G Suite Gëzon: 5 Alternativa më e mirë e G suite për të kaluar nga ajo! (2020)

G Suite është ajo që paketohet vetë me informatikë cloud, mjete bashkëpunimi, programe kompjuterike dhe produkte që u krijuan nga Google Cloud së pari në 28 gusht 2006. Konsiderohet të jetë një grup i aplikacioneve në internet që u krijua nga Google për qëllime biznesi.


Shtë një koleksion i produkteve me bazë firmash si Gmail, dokumente, fletë, kalendar, makinë, fotografi, etj; mbi bazën e pajtimit të siguruar nga Google.

Me fjalë të thjeshta, nëse jeni duke punuar në një kompani biznesi, ju të gjithë duhet të keni idet tuaja të asaj kompanie. Kjo është ajo që bën G Suite; kjo ju siguron adresat e postës elektronike që mund të kenë emrin e domain-it të kompanisë së fituar.

Epo, është një veçori e tillë që është furnizuar nga G Suite. Ende ka shumë karakteristika dhe aplikacione që janë në dispozicion dhe po përdoren gjithashtu nga ne.

Megjithëse G Suite ka siguruar shumë karakteristika dhe shërbime të tij përmes Google, ai nuk është akoma i përsosur. Ndërsa është kaq i dobishëm, nuk ju siguron aplikacione desktopi që mund të përdoren në kompjuter edhe kur jeni jashtë linje.

Kështu, nëse jeni ngecur në një vend ku ka më pak hyrje në internet, G Suite nuk mund t’ju ndihmojë shumë. Gjithashtu, nuk ka asnjë formë të integruar për emailin tuaj; ju duhet të përdorni një aplikim të palës së tretë për të njëjtën.

Mund të ketë edhe shumë të meta të tjera të tilla G Suite që vë në dyshim nëse duhet të vazhdojë nëse jeni duke punuar për një biznes. Këtu janë disa alternativa G Suite që mund të mendohen si një opsion.

1. Hapësirë ​​raft

Rackspace

Ashtu si Google, Rackspace është gjithashtu një ndërmarrje globale e cila po funksionon në rreth 150 vende. Duke kërkuar për një aplikim të thjeshtë të bazuar në email, kjo është diçka me të cilën duhet të kaloni. Kushton rreth 2.99 dollarë në muaj për një përdorues, është ai më i lirë, dhe në krahasim me G Suite, është thjesht gjysma e çmimit.

Kjo ju siguron karakteristika si kuti postare 25 GB, rimëkëmbje të postës elektronike, mbështetje 24 × 7 për klientët, dhe më e rëndësishmja, ai përfshin bashkangjitjet e postës elektronike për të qenë aq i madh sa 50 MB i cili për G Suite është vetëm 25 MB.

Megjithëse ekziston një konstatim që nuk mund të ndani kalendarët ose të bashkëpunoni dokumente që ishin të mundshme përmes G Suite. Megjithatë, mund të konsiderohet se është një opsion i shkëlqyeshëm.

Rackspace ka shumë avantazhe të cilat janë si më poshtë:

 • Rackspace ofron ndihmë për klientët e saj 24 × 7 për klientët.
 • Rackspace mund të jetë e dobishme për drejtimin e bizneseve të vogla me një shërbim relativisht më të lirë.

Rackspace ka disa të meta që janë si më poshtë:

 • Nuk ka asnjë ruajtje të cloud OneCloud të lidhur me Rackspace. Për të përfituar nga ruajtja e një cloud cloud, ju duhet të blini një pajtim krahasues të shtrenjtë OneDrive.

2. Zoho

Zoho

Një nga alternativat më të rekomanduara të G Suite është Zoho. Nëse biznesi juaj po mbaron buxhetet dhe ju duhet të keni një zgjidhje më të lirë se G Suite, atëherë Zoho është një opsion i shkëlqyeshëm. Kushton vetëm një dollar në muaj, Zoho ju siguron të gjitha qasjet në postat elektronike të biznesit tuaj.

Konsiderohet të jetë miqësor ndaj zhvilluesve dhe gjithashtu ju jep ngadalë, aplikacionin më të përdorur në kompani sot në çmim. Gjithashtu, ju merrni një veçori tjetër krijuese të disa me të njëjtin çmim si Zoho Cliq.

Zoho Cliq ndihmon në rritjen e produktivitetit dhe gjithashtu mban të gjithë punonjësit tuaj të lidhur në një lak. Disa nga karakteristikat e tij përfshijnë ruajtje 5 GB, bashkëngjitje 25MB për email, mbështetje chat, mbështetje për ruajtjen e cloud 30 GB, etj.

Zoho është një emër i shkëlqyeshëm me disa shërbime të dobishme si:

 • Zoho ka një sistem të veçantë chat, në mënyrë që përdoruesit të pyesin pyetjet e tyre në përputhje me rrethanat. Gjithashtu, ka ndarje të skedarëve si dhe planifikim të kalendarit për përdoruesit e Zoho.
 • Shtë një nga alternativat më të sigurta me mure rezistente ndaj Bullet për të mbrojtur privatësinë e përdoruesve të saj.

Zoho ka disa të meta të vogla, të cilat janë si më poshtë:

 • Zoho ofron shërbime të shkëlqyera, por çmimi i lidhur me secilin shërbim është pak i shtrenjtë. Për të shfrytëzuar 100 GB hapësirë ​​ruajtjeje, duhet të blini një Plan Profesional, i cili është mjaft i kushtueshëm.

3. GoDaddy

GoDaddy

Të gjithë kemi dëgjuar emrin e GoDaddy si një kompani pritjeje në internet dhe tani kemi lëvizur drejt shërbimeve të produktivitetit. Kompania tani ka filluar të sigurojë shërbime për prodhimin.

GoDaddy gjithashtu ka bashkëpunuar me Microsoft dhe ofron në programin e tij 365 të aplikacioneve të Microsoft Office. E vetmja pengesë që ka është, ajo nuk ofron ndonjë veçori të mesazheve. Kështu që duhet të mbështeteni në aplikacione të tjera për këtë.

Ai ju siguron 1TB hapësirë ​​për ruajtjen e cloud për ruajtjen e skedarëve tuaj dhe sendeve të tjera. Meqenëse GoDaddy ka qenë gjithmonë i saktë në lidhje me sigurinë e tij, do të jetë e njëjta mënyrë e parashikuar edhe në postë elektronike. Kështu, bëhet një mundësi e shkëlqyeshme për G Suite, pasi ofron edhe postë elektronike të pakufizuara, lehtësira dhe mbështetje të Microsoft-it gjithashtu.

GoDaddy ka disa avantazhe të cilat janë si më poshtë:

 • Përdoruesit mund të përfitojnë nga 24 × 7 thirrje mbështetëse nëse dëshmojnë ndonjë problem në lidhje me shërbimet e ofruara.
 • Si partnerë të GoDaddy me Microsoft Office, është një alternativë shumë më e mirë për sa i përket sigurimit të personalizimit të pakufizuar të postës elektronike.

GoDaddy dështon në disa parametra të cilët janë si më poshtë:

 • GoDaddy nuk ka aplikacionin e tij të mesazheve të menjëhershme. Në rast se ju keni ngecur në një situatë të rëndë, do të duhet të kërkoni për Outlook si një opsion.

Filloni me Godaddy

4. SamePage

SamePage

SamePage është disi i ngjashëm me G Suite kur bëhet fjalë për krijimin e përmbajtjes dhe shkëmbimin, por ai nuk mbështet mbajtjen e postës elektronike. Pra, nëse tashmë përdorni një aplikim të palëve të treta për të zgjidhur atë qëllim, SamePage është një mundësi e shkëlqyeshme për të bashkëpunuar me të.

Kjo ju siguron serinë e saj të aplikacioneve të zyrës si kalendar, redaktues teksti, etj. Dhe gjithashtu ju lejon të kombinoni një ekip njerëzish në një dokument të vetëm dhe t’i bëni ata të punojnë në të njëjtën mënyrë. Ekzistojnë gjithashtu komente, thirrje video dhe opsione chat në dispozicion në aplikacionet e saj të zyrës.

SamePage ju lejon të sinkronizoheni në renë tuaj, dhe kështu nuk keni nevojë të tërhiqni kutinë tuaj, duhet ta lidhni atë dhe kjo është ajo. Shtë një vend që ju lejon të bashkëveproni me të gjitha aplikacionet e palëve të treta në një faqe të vetme.

SamePage ofron shërbime pa probleme me disa avantazhe të cilat janë si më poshtë:

 • SamePage lejon njerëz të shumtë në të njëjtën faqe dokumentesh për çfarëdo qëllimi ndryshimesh. Pra, SamePage nuk ka asnjë problem me prishjen e sistemit.
 • Mund të punoni në mënyrë alternative me ndonjë aplikacion të palës së tretë, si dhe nëse përdorni SamePage.
 • SamePage bëhet një portal i unifikuar nëse përdorni shumë shërbime njëherësh.

SamePage përmban një problem të lidhur:

 • SamePage nuk ofron ndonjë host email për përdoruesit e tij.

5. Microsoft Office 365

Microsoft Office 365

Po kërkoni për një të gjithanshëm që përmban të gjitha tiparet si ai i G Suite? Epo këtu është një. Office 365 nga Microsoft është një grup i të gjitha mjeteve dhe shërbimeve që kërkohen për biznesin tuaj.

Kjo ju lejon të krijoni emailin tuaj të personalizuar me emrin zyrtar të domenit si të tjerët për komunikimin në të gjithë botën me një njohje të biznesit tuaj.

Pengesë e madhe e G Suite për të mos qenë në dispozicion offline është zgjidhur nga kjo aplikacion pasi siguron qasje si në internet ashtu edhe jashtë linje.

Gjithashtu, si G Suite ju lejon të hapni dokumentet tuaja në shfletues pa përdorimin e ndonjë aplikacioni të palëve të treta. Kjo ju siguron karakteristika si skype për të biseduar dhe thirrur dhe ju jep pamjen e postës elektronike gjithashtu.

Ajo gjithashtu siguron 1TB të diskut për ruajtjen e cloud në planin e saj të biznesit. Ajo gjithashtu vjen me funksionin më të mirë të mbrojtjes nga kërcënimet si ajo e Google. Kështu, duke parë të gjitha elementet e mësipërme që janë njëlloj me atë të Google, Office 365 mund të jetë një alternativë e shkëlqyeshme për G Suite.

rekuizitë

 • Përdoruesit mund të hyjnë në çdo Aplikacione të Microsoft Office në çdo kohë me më pak shanse për ndonjë vjedhje të të dhënave.
 • Me Microsoft Office 365, mund të bashkëpunoni me klientë të shumtë si dhe kolegë.
 • Mund të hyni në Microsoft Office 365 tuaj në një shfletues në internet.

Cons

 • Microsoft Office është një platformë e shkëlqyeshme, por ka probleme të pajtueshmërisë me aplikacionet e palëve të treta, duke e bërë të vështirë për përdoruesit të menaxhojnë punën.

përfundim

Për të qenë sa më saktë, G Suite është alternativa më e mirë në mesin e ndonjë prej këtyre aplikacioneve, bëhet pak e shtrenjtë për kompanitë që po punojnë në një platformë të vogël ose nuk kanë shumë të ardhura për ta përballuar atë.

Kështu, në raste të tilla, ju mund të përdorni alternativat e mësipërme që mund të funksionojnë për biznesin tuaj dhe të dëshmoni se janë mjaft të dobishme.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map