Si të krijoni një faqe në internet Podcast duke përdorur WordPress (Nuk ka nevojë për kodim)

Bota e marketingut të përmbajtjes kërkon që përmbajtja është e larmishme dhe nuk ka të bëjë vetëm me shkrimin e përmbajtjes. Forma të tjera të krijimit të përmbajtjes, të tilla si video dhe audio në formën e podcast. Nëse keni filluar një podcast, do të doni të krijoni një uebfaqe podcast për të pritur përmbajtjen tuaj.


Një uebfaqe podcast lejon dëgjuesit tuaj të njihen me ju dhe frymëzimin pas përmbajtjes suaj. WordPress është mjeti më i thjeshtë në dispozicion për t’u përdorur kur bëhet fjalë për ndërtimin e një uebsajti të mirë në kërkim dhe miqësor për përdoruesit.

Me një uebfaqe të thjeshtë dhe profesionale, do të bëhet më e lehtë për të menaxhuar përmbajtjen tuaj dhe të inovoni mënyra për t’u lidhur me audiencën tuaj. Këtu janë mënyra të thjeshta për të filluar:

Podcast

Hapi 1: Gjeni një emër të disponueshëm domaini

Gjetja e një emri domain është mjaft e thjeshtë. Ju duhet të siguroni që gjithmonë të zgjidhni një emër të rëndësishëm për përmbajtjen tuaj dhe se emri është unik. Një vend i mirë për të regjistruar një emër të ri për domenin tuaj është NameCheap.

namecheap

Shërbimi ju lejon të kërkoni emrin e duhur, të siguroheni që ai të jetë i disponueshëm për t’u përdorur. Ekzistojnë mundësi të ndryshme që ju të përdorni kur bëhet fjalë për gjetjen e domenit ideal.

Një sit si NameCheap siguron që ju të jeni në gjendje të regjistroheni për aq kohë sa të jetë e mundur, pa u rrëmbyer ose dublikuar.

Hapi 2. Merrni Hosting

Pasi të vendosni emrin e faqes tuaj, interneti ofron një gamë të gjerë opsionesh kur bëhet fjalë për pritjen. Duke pasur një gamë të gjerë opsionesh mund të ngatërroni krijuesin e rishtar të faqes në internet dhe për to, ju rekomandojmë GreenGeeks.

greengeeks

Kjo ju lejon të regjistroheni lehtësisht. Gjetja e një platforme të lehtë për të pritur nga është ideale, dhe është edhe e mirë për fillestarët. Ajo ofron një rrjet mbështetës aktiv dhe joproduktive minimale të sitit për të siguruar që faqja juaj të jetë gjithnjë e disponueshme për vizitorët.

Kompanitë pritëse si GreenGeeks e bëjnë më të lehtë për të pritur faqen tuaj të internetit nga një platformë e vetme dhe të siguroheni që shërbimi juaj të jetë gjithmonë optimal dhe i sigurt nga dëmtimet në internet.

Regjistrohuni me GreenGeeks

Hapi 3. Instaloni WordPress

Një llogari pritëse WordPress ju lejon qasje në cPanel. Në cPanel, ju mund të përdorni një pult, i cili ju lejon të përdorni një gamë të gjerë mjetesh. Pulti do t’ju japë mundësinë për të përdorur Softaculous.

cpanel i butë

Instalues ​​i aplikacioneve për të instaluar WordPress në domenin tuaj të internetit. Ju do të zgjidhni opsionin për të instaluar WordPress duke klikuar në butonin “Instaloni Tani”. Do të integroni automatikisht WordPress në faqen tuaj të internetit dhe mund të përdorni lidhjen e caktuar administrative për të.

Mund të bëni disa hulumtime në sfond në WordPress nëse nuk e keni përdorur kurrë aplikacionin më parë. Versioni në faqen tuaj të internetit është mjaft i ngjashëm me versionin e blogut dhe CMS është mjaft i thjeshtë dhe i drejtpërdrejtë.

Hapi 4. Instaloni plugin Blubrry PowerPress Podcasting

Pse Blubrry? Blubrry është ideal për një podcaster sepse është zhvilluar nga podcasters me përvojë që i kupton nevojat tuaja. Shtojca është e thjeshtë për tu instaluar dhe funksionon në dy mënyra, të thjeshtë dhe të avancuar për të integruar lehtësisht përmbajtjen nga drejtoritë e ndryshme.

blubrry

Nëse krijoni një faqe në internet që synon akademikët, ju mund të dëshironi të krijoni një episod të përqendruar në temën: “ku mund të blej një studim hulumtues”.

Blubrry lehtë integron përmbajtje nga burime të ndryshme, përfshirë Apple Podcasts, Google Podcasts, Stitcher, TuneIn dhe Blubrry Podcasting.

Pasi të keni instaluar shtojcën shkoni te “Plugins Instaluar”, lokalizoni shtojcën Blubrry Podcasting dhe klikoni në aktivizimin. Shtojca do të shfaqet në anën e majtë të Panelit WordPress.

Blubrry ka këto karakteristika:

 • Podcast të plotë të Apple & Mbështetje e Google Podcasts, do të thotë që ju mund të shtoni ushqimin tuaj podcast në faqen tuaj WordPress
 • Lojtarët e integruar të HTML5 Media Media, i cili mbështet lojtarët në internet audio dhe video përmes mbështetjes së ngulitur nga faqet e palëve të treta.
 • Shtojca thjeshton thirrjen tuaj për veprim për të fituar pajtimtarët pasi keni mundësi të vendosni një buton të abonuar direkt në faqe.
 • Blubrry gjithashtu përmirëson rezultatin tuaj të SEO për të siguruar që ju jeni lehtësisht të zbulueshëm në internet, dhe ju mund të importoni përmbajtje nga SoundCloud, LibSyn, PodBean, Squarespace dhe ju mund të shtoni një RSS RSS.
 • Ju mund të migroni përmbajtje nga platforma të tjera, kështu që nëse jeni duke lëvizur nga një host tjetër i përmbajtjes ose ofruesi i shërbimit, nuk humbni përmbajtje ose ndonjë episod më të vjetër.
 • Ju gjithashtu mund të kategorizoni përmbajtjen tuaj sipas llojit të postimit dhe mund të gjeneroni raporte për statistikat e mediave dhe të merrni njohuri në kohë reale.
 • Blubrry gjithashtu mbështet gjuhë të ndryshme dhe ju mund të aktivizoni karakteristika të ndryshme në faqen tuaj.

Merrni Plugin Blubrry

Hapi 5. Shto temë

Pasi të jeni ngritur dhe drejtuar me shtojcat thelbësore për SEO, siguri, podcast dhe galeritë tuaja, mund të mendoni për një temë. Një nga temat më të hijshme që ju zgjidhni për podcast tuaj është Tusant WordPress Theme.

Hover to preview

Tema e wp

Tusant është modeli ideal i uebfaqes podcast sepse është krijuar posaçërisht për muzikë dhe video streaming. Uebsajti mund të integrojë elementë të ndryshëm për të akomoduar përmbajtje multimediale dhe strehon faqe që presin përmbajtje podcast individuale dhe të rrjetit.

Tusant i plotë mbështet përmbajtje të ndryshme dhe është jashtëzakonisht fleksibël dhe i dizajnuar për të përmbushur nevojat e podcaster-it.

Hapi 6. Zgjidhni pajisjet e duhura të Podcasting

Poddo podkaster do t’ju tregojë se rruga për një podcast të mirë është shtruar me pajisje të mira dhe ne kemi përpiluar një listë të pajisjeve thelbësore për dikë që fillon një podcast të ri.

 • Kit Mikrofoni i Kondensatorit Podcast

Kompleti i mikrofonit

Ky komplet është i disponueshëm në Amazon dhe ofron një Mikrofon Professional USB me mikrofon të krijuar për të prodhuar një tingull cilësor. Ju nuk duhet të prisni të instaloni një softuer të ndërlikuar sepse përmban një prizë miqësore për përdoruesin dhe konfigurimin e luajtjes dhe ka përdorim të lehtë të mikrofonit USB.

rekuizitë

 • Kompleti i mikrofonit të kondensatorit USB Podcast është shumë me kosto efektive, dhe nuk kushton shumë, por gjithashtu është shumë i thjeshtë për t’u instaluar dhe shumica e modeleve nuk kërkojnë softuer instalimi.

Cons

 • Miçet e kondensatorit USB priren të mos kenë të njëjtën cilësi me mikrobin e duhur me pajisje shoqëruese. Janë mirë si hapi i parë, por rrallë funksionojnë si një investim afatgjatë. Ndonjëherë, ata gjithashtu nuk janë të pajtueshëm me kompjuterë të caktuar dhe sisteme PA nëse po bëni koncerte publike.
 • Tavolinë e regjistrimit të kondensatorit portabël Pro Portable Mic – Pyle PDMIUSB50

Portable Audio Audio Portable

Ky është një mikrobuz për përdorim i thjeshtë që është ideal për një podcast që është pritur në lëvizje dhe në studio. E tëra çfarë ju duhet të bëni është ta lidhni atë përmes USB me një laptop ose PC dhe mund të zgjidhni cilësimet tuaja në përputhje me rrethanat. Mik është jashtëzakonisht i gjithanshëm dhe i lehtë për t’u përdorur.

rekuizitë

 • Vendosja e këtij mikroni është e lehtë dhe është krijuar për podcast dhe ofron një instalim të thjeshtë të prizave dhe lojërave. Ju gjithashtu mund të regjistroni ndërsa dëgjoni shumë si një profesionist i ngritur dhe gjithashtu ka një buton memec për të bllokuar tinguj të padëshiruar.

Cons

 • Mund të mos ketë përputhshmëri me disa sisteme të PC dhe PC, dhe mund të mos funksionojë shumë mirë për regjistrimet e jashtme.

Hapi 7. Zgjidh një lojtar podcast

Ka mjaft disa opsione për të zgjedhur në treg dhe mund të jetë dërrmuese për dikë që është i ri në podcasting. Shërbimet që janë atje vërtet varen nga nevojat tuaja dhe lojtari ideal i podcast varet nga qëllimet tuaja.

Kur bëhet fjalë për podcast-in tuaj, do të ishte më së miri të pritni podcast-in tuaj në më shumë se një lojtar podcast. Kështu që, ju mund ta strehoni atë në tre site të ndryshme sepse baza e audiencës ka tendencë të ndryshojë.

Përdorimi i shumë faqeve gjithashtu mund të rrisë shikueshmërinë tuaj në internet dhe të sigurojë që jeni një uebfaqe kryesore e varur nga podcast.

Këtu janë disa nga Lojtarët më të njohur të Podcast-it për të zgjedhur:

1. Podbean

podbean

Podbean ofron të porsaardhurit pesë orë për të eksperimentuar me përmbajtjen dhe është mjaft një rrjet i vetë-përmbajtur ku mund të fitosh një audiencë. Shtë mjaft e thjeshtë për t’u përdorur dhe regjistruar për të krijuar një komunitet të dëgjuesve.

Podbean përmban podcast në kategori dhe renditet mjaft në kërkimet e SEO. Ju mund të azhurnoni në një version premium pasi të keni krijuar përmbajtje të mjaftueshme për më shumë orë dhe mund të vendosni lojtarin e Podbean faqen tuaj të internetit.

2. Zëri i zërit

SoundCloud

Soundcloud ofron 3 orë kohë të lirë, dhe paketa premium ofron orë të pakufizuara. Soundcloud ka shndërruar me të vërtetë botën e përmbajtjes me disa nga artistët kryesorë në botë dhe podcast-të që përdorin faqen për të pritur përmbajtjen e tyre.

Soundcloud është ideal për një fillestar dhe një krijues të përparuar të podcast. Në thelb mund të vendosni dhe shpërndani përmbajtje në çdo faqe në internet, përfshirë uebfaqen tuaj, dhe azhurnohet sa herë që shtoni përmbajtje të re.

3. Apple Podcasts

podcast me mollë

Apple Podcast ofron orë të pakufizuara me një pajtim dhe është mjaft i arritshëm për përdoruesit e Apple. Apple ofron një ndërfaqe të thjeshtë dhe të hijshme për të punuar me të, dhe gjithashtu mund të përqendroheni në ndërtimin e një komuniteti brenda Apple.

Ka përparësi të ndryshme të përdorimit të Apple sepse thjeshton procesin e ngarkimit të përmbajtjes suaj dhe optimizon atë sipas tregut tuaj të synuar dhe përmbajtja juaj është gjithmonë në dispozicion.

Ka shumë më tepër për të zgjedhur, dhe ju mund të hulumtoni ato që do t’i përshtaten më së miri tregut tuaj të synuar. Do platformë ka aftësitë e veta, dhe ju mund të përdorni orët falas për të vendosur nëse një rrjet specifik i përshtatet platformës tuaj. Ju duhet të hulumtoni diçka që lehtë do të arrijë audiencën tuaj dhe do të sigurojë që t’i përmbushni qëllimet tuaja.

përfundim

Pasi të keni vendosur podcast-in tuaj, duhet të punoni drejt përdorimit të mediave sociale për ta tregtuar atë. Ballafaqimi me një uebfaqe të re mund të jetë frikësuese por nuk duhet të jetë e vështirë.

Shpresojmë që mjetet në këtë artikull t’ju afrojnë krijimin e një faqe në internet për podcast tuaj.

Në disa raste, ju mund të hasni në sfida dhe të mësoni gjëra të reja gjatë rrugës. Ju lutemi ndani përvojat tuaja në pjesën e komenteve.

Autori Bio
Nicholas Walker është një kopje e shkrimtarëve dhe një specialist i marketingut dixhital, i cili punon me sipërmarrës studentorë për t’u dhënë atyre një pozicion të fortë në treg, i cili u mundëson atyre të përballen me konkurrencën. Metodat e saj janë inovative, ndiqni trendet e fundit dhe përdor mjetet më të mira të automatizmit për të prodhuar rezultate të forta.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map