Rishikimi MochaHost (2020): Përvoja jonë pas përdorimit të saj!

MochaHost është një nga ato perlat e fshehura në botën e pritjes që mund të keni dëgjuar për… nuk keni dëgjuar shumë për.


Nëse keni dëgjuar pak, është ndoshta diçka e mirë. MochaHost ka një reputacion shumë të fortë, dhe ka qenë rreth e rrotull që nga viti 2002, duke e bërë atë një nga hostet e internetit të veteranëve.

Por pse nuk keni dëgjuar më shumë për të? Si nuk u bë kurrë aq masive sa HostGator, GoDaddy, ose Bluehost pavarësisht se ishin kaq të vjetër?

Epo, mos ki frikë. MochaHost ka marrë shumë gjëra për të.

Nuk është e përsosur për të gjithë, natyrisht.

Por unë mendoj se mënyra më e mirë për mua për të shpjeguar është thjesht të zhyten brenda.

Le të fillojmë me gjërat e mira:

Mirat e përdorimit të MochaHost

Pro # 1: Uptime është e shkëlqyeshme dhe është e garantuar

Sigurisht, koha e mbarimit është një nga gjërat më të rëndësishme në lidhje me pritjen. MochaHost ka kohë të shkëlqyeshme dhe zakonisht është shumë e shpejtë, gjë që është e mrekullueshme.

Por ajo që është vërtet e shkëlqyeshme është që MochaHost ka garanci të forta për kohën e duhur.

Shumë pritës do të garantojnë 99.9% në kohën e duhur – gjë që është e mirë, por 99.9% me kohën e duhur nuk është aq e mirë. Një host më i mirë do të garantojë 99,95% host.

Ju mund të shikoni kalkulatorin tonë me kohë për të parë sesa diferenca në joproduktive që është në të vërtetë.

Por MochaHost garanton 100% në kohë, gjë që është e mrekullueshme.

Dhe nëse keni përjetuar ndonjëherë pushim, do t’ju kreditoheni:

garanci për kohën e mochahost

Mbani në mend se duhet të bëni një kërkesë kredie, nuk është automatike.

Sidoqoftë, është një politikë e shkëlqyeshme dhe do të ekzistonte vetëm nëse MochaHost do të ishte super i sigurt në kohën e saj.

Shpejtësitë janë gjithashtu të mira, por për një sërë arsyesh. Kujdes, kur flas për tiparet, sepse rrit shpejtësinë!

Deri atëherë:

Pro # 2: pricesmime të shkëlqyera, veçanërisht në pritjen e përbashkët

Ka dy elementë për këtë “çmime të mëdha” për të cilën po flas.

E para është më e dukshmja: vlera e çmimit që shihni kur shikoni në faqen e internetit të MochaHost dhe opsionet e hostimit.

çmimet e mochahost

Këto janë mjaft të mira – veçanërisht mbresëlënëse është se niveli i tretë është më pak se 6 dollarë në muaj. Shumica e niveleve të treta janë diku nga $ 10 – 30 $ në muaj.

Por elementi i dytë në çmim është me të vërtetë i rëndësishëm:

Mimi i rinovimit.

Shumica e pritësve të uebit kanë çmime të ulëta në pritjen e përbashkët për t’ju interesuar, por ato zgjasin vetëm vitin e parë – atëherë pas kësaj, do të ketë një rritje masive të çmimeve në vitet në vijim.

Rinovimet mund të shkojnë kudo nga dyfishimi i çmimit në një rritje 5-fish në çmim.

Por MochaHost ka një “Garanci të Zbritjes së Jetës”. Me fjalë të tjera, nëse rinovoni llogarinë tuaj, do të jetë çmimi i njëjtë si kur e keni blerë.

Më e mira nga të gjitha, kjo vlen jo vetëm për një pritje të përbashkët, por për një sërë shërbimesh të tjera pritëse të ofruara dhe madje edhe për krijimin e faqes në internet:

çmimet e mochahost

Kjo mund të jetë një kursimtar i jashtëzakonshëm i parave, dhe e bën MochaHost një gjë të rrallë në botën e pritjes.

Pro # 3: Karakteristika bujare (përsëri, veçanërisht për pritjen e përbashkët)

Kjo listë është pak dërrmuese, por thjesht skam atë:

tipare mochahost

Po, janë shumë gjëra. Dhe nuk është as gjithçka!

Por le të mbulojmë pikat kryesore:

Magazinimi i pakufizuar, trafiku / gjerësia e bandës, kriptimi SSL i shkallës së lartë dhe kutitë e pakufizuara të emailit janë të përfshira në të gjitha nivelet.

Nga rruga, është e rëndësishme të mbani mend se hapësira “e pakufizuar” dhe gjerësia e bandës është pak mashtruese.

“Pafund” në nivelin e hyrjes zakonisht nënkupton se nuk ekzistojnë kufij zyrtarë për t’ju ndaluar. Por nëse faqja juaj fillon të hogojë shumë burime, mund t’ju kërkohet të përmirësoni një plan më të lartë performance.

Megjithatë, ajo zvogëlon sherrin në mënyrë të konsiderueshme dhe është e shkëlqyeshme për të parë opsionet e përbashkëta të pritjes.

Dhe të kesh email të pakufizuar nga niveli i parë e tutje është mjaft e pazakontë, një pikë kryesore në favor të MochaHosts.

Përdorimi i mbrojtjes nga re, reboot dhe mbrojtja e ngarkesës, dhe garancitë në kohë janë të gjitha karakteristikat e performancës solide (megjithëse unë do të flas më shumë për këtë në një sekondë).

Shkalla e dytë sjell më shumë veçori në tryezë. Disa nga më të dukshmit janë më shumë (të pakufizuar) faqe interneti, mjete falas për SEO, qindra aplikacione shtesë të faqes në internet, garanci për shpejtësi më të larta dhe një ndërtues i lehtë i faqes në internet me qindra shabllone.

Ekzistojnë gjithashtu shërbime mbështetëse më të forta, si ndihma për migracionin, mjetet e monitorimit të shëndetit në sit, monitorimi i malware dhe kopjet automatike.

E gjithë kjo është e pabesueshme për vetëm një shkallë të përbashkët të pritjes së 2-të, por për ta bërë atë edhe më të mirë, ka madje edhe optimizim të WordPress:

mochahost përmban fjalëformuese

Edhe pse mund të ekzekutoni WordPress rregullisht në nivelin e parë, nivelet e dyta dhe të treta kanë mundësinë e optimizmit për WordPress, i cili ju lejon të azhurnoni dhe rezervoni automatikisht.

Niveli i tretë ka tipare EVEN MORE, shumica prej të cilave janë më të mira për më shumë përdorues teknikë, por disa prej tyre të dukshëm (që nuk shihen në pamjen e ekranit) përfshijnë:

CDN falas (përdorimi i rrjetit të shpërndarjes së CloudFlare përmirëson performancën), 4 GB memorie të dedikuar dhe mjete mbajtëse që mund të rrisin performancën (veçanërisht shpejtësinë dhe sigurinë).

Mjafton të themi që MochaHost nuk ka mungesë karakteristikash në planet e saj të përbashkëta, dhe ka një bollëk të ngjashëm mjetesh / mjetesh për llojet e tjera të pritjes gjithashtu.

Duke folur për ato llojet e tjera të hostimit…

Pro # 4: MochaHost ka një gamë të gjerë opsionesh hostimi

Një mënyrë e mirë për të filluar është me pritjen e përbashkët … sepse ka më shumë se një lloj të tij!

Për opsionet e përbashkëta të pritjes, ju mund të zgjidhni midis mbajtjes së cPanel dhe hostit ASP.net.

ASP.net është në thelb një gjuhë fleksibël për zhvillimin e internetit dhe është më e rëndësishme për ata që dinë se çfarë bëjnë me projektet e tyre të pritura.

Ju mund të shikoni disa opsione të tjera të mira për hosting ASP.net këtu.

Shtë mirë që MochaHost mund të ofrojë jo vetëm opsione të rregullta të pritjes së përbashkët me cPanel, por opsione më të avancuara me çmime ende të ulëta.

Por edhe nëse shkojmë përtej pritjes së përbashkët të internetit, MochaHost ka shumë mundësi.

Ka menaxhuar WordPress me çmime të krahasueshme me pritjen e rregullt të përbashkët, për shembull:

mochahost menaxhoi wordpress

Nëse doni të shkruani sitin ose projektin tuaj në Java, atëherë MochaHost patjetër që ka disa mundësi për ju.

Planet e Java Tomcat janë të shkëlqyera për zhvilluesit dhe madje edhe ato që vijnë me opsione options opsione të rregullta të pritura në internet, një opsion VPS dhe një opsion të dedikuar cloud:

mochahost tomcat

Ekzistojnë gjithashtu disa plane të mbajtjes së shitësit dhe opsione të fuqishme të pritjes për aplikacione përtej vetëm WordPress: Joomla, Drupal dhe Magento hosting janë të gjitha në dispozicion.

Pro # 5: Garanci të mira për kthimin e parave

Teknikisht, ka vetëm një garanci të plotë për kthimin e parave. Guaranteeshtë garancia standarde e rimbursimit 30-ditor që ofrojnë shumë hoste.

Por ka edhe një mundësi tjetër:

garanci pa rrezik nga mochahost

Garancia 180-ditore ju lejon të merrni një rimbursim për tarifat tuaja të papërdorura nëse anuloni brenda 180 ditëve të shërbimit.

Shumë kompani pritëse nuk e ofrojnë këtë mundësi shtesë: ju ose anuloni brenda 30 ditësh ose keni ngecur duke paguar përgjithmonë.

180 ditë ju jep shumë më tepër kohë për të zbuluar të meta dhe çështje që mund të jenë ndërprerëse të marrëveshjeve.

Akoma më mirë, kjo vlen pavarësisht nga angazhimi juaj: pavarësisht nëse janë 1, 2 ose 3 vjet që keni blerë.

Pro # 6: Informacioni i ndihmës në vend është i mirë

Ja si duket faqja e mbështetjes:

informacion mbështetje mochahost

Shtë një portal i përgjithshëm i mbështetjes që kombinon opsionet për kontaktimin e përfaqësuesve me informacion në vend.

Kontaktimi me repet zakonisht shkon mirë për mua, por ka më shumë për këtë temë dhe unë do të flas për këtë më vonë.

Megjithatë, informacioni në vend është mjaft i denjë.

Ndërfaqja është një lloj i shëmtuar, por është i efektshëm dhe mbulon një gamë të gjerë temash:

kategoritë mochahost

Unë mendoj se mund të ketë një element më miqësor për fillestarët në informacionin e mbështetjes:

Për shembull, një kategori e qartë “fillimi” me artikuj të thjeshtë.

Por në përgjithësi, është ende mjaft gjithëpërfshirëse, dhe vetë materiali mbështetës është zakonisht mjaft i qartë.

Pro # 7: MochaHost është i sigurt

Siguria është natyrisht thelbësore për çdo kompani pritjeje me reputacion.

Ndërsa siguria e përsosur mund të mos jetë e mundur, siguria gjithmonë mund të jetë e keqe.

Fatmirësisht, siguria e MochaHost është e qëndrueshme.

Këtu janë pikat kryesore, për shembull:

siguria mochahost

Kabllot nënujore, fuqi e tepërt në objektet në të gjithë botën … është gjëra të mira dhe do të thotë që MochaHost më shumë se sa i plotëson standardet e industrisë.

Pra, qartë, MochaHost ka shumë gjëra për të. Le të futemi në disa nga dobësitë.

Kundërpërdorimit të MochaHost

Con # 1: Jo aq miqësor ndaj fillestarëve

Ky është një përgjithësim që nuk do të jetë i saktë 100% i kohës. Por në përgjithësi, është e vërtetë:

Jashtë planeve të përbashkëta të pritjes dhe ndoshta planeve të menaxhuara të WordPress, produktet e pritjes janë pak më të vështira për t’u përdorur.

Të paktën, ata janë drejtuar ndaj njerëzve që dinë se çfarë bëjnë: zhvilluesit në internet, ekipe me profesionistë të IT, ose ata që janë vetëm me përvojë në pritje të projekteve në internet.

Në krahasim me disa host të tjerë të njohur, edhe planet më të avancuara të pritjes (si VPS, për shembull) do të jenë ende të optimizuar për ata që nuk i kanë përdorur më parë.

Edhe faqet e mbështetjes, siç përmenda, duken të dizajnuara më shumë për teknikisht të orientuar dhe ata me përvojë në pritje.

Përsëri, mbështetja në vend është e madhe dhe e detajuar, por mund t’i lërë fillestarët të ndjehen pak të hutuar se ku të fillojnë, ose si të zgjidhin pyetje më themelore.

Con # 2: Ndërfaqja duket e vjetër dhe e ngathët

Për të qenë e qartë: nuk është si ndërfaqja nuk funksionon.

Generallyshtë përgjithësisht efikase: jo me të vërtetë më keq sesa ndërfaqja standarde e pritjes.

Ankesa ime këtu është mjaft e nivelit të sipërfaqes dhe do të ketë me të vërtetë vetëm për disa:

Ndërfaqja në vetvete është e shëmtuar dhe duket e vjetëruar. Anydo vështrim në sit do t’ju tregojë të prisni sa më shumë.

Këtu është përsëri faqja e mbështetjes, për shembull:

informacion mbështetje mochahost

Stillshtë akoma efikase, e drejtë?

Por unë e di se ndërfaqja do të fiket disa — konsideroni veten të paralajmëruar!

Con # 3: Temat e faqes krijuese të faqes nuk janë aq të shkëlqyera

Pika negative për të cilën sapo bisedova është gjithashtu e rëndësishme për një çështje më të rëndësishme, temat. Por më lejoni të kualifikoj disa gjëra:

Së pari, kjo nuk është një marrëveshje e madhe.

Së dyti, ka ende qindra tema, dhe është subjektive.

Duke u thënë kështu, mendoj se P ORGJIGJE temat duken të vjetruara dhe në përgjithësi janë të ngjashme në strukturën e tyre.

Ja çfarë dua të them:

tema mochahost sitebuilder

Përsëri, ka fjalë për fjalë qindra tema për të zgjedhur. Dhe disa prej jush mund t’i pëlqejnë këto tema.

Por shumë njerëz do të duan opsione më moderne, të hijshme. Dhe nëse do të keni modele 500+, nuk mund të jenë disa prej tyre më unike strukturore?

Nuk është fundi i botës: fillestarët mund të përdorin WordPress ose të bëjnë këtë me këto mundësi.

Por WordPress mund të jetë e vështirë për një fillestar dhe përfshin shumë më tepër pjesë të rregulluara dhe lëvizëse.

Pra, ndërsa përfshirja e krijuesit të faqes së internetit është e madhe, dhe zgjedhja e shablloneve është e madhe në parim, në praktikë këto mund të jenë kufizuese për fillestarët.

Nr. 4: Mbështetja ndonjëherë mund të jetë nën-par

Unë vetë nuk e kam pasur këtë problem. Duke gjykuar nga ato që thonë të tjerët, njerëzit më SHUM nuk e kanë pasur këtë problem.

Më lejoni t’ju tregoj një shembull të bisedës live, me pyetjen time të testit nëse dikush mund të bëjë një instalim 1-klik të WordPress në planin e përbashkët të nivelit të hyrjes:

mochahost-chat2

mochahost-chat

Dhënë, kjo ishte një pyetje testuese (pothuajse për çdo paketë pritëse me cPanel do të ketë Softaculous ose ekuivalentë), por gjithsesi u deshën vetëm disa minuta për të marrë përgjigjen e pyetjes time.

Sidoqoftë, ankesat për mbështetje dalin në mënyrë të vazhdueshme sa nuk mund të jetë një rrjedhë, prandaj besoj se ia vlen të përmendet.

Con # 5: Fushat e lira janë disi të kufizuara

Kufizimi i parë i madh: paketa e përbashkët e nivelit të hyrjes, e cila zakonisht vjen me një domen të lirë (të paktën për një vit) me shumicën e ofruesve të tjerë, nuk përfshin një domain falas në MochaHost.

Nuk është fundi i botës, pasi këto dy nivele të përbashkëta të pritjes vijnë me fusha falas. Këto janë marrëveshje edhe më të mira në atë kontekst.

Por nëse dëshironi opsionin më të përballueshëm, domeni nuk përfshihet falas – gjë që mund të jetë pak dhimbje nëse përdorni nivelin e parë për të ulur kostot (që unë imagjinoj se më së shumti do të ishte).

Nëse tashmë keni regjistruar një domen veç e veç, ose planifikoni ta bëni këtë, atëherë kjo nuk do të jetë aspak shqetësuese.

Një kufizim tjetër për domenet: ato përfshihen vetëm falas me angazhime 1-2 vjeçare (në krahasim me paketat 3 vjeçare) dhe për fushat e njohura të nivelit të lartë: .com; .org; .neto; .info.

Së fundmi, domeni falas duhet të pretendohet në të njëjtën kohë kur blini paketën e llogarisë tuaj.

Do të thotë, ju nuk mund të blini hostin tuaj dhe më vonë, kur të vendoseni në emrin që dëshironi, merrni domenin tuaj falas.

… Dhe me këtë, ne kemi përfunduar dobësitë kryesore!

Le të arrijmë tek pyetja milion dollarësh:

A ju rekomandojmë MochaHost?

Kështu që, në përgjithësi, ju rekomandojmë MochaHost?

Në thelb, po. Nuk është për të gjithë, dhe unë mendoj se fillestarët dhe ata që duan një përvojë shumë të thjeshtë të pritjes duhet të jenë të kujdesshëm.

Por nëse nuk jeni i ri në web hosting, MochaHost është një perlë e vërtetë e fshehur. Shumica e produkteve të saj janë shumë më të lira se konkurrentët, por performanca nuk vuan për çmimin.

Plus, ka shumë karakteristika dhe shumë paketa të ndryshme pritëse për të zgjedhur. Dhe shumë karakteristika, përsëri, do të apelojnë për përdoruesit më të përparuar.

Por, edhe pse, ata me vetëm një përvojë të kufizuar me produkte të pritjes mund të shijojnë një nga paketat e përbashkëta të mbajtura ose të menaxhuara nga WordPress pa shumë problem.

Në fund të ditës, lehtësia e përdorimit mënjanë, MochaHost është një nga mikpritësit e KAPITULLIT përreth, periudha. Dhe pavarësisht kësaj, ajo performon shumë mirë dhe ka shumë për të ofruar.

Kështu që, pasi i kam parë të gjitha këto, nuk mund ta rekomandoj.

Pra, po, MochaHost ia vlen të përdoret. Nëse nuk jeni vërtet i sigurt, provojeni! Ju mund t’i merrni paratë tuaja nëse vendosni të anuloni brenda 30 ditëve.

garanci për kthimin e parave mochahost

Provo MochaHost Sot

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map