Gjetja e emrit Nevojat e biznesit tuaj – Duke filluar nga lart

Në rregull, kështu që ju jeni gati për të lëshuar markën tuaj, por nuk jeni as të sigurt se nga filloni. Përveç natyrisht, ju e dini që marka juaj duhet të ketë një emër, apo jo?


Por të kuptosh se çfarë të emërosh markën tënde nuk është gjithmonë e lehtë. Për fat të mirë, nuk ka pse të jetë aq e komplikuar sa mund të të çonit të besoni. Në të vërtetë mund të bjerë diku drejt në mes.

Ajo që ju duhet, është të ndiqni hapat që kemi krijuar më poshtë për t’u siguruar që keni një emër që vërtet rezonon me njerëzit.

Kush je ti?

Nëse po përpiqeni të krijoni një emër, gjëja e parë që duhet të kuptoni është se kush jeni madje. Jo, ne nuk duam të themi ju personalisht.

Ne nënkuptojmë markën që po përpiqesh të krijosh. Cila është marka juaj gjithçka? Doesfarë bën? Cilat janë vlerat që doni të promovoni? Pse është i rëndësishëm edhe produkti juaj?

Në këtë hap mund të filloni gjithashtu duke shkruar emrat e biznesit që ju pëlqen vërtet. Mendoni vetëm për atë që bëhet fjalë për secilën prej tyre që në të vërtetë ju tërheq tërheqës dhe ju gjithashtu, ndërsa ju jeni në të.

Në mënyrë që të bëni ndonjë gjë të listës suaj, do të dëshironi të paktën 8 emra që ju pëlqeni vërtet. Ata nuk kanë nevojë të bëjnë asgjë me biznesin tuaj.

Thjesht po kërkoni emra që ju pëlqen të dëgjoni dhe pastaj mund të punoni me ta. Shikoni disa pika për secilën nga ato që tregojnë se çfarë ju pëlqen për të.

Ndoshta ju pëlqen fakti që është një punim ose ju pëlqen që vërtet i përshtatet markës që promovon. Sido që të jetë, shkruajeni.

Kush është audienca juaj?

Le të themi se jeni në biznesin e shitjes së dekorit të shtëpisë. Nëse po u shisni studentëve të kolegjit që kërkojnë të pajisin dhomën e tyre të konvikteve, do të shkoni në të krejtësisht ndryshe nga dikush që u shet njerëzve të moshës së mesme, profesionistë që po mobilojnë shtëpinë e tyre përgjithmonë.

Prandaj mendoni për njerëzit me të cilët po i shesni kur po krijoni emrin tuaj të markës. ajo duhet të jetë në shënjestër drejt audiencës specifike që keni.

Mendoni për këtë si kjo, Robinhood është një aplikacion investues, por kur e keni dëgjuar për herë të parë atë emër me siguri menjëherë keni menduar për personazhin nga tregimet tuaja të fëmijërisë.

Kjo është pikërisht arsyeja pse ata zgjodhën atë emër. ajo apelon për mijëvjeçarë me një ndjenjë të ndershmërisë dhe lehtësisë. Vetë aplikacioni është krijuar për të siguruar që çdokush mund të investojë falas, kështu që nuk është thjesht diçka për ata me shumë para.

Cila është e ardhmja juaj?

Fotografoni markën tuaj në pesë vjet. Farë do të të bënte vërtet të lumtur ta shikoje? Po në dhjetë vjet? Nëse dëshironi të jeni saktësisht të njëjtë vetëm më të mëdhenj, atëherë mund ta emëroni markën tuaj çfarëdo që ju pëlqen.

Nëse po mendoni se mund të ndryshoni gjërat gjatë rrugës kur nuk dëshironi një emër që është shumë i drejtuar. Nëse filloni të shisni libra dhe pastaj të futni në stilolapsa dhe fletore, nuk doni një emër që i bën njerëzit të mendojnë vetëm për libra, apo jo?

Gjëja më e mirë që mund të bëni është të krijoni deklarata me një fjali që përmbledhin nevojat tuaja dhe markën tuaj.

 • Po kërkoj një emër që tregon se ne jemi një kompani argëtuese dhe krejtësisht unike.
 • Po kërkoj një emër që tregon se jemi të rinj, të freskët dhe hip.
 • Po kërkoj një emër që tregon se jemi eko-miqësorë dhe të qëndrueshëm.

Shkruajni disa nga këto për markën tuaj dhe atë që po kërkoni.

Cfare te nevojitet?

Në rregull, kështu që ju keni shkruar disa emra që ju pëlqen vërtet dhe keni krijuar disa përmbledhje të asaj që po kërkoni. Tani është koha të filloni të kuptoni emrat që mund të provoni.

Gjëja e parë që duhet të dini për një emër të markës është se duhet të jetë e thjeshtë të shqiptoni, dëgjoni dhe thoni. Njerëzit duan të jenë në gjendje të ndajnë markën tuaj, por nëse nuk mund ta marrin emrin nuk do të ndodhin.

Si e ke emrin?

Mos u nervozoni shumë, nuk është e nevojshme që të gjitha të gozhdohen menjëherë në këtë moment. Përkundrazi, do të filloni me një gamë të gjerë. Ju thjesht do të shkruani çdo emër që mund të mendoni se mund të funksionojë për markën tuaj.

Dilni jashtë kutisë, merrni krijues dhe mos u shqetësoni për atë që ju pëlqen ose nuk e doni në këtë pikë. Nëse ende keni probleme, hidhini një sy këtyre emrave krijues të biznesit për të filluar.

Do të doni emra që janë me të vërtetë të gjerë dhe emra me të vërtetë specifik. Zgjidhni emrat që janë vërtet abstrakt dhe vërtet përshkrues, emra që janë klasikë ose emocionues.

Zgjidhni emrat që bashkojnë fjalët së bashku ose krijoni emra që janë fjalë të shumta. Ju mund të krijoni gjithçka dhe gjithçka që dëshironi dhe të merrni më guxim për të.

Si mund të zgjidhni?

Tani do të filloni procesin e ngushtimit të gjërave. Thjesht lexoni çdo emër dhe vendosni nëse ju pëlqen apo jo.

Nëse e lini tani për tani por nëse jo, atëherë kaloni. Vetëm vazhdoni të ngushtoheni derisa të arrini në vetëm pesë ose gjashtë opsione që i doni absolutisht.

Sshtë koha për të filluar të pyesni njerëzit se çfarë emri i bën ata më të interesuarit për të mësuar më shumë.

Pyesni miqtë dhe familjen tuaj dhe madje edhe të huajt që janë pjesë e synimeve tuaja demografike. Kjo është ajo ku ju do të merrni edhe më shumë reagime.

Si e Bëni Tuaja?

Hapi i fundit për këtë pjesë të procesit është marrja e një emri domain.

Ju dëshironi një domain që përshtatet me markën tuaj dhe emrin tuaj dhe do të jetë e lehtë për njerëzit të njohin se janë të lidhur me ju. Kjo do të thotë të marrësh një emër që përputhet mirë me emrin tënd.

Sigurohuni që të ekzekutoni edhe gjëra të tilla si vërtetimi i markës tregtare.

Në fund të fundit, ju nuk dëshironi të krijoni gjithçka në lidhje me markën tuaj dhe biznesin tuaj dhe pastaj të zbuloni se nuk mund të përdorni emrin që keni krijuar sepse dikush tjetër tashmë e ka atë.

Mbani në mend se vetëm sepse askush nuk ka atë emër të saktë nuk do të thotë se nuk mund të jetë problem.

Ju dëshironi të siguroheni që nuk dukeni shumë afër askujt tjetër. Nëse e bëni këtë, mund të përfundoni me probleme ligjore dhe nuk do t’ju ndihmojnë në nisjen dhe ndërtimin e biznesit tuaj.

Fjalët përfundimtare

Kur bëhet fjalë për krijimin e vërtetë të emrit tuaj, do të jetë një proces i vështirë.

Ne nuk do t’ju themi se do të jetë një shëtitje në park. Por padyshim që do të jetë një proces argëtues gjithashtu.

Do të mbështeteni shumë në emrin tuaj për të ndihmuar në krijimin e markës tuaj dhe lidhjes tuaj me klientët e mundshëm.

Merrni kohën për të kaluar këtë proces dhe mos e kaloni asnjë nga hapat. Do të zbuloni se keni një kohë shumë më të lehtë për të krijuar markën tuaj dhe biznesin tuaj nëse bëni.

Në fund të fundit, ju do të vlerësoni emrat e tjerë përpara se të dilni me emrin tuaj, për t’u siguruar që i përmbaheni gjërave që me të vërtetë i doni.

Pastaj, sigurohuni që marka juaj do të vendos këmbën tuaj më të mirë përpara për të gjithë të përfshirë.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map