobësitë … mirë, ajo përfshin më shumë “pjesë lëvizëse” sesa opsionet e tjera këtu.

rekuizitë

 • Mbështetje e shkëlqyeshme.
 • Performanca e shkëlqyeshme, temat dhe fleksibiliteti (përsa i përket kontrollit të përdoruesit).
 • Për shkak se ka shumë produkte të ndryshëm në ekosistem, është e thjeshtë të shkallëzosh lart ose poshtë sipas nevojës. Ju mund të merrni mjaft duart në ndërtimin e faqes tuaj WordPress ose thjesht shkulni disa gjëra.
 • Në mënyrë të veçantë, ju mund të blini një shërbim ndërtues faqesh në internet, ose një ndërtues posaçërisht për postime dhe faqe, ose “Crio SuperTheme” që është në thelb një temë super e personalizueshme. Ose të gjitha.
 • Produkti themelor i krijuesit të uebfaqes është jashtëzakonisht i lirë, veçanërisht në krahasim me shumë ndërtues të tjerë të faqeve të internetit:

ndërtues për muzikantë-boldgrid

Cons

 • Vërtetë vetëm për njerëzit që tashmë përdorin ose do të përdorin WordPress.
 • Natyrisht më e komplikuar sesa një ndërtues i faqes në internet.
 • Me sa duket, ju do të paguani për këtë në krye të çfarëdo që ju paguani për një host në internet me WordPress të instaluar (dhe ndoshta një domain), kështu që nuk është aq lirë. Plus, nëse paguani për shumë produkte të ndryshme, kostot mund të shtohen shpejt.

Provoni BoldGrid Sot

6. Flazio

Flazio është një nga të preferuarat e mia në këtë listë, sepse është një personazh i shkëlqyeshëm.

Shtë një hyrje më e fundit në tregun e krijuesve të faqeve në internet, duke përshëndetur nga Italia, por duke ofruar shërbime në të gjithë botën.

Pavarësisht se është i vogël dhe relativisht i panjohur, ai ofron shumë karakteristika me një çmim konkurrues. Dobësitë kryesore?

Unë vetëm uroj që ajo të ketë më shumë një përqendrim në veçoritë dhe modelet e lidhur me muzikantin.

rekuizitë

 • Ekziston një version falas me mjetet themelore dhe një version të paguar me të gjitha mjetet. Disa mund të pëlqejnë thjeshtësia.
 • Versioni i paguar nuk është shumë i shtrenjtë (8.25 dollarë në muaj në kohën e këtij shkrimi), duke marrë parasysh që ka të gjitha tiparet dhe hapësirën e pakufizuar.
 • Sa i përket ndërtuesve më të vegjël, më të thjeshtë të faqeve të internetit, Flazio është i fortë në mjetet elektronike dhe marketing.
 • Në përgjithësi, i thjeshtë për t’u përdorur, por edhe fleksibël në dizajn. Konkretisht, ka mjaft elementë të faqeve dhe widget në dispozicion.

ndërtues për muzikantë-flazio-widget

Cons

 • Jo një përzgjedhje e madhe e modeleve specifike të muzikantit.
 • Ndonjëherë mbështetja dhe faqet në internet mund të jenë pak të çuditshme, me një anglisht të dobët dhe formulime konfuze. Për një shembull, vetëm shikoni në ekranin e mësipërm.
 • Plani i paguar është përgjithësisht një marrëveshje e mirë, por disa njerëz mund të dëshirojnë më shumë opsione: ndoshta një shkallë më e lirë me më pak karakteristika, por që ende ju lejon të mbani një domen, ose një më të shtrenjtë me karakteristika më të përparuara.

7. Weblium

Ky është një kontrast i ashpër me BoldGrid. Pika kryesore e shitjes së Weblium është përqendrimi i tij në thjeshtësi.

Dua të them, thjesht shiko këtë:

ndërtuesit për muzikantë-weblium

Ju me siguri mund të merrni me mend se ku po shkon kjo:

Gjërat që e bëjnë Weblium të shkëlqyeshëm për disa njerëz, gjithashtu do ta bëjnë atë të tmerrshëm për të tjerët.

Me pak fjalë, nëse doni që faqja juaj të duket e mirë, por nuk dëshironi të hutoni shumë gjatë procesit, Weblium është i shkëlqyeshëm. Nëse doni kontroll dhe fleksibilitet, Weblium me siguri nuk është për ju.

rekuizitë

 • Icingmimi i përgjithshëm nuk është super i veçantë, por është në anën e poshtme. Ekziston edhe një plan falas.
 • Përkundër përqendrimit në lehtësinë e përdorimit, ka disa integrime në dispozicion për të rritur marketingun.
 • Siç thashë, super e lehtë për t’u përdorur.
 • Pjesë e lehtësisë së përdorimit është “mbikëqyrësi i dizajnit të AI”, i cili në thelb rregullon automatikisht detaje të caktuara të një faqeje ndërsa redaktoni (në thelb duke u siguruar që të mos rrëmuani asgjë).
 • Një nga karakteristikat më unike që kam parë: redaktimi i përbashkët që në thelb ju lejon të ndani qasjen në faqe për redaktim të njëkohshëm. Kjo është veçanërisht e shkëlqyeshme për bandat më të vogla.

ndërtues për muzikantë-weblium-collab

Cons

 • Ndihmësi i AI mund të bezdisë, veçanërisht nëse frenon ose zhbën redaktimet tuaja të qëllimshme.
 • Siç e prisni, përqendrimi në thjeshtësi do të thotë që është më e vështirë të personalizoni plotësisht ose të merrni kontrollin e elementeve të faqes.
 • Sasi e kufizuar e temave të orientuara nga muzika.
 • Megjithëse ka disa karakteristika të mira, disa elemente themelore mungojnë: kryesisht, tregtia elektronike. As niveli më i lartë ka ecommerce këtu.

8. Formati

Formati është i orientuar drejt fotografëve dhe artistëve të tjerë vizualë – pengesa kryesore në këtë kontekst.

Pra, pse është në këtë listë?!

Në thelb, Format ka shumë forca të tjera që e bëjnë atë një mundësi të vlefshme për muzikantët, dhe shumë shabllone mund të përvetësohen për një muzikant ose sit të grupit pa stres shumë.

Plus, ajo ka disa fokus muzikantë. Në fund të ditës, Formati është me të vërtetë një ndërtues portofoli mbi të gjitha.

ndërtuesit për muzikantë-format

rekuizitë

 • Audio i integruar, duke përfshirë gjurmët e ngulitura Spotify dhe Soundcloud, i cili është i thjeshtë për tu vendosur dhe dizajnuar.
 • Mjetet e tregtisë elektronike që funksionojnë shumë për shitjen e muzikës. Një pikë ekstra e mirë është që Format nuk marrin tarifa për transaksione ose komisione.
 • Dizajn dhe personalizim shumë i fortë i fokusit pa sakrifikuar lehtësinë e përdorimit. Forca e saj në këtë fushë është një pjesë e madhe e asaj që e mori atë në këtë listë.

ndërtuesit për muzikantë-model-format

Cons

 • Siç thashë… Formati është i orientuar drejt fotografëve më fuqishëm. Po, ka mjete dhe tema të orientuara nga muzikantët … por jo aq sa për fotografët dhe artistët vizualë.
 • Në anën e çmimeve, veçanërisht në lidhje me shumë nga opsionet këtu.
 • Niveli i parë, i cili është 12 dollarë në muaj kur e shkruaj këtë, vetëm ju lejon të shisni 3 produkte. Shkalla e dytë dhe e tretë janë më të mirë për këtë, megjithëse.

Cili krijues i faqes muzikore është më i miri?

Siç mund ta merrni me mend, ky renditje nuk do të jetë plotësisht i saktë për të gjithë.

Disa njerëz do të çmojnë kosto të ulët mbi gjithçka tjetër, dhe të tjerët do të japin çmime tipare ose performancë. Shumë do të jenë diku në mes.

Por nëse keni buxhet të mjaftueshëm për të, Bandzoogle është zgjedhja më e mirë në përgjithësi. Mund të përshtatet në pjesën e sipërme të rrëmbyeshme duke luajtur nga garazhe ose artistë shumë të suksesshëm.

Në thelb, sepse ka qenë në këtë vend për një kohë, ajo është rritur në kandidatin më të mirë natyrshëm.

Nëse nuk e pëlqeni Bandzoogle për ndonjë arsye, Wix është një lloj i ngjashëm, por më pak i përqendruar në muzikantë posaçërisht.

Nëse keni nevojë për diçka me një kosto më të ulët, BandVista dhe Flazio janë solide. Nëse dëshironi një shtim të shkëlqyeshëm të WordPress, BoldGrid është i shkëlqyeshëm.

Dhe kështu me radhë, dhe kështu me radhë – ju merrni thelbin.

Por në përgjithësi, Bandzoogle është në krye për një arsye. Ndertim i lumtur i faqes se internetit!

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Adblock
  detector