Rishikimi i Shopify – Përvoja ime personale me Pro dhe kundër

Përgatitja për një nisje eCommerce nuk është detyrë e vogël. Ndërsa ka shumë vendime të panumërta për t’u marrë, disa janë po aq të rëndësishme sa platforma ecommerce që ju zgjidhni.


Në këtë artikull do të ofroj depërtimin dhe përshtypjen time personale të platformës Shopify.

Zgjedhja e Shopify nuk ishte një vendim i thjeshtë. Ndërsa ka më shumë se njëqind platforma eCommerce për të zgjedhur, duke filluar nga të pavarur (si Shopify dhe BigCommerce) deri tek integrimet me faqet ekzistuese (mendoni për shtesat Woocommerce ose eCommerce për Wix).

Në këtë përmbledhje të Shopify do t’ju marr me të mirat dhe të këqijat, si dhe elementët që janë më të shquar për mua kur zgjedh platformën.

Do të gërmoj edhe elementë të tjerë që kam zbuluar sapo të futem në sfondin e sistemit, si vendosja dhe lehtësia e përdorimit.

SHQYRTIMI I SHQYRTIMIT

Shko te lexosh seksione specifike duke klikuar ne lidhjet e meposhtme

 1. Farë është Shopify
 2. rekuizitë
 3. Cons
 4. Lehtësia e konfigurimit
 5. Zgjerimi i personalizimit të Shopify
 6. Si të shtoni produkt në Shopify
 7. Shkallëzueshmëria
 8. Shopify Krahasimi Magento Vs
 9. përfundim

Farë është Shopify?

Shopify është ajo që njihet si një platformë e pritur eCommerce, e cila ofron gjithçka që një pronar biznesi duhet të krijojë, lansojë dhe menaxhojë një dyqan online – e vetmja gjë që ju duhet të furnizoni është produkti dhe përmbajtja.

shopify_review

Shërbimi shumë-kanalësh filloi në 2004 dhe është rritur për të pritur mbi 500,000 biznese në 175 vende.

Sipas një lëshimi të vitit 2017, platforma është rritur çdo vit me një normë mesatare prej 74% duke gjeneruar më shumë se 40 miliard dollarë në shitje në mesin e tregtarëve të saj.

Të mirat e Shopify:

Një pjesë e kësaj rritjeje (dhe disa nga arsyet që fillimisht u tërhoqa për Shopify) mund t’i atribuohen përfitimeve thelbësore të platformës:

 • Lehtë për t’u përdorur: Platforma shpesh reklamohet dhe mbrohet si e lehtë për t’u përdorur dhe menaxhuar, me një tryezë të thjeshtë qendrore që ju lejon të arrini dhe menaxhoni të gjithë dyqanin tuaj vetëm me disa klikime.
 • Ka tema të bukura, profesionale: Edhe produktet më të mira do të luftojnë për të kaluar në një dyqan të shëmtuar. Shopify është i njohur mirë sepse ka një vëllim të madh temash që përgjigjen në lëvizje dhe harton hotelieri për industri specifike. Temat Premium janë në dispozicion për blerje, si dhe një përzgjedhje e temave falas. Të gjithë janë të dizajnuar dhe ndërtuar profesionalisht për të maksimizuar konvertimet.
 • Super e shkallëzueshme: Ju dëshironi të siguroni që platforma që ju zgjidhni do të rritet me biznesin tuaj, kështu që kurrë nuk duhet të shqetësoheni për shpërnguljen në një ofrues tjetër.Shopifikimi ofron çmime të shkallëzueshme dhe karakteristika për të përputhur rritjen me bizneset e çdo madhësie nga fillimi në ndërmarrje.’Sshtë gjithëpërfshirëse Zgjidhje eCommerce e cila është e provuar nga e ardhmja falë zhvillimit të gjerë, mbështetjes dhe integrimit të palëve të treta për të zgjeruar grupet e veçorive.
 • shpejt & Sigurt: Si një zgjidhje e pritur, e gjithë siguria e serverit është e mbuluar nga Shopify. Skedarët dhe të dhënat tuaja të klientit janë të sigurta në serverat e dizajnuar për të trajtuar madje flukset masive të klientëve, kështu që dyqani juaj ngarkohet shpejt edhe në pajisjet e lëvizshme.
 • Ka shërbim të mahnitshëm për klientët: Duke punuar me platforma të tjera unë e di se është zhgënjyese të keni një problem pas orësh dhe të mos jeni në gjendje të arrini askënd. Tregtia funksionon 24/7, kështu që ju duhet një zgjidhje që ofron të njëjtin nivel mbështetjeje. Ekipi mbështetës i Shopify është në dispozicion rreth orës.
 • E përballueshme: Përveç çmimit të përballueshëm mujor (me dy plane me kosto shumë të ulët për të filluar shitës me pakicë të rinj) Shopify gjithashtu ofron kosto konkurruese, të ulëta për transaksione – më të ulëta se shumë platforma të tjera dhe procesorë pagese. Ka edhe një hyrje pagese të integruar (Braintree) duke e bërë më të lehtë vendosjen dhe fillimin e përpunimit të pagesave sapo dyqani juaj të shkojë drejtpërdrejt.

Kundrat e Shopify:

Sigurisht, ka pasur disa të këqijat për t’u marrë parasysh para se të vendoseshin përfundimisht në Shopify:

 • Kufizimet në personalizim; Shopify përdor një gjuhë të personalizuar sesa të lejojë përdorimin e redaktimit të PHP si disa platforma të tjera të tregtisë elektronike
 • Marketingu i përmbajtjes nuk është më i miri – gjëra të tilla si postat elektronike të braktisura të karrocave dhe funksionaliteti i blogjeve janë mjaft të kufizuara në krahasim me një platformë si Woocommerce që është ndërtuar rreth menaxhimit të përmbajtjes
 • Eksportimi nuk është aq i thjeshtë sa duhet të jetë – Blerja e llojeve që ju bllokon, kështu që nëse dëshironi të transferoheni në një platformë tjetër, do të ketë disa lëvizje legale në migracion.
 • Shopify kufizon aplikacionet në tregun e tij, kështu që ka shumë më pak për të zgjedhur në krahasim me platformat e tjera. Dobia për këtë është se aplikacionet e aprovuara janë me cilësi të lartë, azhurnohen rregullisht dhe ofrojnë shtesat më të mira funksionale në platformën amtare të Shopify
 • Zbukurohet shumë drejt tregjeve të Sh.B.A-së dhe Mbretërisë së Bashkuar; platforma nuk ofron mbështetje shumë-gjuhëshe kështu që ruajtja globale e dyqaneve është problem. Kompania ka shtuar vetëm gjashtë gjuhë të reja në 2018, por ato janë akoma në testimin e betave.

Ky është vetëm një listë e shkurtër e të mirat dhe të mirat e përdorimit të Shopify. Le të futemi në zonat kryesore të cilat janë më të rëndësishme për pronarët e afarizmave, dhe ato që peshoja më së shumti si gjatë përzgjedhjes ashtu edhe kur vendosja pjesën e parë fillestare të dyqanit me Shopify.

Provoni të Shopify falas tani

Lehtësia e konfigurimit

Në qoftë se nuk jeni mjaft i zgjuar, ju doni të zgjidhni një platformë eCommerce që ofron rrugën më të lehtë për t’u vendosur.

Ndërsa kam marrë përvojë me dizajnin dhe personalizimin e faqes, gjëja e fundit që dua ta kaloj kohën time është rregullimi i një uebsajti. Mund të humbni orë të panumërta në CSS dhe PHP.

Një nga përfitimet më tërheqëse të Shopify është ndërfaqja e lehtë për t’u përdorur; nuk ka përvojë të kodimit të nevojshme për të zhvilluar një dyqan me porosi, unike Shopify.

Shopify ofron një larmi opsionesh, kështu që ju të mund të bëni rregullimet dhe të zgjidhni ato që funksionojnë më mirë për ju, plotësoni disa boshllëqe dhe dyqani juaj me porosi është gati.

Si çdo gjë, ka ende një kurbë mësimi por ndërfaqja intuitive e Shopify bën që gjithçka të jetë e arritshme dhe e thjeshtë për t’u gjetur.

Krijimi i llogarisë

Në vetëm disa hapa mund ta merrni dyqanin tuaj në internet dhe funksional. Shopify ofron një provë fillestare 14-ditore që nuk kërkon karte krediti për të filluar.

Thjesht shkruani informacionin tuaj personal, emërtoni dyqanin tuaj dhe menjëherë do të futeni në pultin e Shopify në vetëm disa minuta.

Krijimi i llogarisë

Nga kjo pult, ju mund të lundroni me lehtësi në secilin segment të dyqanit tuaj.

Seksioni Home ofron një përmbledhje të asaj që po ndodh me biznesin tuaj. Paneli kryesor, gjithashtu ekrani fillestar, ofron një fotografi të shitjeve, porosive, prishjen e shitjeve dhe bën që dyqani juaj të lëvizë.

urdhërat

Menyja e porosive ju çon drejtpërdrejt në faqen tuaj të menaxhimit të porosive ku mund të gjurmoni, shikoni dhe menaxhoni të gjitha porositë e bëra nga klientët.

Ju madje mund të hartoni porosi të reja me dorë dhe të merrni detaje mbi arkëtimet e braktisura.

urdhërat

Produkte

Everydo dyqan eCommerce ka nevojë për produkte, dhe menyja e produkteve e bën të lehtë të shtoni ose konfiguroni me dorë produktet ose të importoni inventarin tuaj ekzistues të produktit, të mundësoni përcjelljen e inventarit dhe të organizoni të gjitha kategoritë dhe koleksionet tuaja.

blerje të produkteve për të shtuar

Klientët

Ju mund të gjurmoni detajet e klientëve që vendosin porosi duke përdorur menunë e klientit.

Shopify ofron një CRM bazë, si pjesë e platformës së saj, kështu që jo vetëm që mund të importoni klientë, ju mund të menaxhoni të gjitha detajet e klientëve të granulave nga ky segment dhe të shihni historinë e blerjeve të tyre.

Klientët

analitikë

Markat më të suksesshme të tregtisë elektronike marrin vendime të drejtuara nga të dhënat. Analitika e integruar e Shopify siguron një raport të pasur që mund të përfitosh për të rritur biznesin tënd. Kjo perfshin:

 • Shndërroni konvertimet
 • Vlerat mesatare të porosisë
 • Kthimi i normave të klientëve
 • Produkte me performancë të lartë
 • Burimet kryesore të referimit
 • Raportet e shitjeve dhe blerjeve
 • Raportet e sjelljes
 • Raporte të gjera të klientit

Ekzistojnë madje edhe raporte të marketingut dhe financave për t’ju ndihmuar të merrni vendimet e duhura të fushatës që ofrojnë ndikimin më të madh për ju në fund të fundit dhe kthimin e investimit tuaj.

Blerje Analitikën

Dyqan online

Ky është mishi i dyqanit tuaj të tregtisë elektronike ku mund të personalizoni dhe bëni vetë dyqanin tuaj online.

Dyqan online

Menyja e Dyqanit Online ju lejon të bëni rregullime në pamjen dhe ndjenjën e dyqanit tuaj me vetëm disa klikime – nuk ka kod ose aftësi të projektimit nuk janë të nevojshme.

Kjo përfshin redaktimin e faqeve, duke shtuar bloge, navigacion dhe personalizim të përgjithshëm të temave.

Provoni të Shopify falas tani

Zgjerimi i personalizimit të Shopify

Përshtatja është një pjesë e madhe e ngritjes së ndonjë dyqani në internet – pasi të gjitha dëshironi një dyqan që përfaqëson markën tuaj, personalitetin, mesazhin dhe ofron një përvojë të këndshme vizuale.

Mbi të gjitha, ju doni një përvojë të thjeshtë në dizajn dhe personalizim. Qasja e Shopify ndaj personalizimit të temave nuk është saktësisht revolucionare.

Nëse shikoni shumë platforma eCommerce, përfshirë ato që janë integrime në krahasim me platformat e pavarura, shumë ofrojnë një qasje të thjeshtuar të klikimit në dizajn.

Kur kërkoja një platformë eCommerce më duheshin tre nivele të personalizimit:

1. Platforma duhet të duket e freskët, e pastër dhe funksionale jashtë kutisë. Nuk duhet të ketë një personalizim të gjerë të nevojshëm për ta bërë atë të duket tërheqës për konsumatorin mesatar.

Shopify, Woocommerce, BigCommerce dhe platforma të panumërta të tjera plotësojnë këtë kërkesë themelore, kështu që është e nevojshme ta zvogëloni atë edhe më shumë.

2. Platforma duhet të jetë e thjeshtë për tu personalizuar dhe përmirësuar pa një sfond të projektimit ose punësimin e një projektuesi ekspert. Shumë platforma ofrojnë disa nivele të temave të integruara si pjesë e pikave të tyre të shitjes, por shumë prej tyre janë jashtëzakonisht themelore me faktorin e vogël wow.

Shopify, megjithatë, ka mbi 170 tema të personalizuara (të dizajnuara në mënyrë profesionale) që janë po aq tërheqëse sa ato janë të lehta për tu përshtatur.

lehtë për të personalizuar blerje

3. Platforma duhet të ofrojë personalizim më të thellë kur është e nevojshme, por nuk kërkohet.

Kjo është ajo ku kaq shumë platforma dhe integrime bien shkurt pasi ato kufizojnë hyrjen në ato që mund të ndryshoni dhe modifikoni, ose struktura e skedarëve të tyre është aq komplekse, është e vështirë për shumicën e njerëzve të mësojnë dhe lundrojnë duke e bërë atë një proces që kërkon kohë.

Shopify e bën personalizimin e mëtejshëm të projektimit një fllad nëse doni kontroll më të thellë.

Për shumicën e startupeve dhe dyqaneve të reja në internet, përshtatja themelore dhe biblioteka e gjerë e temave profesionale është më se e mjaftueshme për të filluar.

Por, dijeni që dyqani juaj mund të personalizohet shumë për të përputhet me markën tuaj dhe preferencat ndërsa vlerësoni biznesin tuaj.

Kjo është arsyeja pse markat si Red Bull, Kylie Cosmetics dhe MVMT Watches funksionojnë përmes platformës Shopify.

Shtimi i produkteve

Një dyqan tërheqës vizualisht është hapi i parë – do të duhet të ngarkoni produkte në një moment.

Pas përdorimit të Woocommerce, Wix, Volusion dhe BigCommerce mund të them që gjeta qasjen e Shopify për të shtuar produktet për të qenë mënyra më e thjeshtë dhe e drejtpërdrejtë deri më sot.

Nëse keni vendosur ndonjëherë një postim në blog në WordPress ose keni plotësuar një formular në internet, atëherë keni njohuri për të shtuar produkte në Shopify.

Shtimi i një produkti mund të bëhet në një çështje klikimesh; shtoni titullin, përshkrimin, imazhet, caktoni një koleksion, vendosni çmimet, konfiguroni inventarin dhe transportin, dhe të gjithë jeni të vendosur.

Shtimi i produkteve Shopify

Ju mund të shtoni shpejt variante në çdo produkt dhe madje të konfiguroni cilësimet themelore të SEO për produkt.

Nëse keni shumë inventar, procesi për të shtuar manualisht produktet mund të jetë i lodhshëm. Shopify ofron importe të thjeshta të produkteve kundrejt një skedari CSV, kështu që ju mund të ngarkoni seritë të gjitha produktet tuaja.

Ata madje ofrojnë një model, duke përfshirë produktet e mostrës për t’ju ndihmuar të populloni fushat e nevojshme.

menaxhoni blerjen tuaj të inventarit

Pasi të jenë ngarkuar produktet tuaja Shopify ofron të gjitha mjetet që ju nevojiten për të menaxhuar inventarin tuaj (përfshirë ndjekjen e inventarit për të qëndruar në krye të numrave të ulët të inventarit)

menaxhoni inventarin tuaj 2

Si dhe një pult qendror për të menaxhuar transferimet e inventarit nëse merreni me inventar hyrës nga furnitorët (jashtë bërjes dhe shitjes së produkteve tuaja).

menaxhoni inventarin tuaj 3

Platformat e tjera që përmenda secila ofrojnë hyrjen manuale të produktit dhe disa, si BigCommerce gjithashtu ofrojnë importe të produkteve të grupeve.

Në përvojën time, nga një këndvështrim i përdorimit të lehtë, Shopify ishte më i thjeshtë për sa i përket klikimit deri në përfundim.

Shkallueshmëria me Shopify

Dokush mund të krijojë një dyqan themelor Shopify dhe të zgjedhë nga një prej disa planeve që ofron veçori të ndryshme bazuar në nevojat e biznesit.

Kjo është e dobishme për fillimet me trafik të ulët dhe një vëllim të vogël të porosive në ditët e para.

Ndërsa biznesi juaj rritet së bashku me bazën e klientit tuaj, arritjen dhe vëllimin e porosisë është tepër e lehtë të ndërroni planet pasi nuk ka ndonjë kontratë ose kyçje në ndonjë nga planet.

Shkallueshmëria me Shopify

Ndërsa azhurnoni planin tuaj tiparet e shkallës së disponueshme me biznesin tuaj, përfshirë:

 • Llogaritë shtesë të stafit në mënyrë që ekipi juaj në rritje të ketë mundësi të ndihmojë dhe të ndihmojë me marketingun, menaxhimin e porositjeve, shërbimin ndaj klientit dhe më shumë
 • Ulur kostot për transaksion
 • Karakteristika të shtuara promovuese si kartat e dhuratave
 • Mjete të përmirësuara të mbajtjes së klientit si rikuperimi i braktisur i shportës
 • Raportim profesional dhe i avancuar dhe më shumë

Nëse dyqani juaj online shpërthen në vëllim, që është ëndrra e çdo shitës me pakicë në internet, Shopify ka një plan shtesë për të ofruar shkallëzim maksimal.

Plani i Shopify Plus është një zgjidhje e ndërmarrjeve për tregtarët me vëllim të lartë dhe bizneset e mëdha.

Jo vetëm që Shopify Plus do t’ju japë një shkallëzim të pakrahasueshëm, por gjithashtu ofron llojin e shitësve me pakicë që shpesh kërkojnë përmes platformave me burim të hapur si Magento.

shitës me pakicë me personalizim

Shkallueshmëria vjen nga një platformë që Shopify ka krijuar për shpejtësi, besueshmëri dhe gjenerim të kërkesës. Vetëm disa nga pikat e Shopify plus përfshijnë:

 • Mbi 10k urdhra të pikut në minutë
 • Garantuar 99.98% me kohë
 • Bandwidth i pakufizuar dhe transaksione të pakufizuara (shumë platforma të tjera kufizojnë vëllimin e transaksioneve)
 • Niveli 1 PCI DSS i pajtueshëm për arka dhe siguri të zgjeruar
 • Integrimi me ERP dhe CRM së bashku me kontrollin e plotë të kodit para-fund (planet themelore të Shopify ofrojnë personalizim të kufizuar të kodit)

Në rishikimin e platformave të tjera, unë kam akoma për të parë shkallëzueshmërinë në këtë nivel pa nevojën e aftësive për zhvillim të gjerë ose zhvilluesve të dorës (të tilla si me Magento).

Shumë platforma, si Woocommerce, thjesht nuk kanë shkallë në nivelin e ndërmarrjes dhe janë drejtuar më shumë drejt fillestare dhe bizneseve të mesme.

Shopify Vs Magento Krahasimi:

Shopify dhe Magento janë dy nga platformat më të njohura të eCommerce aktualisht në dispozicion dhe ndërsa ata të dy lejojnë krijimin e një dyqani në internet ato janë sisteme shumë të ndryshme.

Dallimi më i madh midis Magento dhe Shopify është në kod; Shopify përdor një sistem të kodimit të quajtur Liquid dhe është një platformë pronësore, kështu që ka disa kufizime në personalizimin që mund të ndodhin.

Magento nga ana tjetër është me bazë të hapur dhe PHP me burim të hapur i cili ofron mundësi më të zgjeruara dhe kufizime shumë më të vogla me personalizimet.

Kjo i jep shkallëzimit mjaft të pakufizuar Magento dhe markat mund të krijojnë pothuajse çdo lloj funksionaliteti të dyqaneve në ndërtimin e shtesave krejtësisht unike.

Dobësitë në atë platformë me burim të hapur do të duhet të keni një program zhvillues për Magento ose ndonjë aftësi serioze në personalizimin e PHP për ta bërë Magento të bëjë atë që dëshironi.

A. Hyrja e produktit

Në përgjithësi, nëse grumbulloni Magento kundër Shopify, Shopify është i njohur mirë për lehtësinë e përdorimit në konfigurimin, konfigurimin, konfigurimin e produkteve dhe menaxhimin e porosive.

Kjo është arsyeja pse kaq shumë jo zhvillues zgjedhin Shopify mbi më shumë platforma me burim të hapur si Magento dhe Woocommerce – është mënyra më e shpejtë e konfigurimit dhe e thjeshtë për të ruajtur personalizimin pa qenë shumë e kufizuar.

Magento lejon të njëjtin lloj hyrjeje të thjeshtuar të produkteve dhe produkteve të konfigurueshme … pasi të keni konfiguruar, konfiguruar dhe dizajnuar platformën..

Me Shopify mund ta keni dyqanin tuaj në internet në më pak se një orë duke përfshirë projektimin, personalizimin dhe produktet e gjalla. Kjo nuk është e mundur vetëm me Magento.

B. Integrimi me sistemet dhe mjetet e palës së tretë

Integrimi është një nga fushat ku Magento shpesh tërheq vëmendjen e shitësve me pakicë në internet. Shtë një mjet i fortë me mijëra shtesa shtesë (të paguara / primi dhe falas).

Krahasuar me disa qindra aplikacione thelbësore dhe shtesa me Shopify dhe është e lehtë të shihet se ku Magento mund të marrë drejtimin.

Ajo që e bën Shopify-in me vendin e saj të tregut është që Magento është me burim të hapur – do të thotë se kushdo mund të krijojë shtesa për Magento pa asnjë garanci të cilësisë dhe funksionalitetit (ose për sa kohë ato do të mbështeten).

Zgjatjet Magento gjithashtu kanë tendencë të ofrojnë një funksionalitet shumë specifik i cili mund të çojë në një bibliotekë të fryrë të zgjatjes.

Zgjatjet e Magentos

Kjo mund të jetë një makth për pronarët e dyqaneve që duan të transferohen më vonë në një platformë tjetër, por të gjejnë ato shtesa Magento nuk transferojnë.

Do ta humbni atë funksionalitet ose do të mund të ndizeni me një zhvillues të kushtueshëm duke u përpjekur të përsërisni funksionalitetin e humbur.

Aplikimet e Shopify, nga ana tjetër, rishikohen dhe verifikohen me kujdes për të siguruar që vetëm aplikacionet më të mira janë në dispozicion në treg.

Për shkak se Shopify është një udhëheqës në eCommerce, zhvilluesit e palëve të treta që krijojnë aplikacione pothuajse gjithmonë sigurojnë përputhshmëri me Shopify së pari.

mjete për blerje

Kjo ju jep zgjedhjen më të mirë të mjeteve më inovative dhe të azhurnuara për të zgjeruar funksionimin e dyqanit tuaj online.

Dhe lista e shtesave me cilësi po rritet gjithnjë e më shumë, duke përfshirë shërbimet për të forcuar dyqanin tuaj, siç janë:

 • Marketingu dhe promovimet
 • Mjetet e shitjes
 • Integrimi i mediave sociale dhe provave sociale
 • Aplikacionet e transportit dhe përmbushjes
 • Kontroll më i mirë i inventarit
 • Kontabiliteti dhe raportimi
 • Integrimi i platformës së shërbimit ndaj klientit dhe menaxhimit të marrëdhënieve me klientët
 • Përpunimi i pagesës

Ndërsa integrimi mund të mos duket si një pikë vendimmarrjeje për një pronar të ri biznesi, do të dëshironi aplikacionet më të besueshme dhe me performanca më të mira ndërsa rritni biznesin tuaj.

Funksionaliteti vendas i Shopify është yjor, por kam gjetur një larmi mjetesh që më lejuan të shtoja funksione specifike për biznesin tim që përmirësuan efikasitetin dhe më lejuan të ndryshoj Shopify për t’iu përshtatur modelit tim të biznesit, sesa rregullimit të modelit tim të biznesit për t’iu përshtatur platformës.

C. Krahasimi i çmimeve

Planet standarde të Shopify, ku do të fillojnë shumica e fillimeve dhe bizneseve të vogla, të gjitha janë të dizajnuara për të ofruar zgjedhjen më të madhe të funksionalitetit vendas me një çmim të përballueshëm.

blerje çmimi

Krahasoni atë me çmimet për Magento dhe ju shpejt e shihni ndryshimin në përballueshmërinë dhe se si Shopify është i përshtatshëm për të mbështetur fillimet dhe bizneset e vogla në rritje.

çmimi megento

Ndërsa Bigcommerce ofron çmime konkurruese, ekzistojnë edhe kufizime të tjera, siç janë kapitali i të ardhurave – kapakët standardë të planit të Bigcommmerce me $ 50k në vit dhe kapakët e planit plus (më të njohur) me vetëm 150k dollarë në vit në të ardhura.

Krahasoni atë për të Shopify ku të gjitha planet ofrojnë produkte të pakufizuar, bandë të pakufizuar dhe ruajtje në internet dhe asnjë kapital të ardhurash.çmimi i bigcommerce

Diferenca të tjera midis Shopify dhe Magento

Nëse po përpiqeni të përcaktoni nëse do të filloni dyqanin tuaj me Shopify ose Magento dhe çmimi vetëm nuk ju ka lëkundur në të dy drejtimet, atëherë merrni parasysh këto pika:

 • Do t’ju duhet një zhvillues Magento në dorë ose do të jeni të gatshëm të investoni shumë kohë duke mësuar se si të përdorni platformën – veçanërisht nëse doni ta rregulloni atë.
 • Ju merrni mbështetje zero nga Magento përveç nëse jeni të gatshëm të shpenzoni $ 25k çdo vit për mbështetjen e Ndërmarrjes (të gjitha planet e Shopify vijnë me 24/7 mbështetje).
 • Ju mund të vendosni një dyqan Shopify për më pak se 1k $ në krahasim me $ 25k + për Magento së bashku me kostot e zhvillimit me porosi.
 • Shopify favorizohet nga zhvilluesit për dokumentacionin e gjerë dhe të detajuar të API – një domosdoshmëri për ata që kanë nevojë për integrime shtesë.
 • Shopify është një zgjidhje e pritur; Magento do të kërkojë investime në server, përfshirë koston mujore, si dhe të keni një zhvillues / kompani të rregullojë infrastrukturën për serverin tuaj.
 • Meqenëse Magento është jo i pritur dhe me burim të hapur, ju keni më shumë kontroll mbi SEO, por përsëri, do t’ju duhet një zhvillues për të rregulluar platformën dhe ka zgjërime të pafundme për të zgjedhur. Shopify ofron funksionalitet vendas të SEO së bashku me aplikacione SEO të vërtetuara, të provuara në treg nga markat e besueshme.

Bubblegum Shopify InfographicBleni SEO

Përfundimi – Bëni Shopify Platformën tuaj të Zgjedhjes

Në kohën kur kam përdorur Shopify për eCommerce është bërë shpejt e preferuara ime në krahasim me platformat e tjera që kam përdorur përfshirë Prestashop, Magento dhe Woocommerce.

Si një fillestar që depërton në shitjen me pakicë në internet, ofron qasjen më të lehtë për fillimin dhe fillimin e produkteve, fillimin e trajtimit dhe transportimin e porosive, personalizimin e lehtë, hyrjen e përballueshme në shitjet në internet dhe një mori karakteristikash vendase që do t’ju ndihmojnë të promovoni dhe shisni produktet tuaja.

Shtimi i cilësive, aplikacioneve të besueshme i japin çdo biznesi (nga dyqanet fillestare të ekzistojnë shitësit me pakicë SMB) veçoritë shtesë që ju nevojiten për të arritur qëllime pa shpenzime të konsiderueshme.

Pra, edhe me investimin për të përmirësuar platformën dhe kostot e marketingut, ju keni ende një diferencë të shëndetshme për produktet që shesni.

Më e rëndësishmja, Shopify ofron hyrjen më të shpejtë, më të thjeshtë në marrjen e një dyqani në internet. Krijimi i një dyqani të ri mund të bëhet brenda disa minutash, dhe personalizimi dhe ngarkimi i produktit mund të zgjasin më pak se një orë.

Nëse dëshironi të blini një dyqan në internet shpejt, me investime minimale përveç kohës, atëherë Shopify është platforma më e mirë eCommerce për të bërë pikërisht atë.

Provoni të Shopify falas tani

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map