Rishikimi i HostPapa (2020): Ju keni dëgjuar për të. Por a duhet ta përdorni?

Farë është HostPapa?

HostPapa është një nga kompanitë pritëse më shumë shpirtërore atje.


Ndoshta është emri, mbase është komuniteti i madhësisë së mesme të përdoruesve, por HostPapa më godet si një platformë miqësore.

Shtë një shërbim më i vogël pritës, por akoma ka arritur të bëjë një emër për vete.

Ndërsa kompanitë më të mëdha pritëse kanë parashikuar për miliona site, numri i HostPapa është më afër 200,000 (ishte 160,000 dy vjet më parë, pra grurë kripe).

Pretendimet e hostPapa

Beenshtë në biznes që nga viti 2006 dhe duket se nuk ka bërë asgjë përveç rritjes që nga atëherë.

Shet vetveten si një platformë familjare, ku të gjithë janë të lidhur në një komunitet të përzemërt të HostPapa.

Unë shoh një apel — në të vërtetë, HostPapa më bën të mendoj për një vend lokal, popullor picash, por për botën pritëse.

Por a është?

A është HostPapa një ofrues i mesëm i vogël pritës i hostimit që akoma arrin të ofrojë softuer të nivelit të lartë?

Vazhdoni të lexoni për ta zbuluar!

Në përgjithësi: Të këqijat

Le ta marrim me shpejtësi pjesën time më të preferuar: çfarë është e keqe me HostPapa?

Pak, për fat të keq, por vetëm pak!

Theështja e parë e dukshme është diçka në çmimet: në përgjithësi unë gjej shumë produkte me çmim të mirë për HostPapa … me përjashtim të VPS hosting.

Pritja e VPS në shumicën e platformave të tjera është dukshëm më e lirë, dhe kjo përfshin çmimet e rinovimit.

Një çështje tjetër është estetike: Unë personalisht mendoj se HostPapa duket pak zbardh dhe mund të përdorë një azhurnim – mund të bëjë që të lundroni cPanel dhe të përdorni ndërtuesin e faqes në internet të ndjeheni pak më moderne.

Kjo, natyrisht, është plotësisht subjektive.

Më në fund, unë i gjej mjetet e tyre të sigurisë të jenë pak irrituese.

Kjo është kryesisht sepse ato duhet të blihen përveç planit tuaj të pritjes, dhe mund të shtohet për të marrë madje edhe sigurinë themelore me HostPapa.

HostPapa ofron plan shtesë për siguri

Ekzistojnë disa plane planifikimi, me nivele më të larta, që përfshijnë këto mjete sigurie, por nëse nuk i merrni ato do t’ju duhet të blini shtesa për të pasur një sit të sigurt.

Këto janë mjete që do të jenë të disponueshme për koston shumë më të ulët, ose ndoshta përfshirë edhe me paketa të nivelit më të ulët në faqet e internetit të tjera.

Lajmi i mirë është se ka të bëjë me të!

Përveç këtyre vërejtjeve, HostPapa ka shumë për të, prandaj le të zhyten në atë!

Në përgjithësi: Të mirat

HostPapa më befasoi me sa avantazhe që ofroi.

Para së gjithash, hosting VPS mund të jetë i shtrenjtë, por shumë nga llojet e tjera të hostimit kanë marrëveshje të mira.

Shitësi i shitësit të shitësit është dukshëm më i lirë sesa ofertat e kompanive të mëdha konkurruese, për shembull.

Pritja e WordPress është ose më e lirë ose e barabartë me çmimet e konkurrencës, por ofron një tërësi karakteristikash shumë solide.

Për më tepër, hostimi i WordPress nuk ka një çmim më të lartë pas rinovimit, gjë që e bën atë një marrëveshje jashtëzakonisht të mirë – ndoshta një nga marrëveshjet më të mira në hostimin e WordPress që kam parë.

E njëjta gjë vlen edhe për pritjen e përbashkët. Edhe pse paketat e përbashkëta të pritjes fillojnë nga ana më e kushtueshme e mesatares, veçoritë që shpërndahen edhe në llogarinë e nivelit të parë janë mbresëlënëse.

Karakteristikë hostpapa për pors

Përveç kësaj, mbështetja e klientit është përgjithësisht mjaft e fortë dhe madje shkon pak përtej standardit.

Megjithë shqetësimin tim për estetik, HostPapa është goxha i lehtë për t’u përdorur, dhe ky është një plus i caktuar.

Në përgjithësi, gjërat duken të mira për HostPapa!

Por hej nuk do të gëzohem akoma!

Ne kemi vetëm mbuluar bazat, dhe tani është koha për të marrë në detaje.

Pmimet HostPapa

HostPapa tingëllon dhe vepron si një biznes i vogël miqësor dhe i njohur.

Por a mund të jetë shërbimi juaj i pritjes së lagjes me një çmim të përballueshëm?

Sinqerisht, unë u befasova shumë kur pashë për herë të parë planet e HostPapa: ato janë po aq konkurruese sa çdo kompani tjetër e pritjes kryesore.

Le ta shohim së pari si shembull hostimin themelor në internet (shpërndarjen e përbashkët).

“Starter”, niveli i parë, është 3,95 $ në muaj për mandatin e parë, dhe çmimi pas rinovimit është 7.99 $.

“Biznesi”, niveli i dytë, “është gjithashtu 3,95 $ për mandatin e parë dhe më vonë zgjerohet në 12,99 $. Niveli i tretë (“Business Pro”) është 12,95 $ në muaj dhe 19,99 $ pas rinovimit.

hostpapa web hosting

3,95 dollarë në muaj nuk është çmimi më i lirë i nivelit të parë për mbajtjen në internet të përbashkët, natyrisht.

Admittedshtë padyshim në anën më të lartë; megjithatë, nuk është e pazakontë këto ditë dhe nëse shërbimi është i mirë, çmimi është i justifikueshëm.

Pritja e WordPress gjithashtu fillon me 1.95 dollarë, megjithëse çmimi i rinovimit është 8,99 $, dhe përfundon në 12,95 $.

Kjo është një marrëveshje mjaft e mirë; Bluehost, një konkurrent dukshëm më i madh, fillon planet e tij të WordPress hosting me 19,99 $. Planet e WordPress të GoDaddy janë gati identike, kështu që kjo vendos planet e WordPress të HostPapa për sa më pak kosto sa mund të gjenden.

hostpapa wp hosting

Pritja e serverit privat virtual ka një gamë opsionesh: gjashtë nivele të ndryshme, duke filluar nga 19,99 $ në muaj dhe duke përfunduar në 249,99 $. Importantshtë e rëndësishme të theksohet, sidoqoftë, se këto çmime nuk janë për mandatin e parë, por për muajin e parë.

Mimi i rregullt për mbajtjen në VPS të HostPapa fillon me 49,99 $, më shumë se 2x 19,99 $, dhe përfundon në 299,99 $ në vend të 249,99 $.

planet e hostpapa vps

Gama e përgjithshme nuk është shumë në përputhje me konkurrencën, por çmimi fillestar është shumë i shtrenjtë.

Prmimi normal është vetëm për muajin e parë – të paktën kompanitë e tjera ju japin një vit të zbritur para se të rritet çmimi.

Kalimi në: HostPapa në të vërtetë nuk ofron mundësi të dedikuara për pritjen.

Sidoqoftë, ato ofrojnë plane pritëse të shitësit, dhe për çmime mjaft të mira.

Pesë nivelet e host-shitësit të hostPapa fillojnë me 24,95 $ në muaj dhe mbarojnë me 99,95 $ në muaj. Kjo është shumë më e lirë se Siti, i cili fillon me 42 dollarë në muaj, dhe pothuajse i njëjtë me çmimet e HostGator.

shitës hostpapa shitës

Gjëja kryesore këtu është që çmimet e shitësit të HostPapa janë konsistente. Kjo do të thotë, ato nuk ngrihen pas një afati të caktuar.

Nëse ajo që shihni është ajo që merrni, atëherë kjo është një marrëveshje mjaft e jashtëzakonshme.

Më në fund, HostPapa ofron një garanci 30-ditore për kthimin e parave për të gjitha planet e saj të hostimit, përveç mbajtjes së WordPress.

Shtë e pazakontë të përjashtosh një, por të falshëm, veçanërisht duke marrë parasysh çmimin e tyre të ulët për hostimin e WordPress.

Në përgjithësi, HostPapa është çuditërisht i përballueshëm.

Rregullimi i rregullt, që ka një pritje të përbashkët në internet është në anën më të shtrenjtë të çmimeve kryesore, por jo relativisht i shtrenjtë fare.

Pritja VPS me HostPapa është për fat të keq mjaft e shtrenjtë, dhe unë do të rekomandoja të shkoni diku tjetër vetëm për hosting VPS vetëm në çmim.

Sidoqoftë, hostimi i WordPress është mjaft i lirë, dhe pritja e shitësit është një marrëveshje jashtëzakonisht e mirë – një nga më të mirat që kam parë.

Kombinoni atë me garancinë e rimbursimit 30-ditor, dhe HostPapa është kryesisht një mundësi e përballueshme.

Shihni planet e plota të HostPapa këtu…

Pasqyrë e Karakteristikave

Karakteristikat janë gjithçka gjithsesi, pa marrë parasysh sa e “mirë” mund të duket në fillim një çmim. Si zakonisht, do të përqendrohem më shumë në planet e përbashkëta të pritjes së faqeve në internet për shkak të popullaritetit të tyre.

Plani i pritjes së përbashkët i Fillestarit (1.95 dollarë) lejon për dy faqe interneti, një domen të lirë, 100 GB hapësirë ​​në disk dhe një bandë të pakufizuar.

Ajo gjithashtu vjen me një ndërtues të faqes në internet, një bandë aplikacionesh falas, dhe madje edhe një trajnim falas një-për-një, midis artikujve të tjerë.

fillestari i hostpapa-së i përbashkët

Sinqerisht, unë mund të ndalem këtu: kjo është ndoshta një nga paketat më të paraqitura plotësisht të nivelit të hyrjes që kam hasur.

Bandwidth i pakufizuar dhe shumë hapësirë ​​në disk tejkalojnë konkurrencën, për të mos përmendur marrjen e dy faqeve të internetit në vend të faqes së zakonshme të vetme.

Biznesi, niveli i dytë, ju përmirëson në hapësirën e pakufizuar të diskut, faqet e internetit të pakufizuara, llogaritë e pakufizuar të postës elektronike dhe domenet e pakufizuara të shtesave (ndër të tjera).

Business Pro vjen me disa përmirësime sigurie: Detekton SiteLock, skanimin e automatizuar të uebfaqes, kopjimin e faqes në internet, premium Wildcard SSL dhe disa përmirësime të konsiderueshme në shërbimin tuaj me serverin e përbashkët.

WordPress hosting është në mënyrë të ngjashme në mënyrë të barabartë me paketat e përbashkëta të mbajtjes në internet në aspektin e të pasurit një kuti të fortë mjetesh, duke e bërë atë një marrëveshje jashtëzakonisht të mirë.

VPS dhe hosti i shitësit kryesisht ofrojnë strehim më të mirë dhe më shumë burime për pikë çmimi, sesa më shumë ose më pak mjete – kjo është zakonisht rasti, në fund të fundit.

Përfundimi im i jep shumë më shumë kredi HostPapa-s nga sa prisja të jepja. Të dy hostet e përbashkëta dhe ato WordPress janë shumë të pajisura edhe nga opsionet më të lira.

Kombinuar me faktin se hostimi i WordPress në HostPapa është relativisht i lirë, të dy këta lloj hostesh ofrojnë marrëveshje shumë të mira.

Ndihma për klientët

Mbështetja e klientit është thelbësore, dhe HostPapa ka bërë kujdes të veçantë për ta trajtuar atë mirë.

Shumica e kompanive pritëse ju përshëndesin me një bazë njohurish dhe një faqe që ju jep mundësi për të komunikuar direkt me përfaqësuesit e shërbimit të klientit. HostPapa e bën këtë dhe më shumë.

Ata kanë një bisedë live, të cilën unë e eksperimentova shkurt.

bisedë hostpapa 1

Në momentin kur fillova kërkesën për bisedë live, m’u dha një përshëndetje automatike.

bisedë hostpapa 2

M’u deshën disa minuta për të shkruar pyetjen.

bisedë hostpapa 3

Kjo pyetje u përgjigj në më pak se një minutë. Po, pyetja ishte goxha e thjeshtë – por prapëseprapë dha një përgjigje të shpejtë.

Kështu që është e shkëlqyeshme! Përveç kësaj, ata ofrojnë një numër për mbështetjen e telefonit nëse dëshiron, dhe një sistem mbështetjeje të biletave / e-mailit (megjithëse ju duhet të jeni të loguar për ta përdorur atë).

Ata gjithashtu kanë një bazë standarde të njohurive, e cila duket mjaft e gjithanshme. HostPapa mund të mos ketë komunitetin më të madh të përdoruesve, por ata duket se janë kujdesur mirë.

Ekziston edhe një qendër e vogël për mësime video të ndara nga baza e njohurive, e cila është shumë e dobishme.

Një tipar interesant që ofron HostPapa është aftësia për të kontrolluar statusin e rrjetit drejtpërdrejt, në çdo kohë. Dhe jo, nuk keni nevojë të identifikoheni për ta parë atë.

Në përgjithësi, jam i impresionuar! Një bisedë e shpejtë e drejtpërdrejtë, aftësia për të kontrolluar me lehtësi statusin e rrjetit, dhe një bazë gjithëpërfshirëse e njohurive të gjitha komplekset në një sistem të fortë për trajtimin e shqetësimeve të klientit.

HostPapa nuk është kompania më e madhe, por ofron shërbime të mbështetjes së klientit në të njëjtën mënyrë me atë të ndonjë emri kryesor.

Lehtësia e përdorimit dhe opsionet

Diçka më e madhe e shërbimeve të pritjes shkëlqejnë në bërjen e produkteve të tyre të lehtë për t’u përdorur.

Në fund të fundit, ato janë të mëdha sepse ata apelojnë me sukses për sasi të mëdha njerëzish, dhe të kesh diçka me një kurbë të lehtë për të mësuar është një mënyrë e mirë për të arritur atje.

HostPapa, duke qenë pak më i vogël, mund të duket se lloji i shërbimit për të marrë më shumë teknike për përdoruesit e tij.

Ndoshta baza e saj është më e ndërmjetme ose e përparuar, apo jo?

Shikoni këtë menu në fund të faqes së tyre dhe më thoni që nuk do të trembë një fillestar për të pritur:

shërbime hostpapa

Të drejtë. Një frikë e tillë nuk është joshëse. Epo, HostPapa është i lehtë për t’u përdorur në përgjithësi, por ndonjëherë mund të ketë një kurbë mësimi.

Kjo shtohet nga estetika: HostPapa nuk duket super e re, dhe ju mund ta shihni që vetëm në mësimet e tyre video dhe artikujt e bazave të njohurive.

Nuk është shërbimi apo pulti më i butë në kërkim, dhe kjo mund të bëjë që lundrimi të ketë pak dhimbje këtu e atje.

Por hej, nuk është nga vitet ’90, dhe ju mund të shkoni në lidhje me cPanel me HostPapa aq lehtë sa mundeni me ndonjë shërbim tjetër, jepni ose bëni disa hapa shtesë.

hostpapa-cpanel web hosting

Estetika e HostPapa mund të mos jetë sipas dëshirës së të gjithëve, por askush nuk duhet të ketë probleme domethënëse në përdorimin e shërbimit në radhë të parë.

Siguria dhe besueshmëria

Siguria është thelbësore për çdo shërbim pritës. Pothuajse të gjitha kompanitë përfshijnë veçori shtesë të sigurisë për pagesa shtesë, por nganjëherë disa sende vijnë si parazgjedhje me paketën tuaj të pritjes.

Fatkeqësisht, pjesa më e madhe e mjeteve të sigurisë së HostPapa duket se janë veçori shtesë për të cilat duhet të paguani.

Nuk mund të merresha shumë me infrastrukturën aktuale dhe protokollet e përdorura për të mbrojtur serverat, por kohëzgjatja jonë me ta ka qenë mjaft e fortë, kështu që supozoj se siguria e serverit me HostPapa është të paktën standarde.

Përsëri: mund të kontrolloni fuqinë e rrjetit HostPapa në çdo kohë, kështu që ata me siguri nuk mendojnë se kanë shumë për të fshehur.

Sidoqoftë, ekzistojnë tre tipe kryesore të veçorive shtesë të sigurisë që ofrohen këtu: SiteLock, Rezervimi i automatizuar i faqes në internet dhe certifikatat SSL.

siguria e hostpapa

HostPapa duket se ka shumë mirë me integrimin e çertifikatave SSL nëse jeni të gatshëm të paguani për to.

Duket se përfitimi kryesor që HostPapa shkëlqen është duke e bërë certifikimin SSL të shpejtë dhe të lehtë, përveç thjesht i fortë.

Rezervimi i automatizuar i faqes në internet (AWB) është pikërisht ajo që tingëllon: funksioni automatikisht kursen një kopje rezervë të faqes tuaj çdo ditë.

HostPapa duket se bën një punë të mirë me të, por kushton 35,88 dollarë në vit – kjo është afërsisht një shtesë $ 3 në muaj.

Plani i automatizuar i kopjimit të faqes në internet Hostpapa

Kjo nuk është qesharake, por është pak e kushtueshme. Disa pako të nivelit më të lartë të pritjes në platformat e tjera përfshijnë rezervë ditor, kështu që kjo ndjehet paksa e guximshme.

Së fundmi, ka SiteLock. SiteLock është një program sigurie që shumë shërbime pritëse janë integruar në paketat e tyre.

HostPapa ofron katër mundësi të ndryshme: mund të blini SiteLock për një skanim urgjent dhe pastrim pune nëse faqja juaj infektohet me malware. Kjo do t’ju kthejë 199 dollarë për ngjarje.

Përveç kësaj, ekziston një paketë me tre nivele me oferta në 2,99 $, 8,99 $ dhe 25,00 dollarë në muaj.

Planet e Sigurisë së HostPapa

Këto pako përkatësisht ofrojnë skanime të malware, heqjen e malware dhe parandalimin e malware (megjithëse secila paketë ofron edhe mjetet e mëparshme).

Nuk dyshoj se cilësia e mjeteve të sigurisë së HostPapa është e nivelit të lartë; problemi është se kjo mund të bëhet shpejt e kushtueshme, veçanërisht për faqet e internetit të vogla, sepse karakteristika të tilla nuk përfshihen në paketat e pritjes me nivele më të larta.

Me pak fjalë, siguria e HostPapa është e mirë, por e kushtueshme për t’u përdorur.

A e rekomandoj HostPapa?

Uf! Urime që lexuam tani – le ta marrim sintezën tonë përfundimtare.

HostPapa ka çmime të përgjithshme të shkëlqyera: pritja e shitësit është e lirë, pritja e përbashkët ka një sasi të mirë të mjeteve dhe akomodimeve në lidhje me çmimin e saj, dhe mbajtja e WordPress është një nga marrëveshjet më të mira që kam parë deri më tani. VPS hosting, për fat të keq, është një lloj i kushtueshëm.

Mbështetja e klientit? Në përvojën time, dhe nga prova ime e vizitorëve e vizitorëve e bisedës live, gjërat po shkojnë mirë. Asgjë e jashtëzakonshme, por përtej mesatares me siguri.

Lehtësia e përdorimit është e mirë, megjithëse mendoj se ndërfaqja e përdoruesit është pak e vjetëruar në kërkim.

Security? Mjaft mirë, por mund të jetë pak më mirë. Particularlyshtë veçanërisht e bezdisshme të kesh kaq shumë mjete sigurie që janë të rëndësishme, por të shoqëruara nga shtesa që rrisin çmimin e paketës tuaj të pritjes.

Në përgjithësi, HostPapa është një shërbim i shkëlqyeshëm i hostimit, megjithë madhësinë e tij të vogël. Unë besoj se masa deri në ndonjë nga vëllezërit e tij shumë më të mëdhenj në botën pritëse.

Nëse jeni duke kërkuar për hosting VPS, HostPapa mund të mos jetë ai për ju, por përveç kësaj — po, unë ju rekomandoj të paktën ta provoni atë.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map