Si të ndërtoni një blog WordPress nga Scratch! (5 hapa të thjeshtë SUPER)

Sot do t’ju tregoj se si mund të krijoni një blog WordPress nga e para. Dhe nuk do ta besosh se sa e thjeshtë është të bësh. Ne do të shkojmë hap pas hapi.


Për të filluar, do të na duhen 4 gjëra:

 • Domain – Domain është emri i faqes që shkruani në shiritin e adresave të shfletuesit. “Www.HostingPill.com” është fusha e kësaj faqe.
 • Hosting – Hosting është “shtëpia” e faqes tuaj ku do të “qëndrojë”. Zakonisht është një server në një kompani web hosting.
 • WordPress – WordPress është “softveri” që do të fuqizojë blogun tuaj.
 • dizajni & Temat – Për ta bërë faqen tuaj të dizajnit tërheqës-të mençur do t’ju duhet të instaloni tema WordPress.

Mësoni rreth llojit të faqeve të internetit që mund të krijoni me WordPress dhe dini se si mund ta mbroni sitin pasi të jetë gati.

Zbulimi i faqes sime te internetit.

Ekzistojnë dy mënyra si mund të blini domene dhe hostim:

 1. Ju blini domene dhe hostoni nga i njëjti host në internet
 2. Ose i blini të dy veçmas

Nëse më pyet, unë do të rekomandoja të shkoja në opsionin 2 (blerja veç e veç) për dy arsye:

 1. Ju merrni marrëveshje më të mira kur blini fusha dhe hostoni veçmas.
 2. Ju zvogëloni rrezikun duke e blerë atë nga kompani të ndara.

Unë rekomandoj www.Namecheap.com për të marrë domenet tuaja dhe www.Bluehost.com për mbajtjen në internet.

Namecheap, pasi emri nënkupton se shet emrat e domain për një çmim të mirë, nuk ka nevojë të blini domenin tuaj dhe të presë nga i njëjti furnizues, kështu që unë i kam bërë gati.

BlueHost – Unë jam duke përdorur Bluehost për rreth 8 vjet tani për disa nga faqet e mia dhe i kam gjetur ato të jenë mjaft të besueshme.

Tani, unë do të blej një domen, të instaloj një web hosting, të instaloj WordPress, të konfigurosh WordPress dhe pastaj të flas për teknikat e fitimit të parave.

Tabela e përmbajtjes

Shko për të lexuar seksione specifike duke klikuar në lidhjet e mëposhtme

 1. Regjistrohu Emrin tënd Domain
 2. Vendosni Hosting For WordPress
 3. Lidheni Domain tuaj me Hosting
 4. Instaloni WordPress brenda Minutave
 5. Krijoni Blog-un në WordPress
 6. Si të fitoni para nga Blog-u juaj
 7. Këshillat e mia kryesore

Hapi 1. Regjistroni Emrin tuaj të Domainit

SHENIM: Nëse tashmë keni një domen, ju mund ta kaloni këtë dhe drejtpërdrejt shkoni te seksioni Si të Vendosni Hosting për WordPress.

Gjërat e para, së pari, është koha për të blerë fushën. Do të doni të mendoni se çfarë domeni dëshironi dhe çfarë thotë për blogun tuaj në WordPress.

Më besoni, zgjedhja e emrit të duhur të domain është një detyrë e vështirë në ditët e sotme pasi të gjitha “të mirat tashmë janë zhdukur”.

Ju mund të dëshironi të bëni këto 7 Këshilla të Emrit të Domainit për të marrë emrin e duhur për faqen tuaj të internetit ose ose mund t’i përdorni këto mjete për të gjeneruar ide për emrin e domain.

Pasi të keni listuar disa nga opsionet e emrit të domain, koha e tij për të kontrolluar disponueshmërinë e tij.

Dhe për këtë, ndiqni hapat më poshtë:

Hapi 1. Shkoni tek www.Namecheap.com dhe shtypni fushën që dëshironi në kutinë e kërkimit të domain.

1 - Shkruajeni domenin tuaj

Hapi 2. Nëse domeni juaj është i disponueshëm shtojeni atë në shportë, merrni parasysh gjithashtu blerjen e TLD (fushave të nivelit të lartë) të emrit tuaj, për shembull nëse domeni juaj është ‘mytestdomain.com’, ju gjithashtu mund të dëshironi të kapni ‘mytestdomain.net ‘dhe’ mytestdomain.org ‘. Nëse domeni juaj nuk është i disponueshëm, do të duhet të mendoni për diçka tjetër!

2- klikoni shtoni në shportë

Hapi 3. Klikoni në ‘Shikoni Shportën’. Sigurohuni që gjithçka është ashtu siç e prisni dhe kontrolloni dy herë emrin e domain-it tuaj saktë. Nëse jeni duke blerë një domen .com, do të vini re që gjithashtu duhet të paguani një tarifë të vogël ICANN. Kjo pritet dhe i shkon organizatës që administron emrat e domain.

3 - Shikoni karrocën

Hapi 4. Konfirmoni porosinë tuaj, unë do të rekomandoja vendosjen e domain-it në Rinovimin Auto.

4 - konfirmoni rendin

Hapi 5. Tani do t’ju kërkojë të krijoni një llogari, të plotësoni të gjitha detajet dhe sigurohuni që të mbani mend fjalëkalimin!

5 - Regjistrimi i hyrjes

Hapi 6. Në faqen tjetër, ju kërkon të plotësoni informacionin e kontaktit të llogarisë tuaj. Nëse nuk keni zgjedhur për privatësinë e domenit, atëherë këto informacione janë publike për këdo që t’i shohë. Klikoni “Vazhdoni”

6 - plotësoni formularin

Hapi 7. Paguajeni për domenin tuaj, ju mund të zgjidhni nga karta e kreditit ose PayPal. Klikoni “Vazhdoni” dhe kjo është ajo, ju jeni tani pronari krenar i domenit tuaj të ri.

7 - Mundësia e pagesës

Hapi 2. Vendosni Hosting For WordPress

Zgjedhja e kompanisë së duhur të mbajtjes së faqeve në internet është faktor shumë i rëndësishëm në krijimin e blogut tuaj.

Tregu është përmbytur me qindra kompani të mbajtjes në internet dhe ata përdorin të gjitha taktikat për të marrë biznesin tuaj.

Kam renditur & iu përgjigj disa pyetjeve që shumica e pronarëve të faqeve herën e parë kanë në lidhje me pritjen.

Ju mund t’i shihni këtu.

Tani, pasi të jeni gati, le të marrim nikoqirin tonë.

Hapi 1. Shkoni në www.Bluehost.com dhe klikoni në butonin Filloni.

1- Për të filluar

Hapi 2. Zgjidhni planin që dëshironi të blini. Për këtë demonstrim, ne do të shkojmë me Planin e tyre Themelor.

2- Zgjidhni planin tuaj

Hapi 3. Në këtë faqe, në varësi të faktit nëse keni domen ose dëshironi të merrni një të ri, ju mund të bëni zgjedhjen tuaj.

3-Regjistrohuni Tani

Hapi 4. Pasi të keni domenin, koha e tij për të futur të dhënat e kontaktit tuaj.

4-Krijoni llogarinë tuaj

Hapi 5. Tani zgjidhni planin për të cilin dëshironi të shkoni. Sa më gjatë që të zgjidhni afati, aq më shumë zbritje merrni.

Informacione për Paketën-bluehost

Hapi 6. Vendosni detajet e kartës tuaj të kreditit dhe bëni pagesën.

6-Informacion për pagesa

Hapi 7. Sapo të jetë bërë, krijoni fjalëkalimin tuaj në këtë ekran (mos harroni se ruajeni fjalëkalimin tuaj diku për referencë në të ardhmen)

7-Krijoni kopjen e Fjalëkalimit tuaj

Hapi 8. Tani që ju keni krijuar fjalëkalimin, koha e saj për t’u loguar!

8-Urime kopje

Hapi 3. Lidhni Domain tuaj me Hosting

Pra, pasi të keni blerë host WordPress-in tuaj nga Bluehost, do të duhet të vendosni domenin tuaj Namecheap për të treguar këtë host.

Hapi 1. Hyni në llogarinë tuaj BlueHost

Hapi 2. Klikoni në cilësimet e domain

bluehost_nameservers

Hapi 3. Klikoni në skedën “Nameservers”

Këtu janë Emrat e paracaktuar të Bluehost:

NS1.Bluehost.com
NS2.Bluehost.com

bluehost_nameservers (1)

Hapi 5. Shkoni tek Namecheap dhe Hyni.

Hapi 6. Pasi të keni hyrë në log, Domain List ==> Domenet ==> Zgjidhni Domain ==> Zgjidhni Menaxho ==> Nën NameServers, zgjidhni Custom dhe vendosni serverat e emrave tuaj Bluehost atje

NameCheap-DNS-Setup

Hapi 7. Klikoni Ruaj ndryshimet.

Mund të duhen deri në 24 orë që ky ndryshim të përfundojë, kështu që mos u shqetësoni nëse nuk funksionon menjëherë.

Hapi 4. Instaloni WordPress brenda Minutave

Tjetra, ne duhet të instalojmë softverin WordPress në pritjen Bluehost.

Fatmirësisht Bluehost kanë një instalim automatik, kështu që unë do t’ju tregoj vetëm atë.

Hapi 1. Hyni në Bluehost

1 - Hyni në BlueHost

Hapi 2. Në pjesën e faqes së internetit klikoni në “Instaloni WordPress”

2 - Kopje Bluehost CPanel

Hapi 3. Zgjidhni fushën që dëshironi të përdorni për këtë instalim të WordPress, me shumë mundësi do të keni vetëm një domen. Lini bosh fushën e drejtorisë.

3-Zgjedhni Domain për kopje të Instalimit

Hapi 4. Tani shkruani emrin e faqes tuaj (mund të ndryshohet më vonë), emrin e përdoruesit, adresën e emailit dhe fjalëkalimin. Sigurohuni që të mbani një shënim të këtyre detajeve. Sigurohuni që fjalëkalimi juaj është i sigurt, përdorni një randomizer të fjalëkalimit në internet nëse është e mundur, njerëzit do të përpiqen të shkelin faqen tuaj të WordPress.

Kopjoni Informacionin e Administratorit 4-WordPress

Hapi 5. Ju mund të mbani gjurmët e përparimit të instalimit në krye të faqes, megjithëse zakonisht instalimi zgjat 5 minuta.

Kopja e Instalimit të WordPress

6 - Instalimi ishte i suksesshëm! kopje

Siç mund ta shihni është e thjeshtë të instaloni WordPress.

Tani mund të shfletoni në http://yourdomain.com/wp-admin për t’u loguar.

Hapi 5. Krijoni Blog-un në WordPress

Gjërat e para, le të futemi në faqen e re të WordPress.

1. Shkoni në http://yourdomain.com/wp-admin dhe shkruani emrin e përdoruesit dhe fjalëkalimin tuaj.

1 - Hyni për kopjen e WordPress

2. Tani duhet të jeni në gjendje të shihni pultin e administratorit.

2-Mirësevini në kopjen WordPress
Pasi të jeni regjistruar, ia vlen të renditni disa gjëra para se të kalojmë te temat, shtojcat dhe të shtojmë përmbajtje.

Për të Rregulluar Titullin dhe Vendos faqen e parë të Blog-ut tuaj

Ka disa gjëra që unë gjithmonë më pëlqen t’i vendos menjëherë pasi të instaloj WordPress

Cilësimet -> Cilësimet e përgjithshme. Këtu mund të vendosni titullin e faqes tuaj, etiketën, adresën kryesore të postës elektronike, zonën e kohës, formatin e datës & Gjuhe. Sigurohuni që i vendosni të gjitha këto gjëra saktë tani, pasi mund të kthehen për t’ju ndjekur nëse nuk i bëni!

Cilësimet e përgjithshme

Cilësimet -> Leximi. Këtu mund të vendosni se çfarë funksioni dëshironi të marrë faqja juaj WordPress. Ju mund të vendosni faqen tuaj të parë për t’i futur njerëzit drejtpërdrejt në blog ose mund të vendosni cilën faqe statike që dëshironi të jetë faqja fillestare.

Cilësimet e leximit

Kjo është gjithçka që duhet të vendosim tani për tani. Ne mund të lëvizim tek gjërat më interesante!

Si t’i krijoj faqet dhe postimet e reja?

Për të shtuar faqe të reja, shkoni te Pages -> Shtoni të re, plotësoni titullin tuaj, shtoni disa përmbajtje dhe klikoni botuar. Nëse nuk jeni gati për të botuar faqen, klikoni në draftin.

Shtoni faqen e re

Për të shtuar një postim të ri shkoni te Postimet -> Shtoni New, atëherë është e njëjta procedurë si më lart.

Shtoni newpost

Si të shtoni faqe / postime në menu

Për t’i shtuar këto faqe në menu, shkoni te Paraqitja -> Menu. Zgjidhni menunë tuaj dhe zgjidhni “shtoni në menunë”, atëherë mund të tërhiqeni dhe lëshoni për ta rregulluar atë.

Shtimi i faqeve në menu

Tema & dizajni

Me WordPress është me të vërtetë e lehtë të krijosh ndonjë dizajn që mund ta imagjinosh pa shkruar një pjesë të vetme të kodit. Dhe kjo është bërë e mundur vetëm nga temat e WordPress.

WordPress ka shumë dizajne temash falas për të zgjedhur.

Si të gjeni temën perfekte të WordPress

Nëse nuk mund të gjeni atë që po kërkoni këtu, mund të kërkoni më shumë zgjedhje këtu:

Themeforest – Një nga tregu më i vjetër dhe më i madh për tema. Ju merrni mijëra tema me cilësi të lartë me çmime të arsyeshme.

Temat më të reja të Premiumit 2017 nga Themeforest

Creativemarket – Treg i ri me tema mjaft të larmishme. Temat në këtë sit janë mjaft të ndryshme në aspektin e dizajnit sesa ato që merrni në Themeforest.

Kërkoni temën në Tregun Kreativ

GretaThemes – Një tjetër platformë e shkëlqyeshme ku mund të merrni falas dhe premium tema të bukura WordPress për faqet e internetit tuaj.

GretaThemes

Si ta instaloj temën në WordPress

Për të instaluar temë të re për faqen tuaj të fjalës, ndiqni këto hapa:

Hapi 1. Kur të keni hyrë në panelin e administratorit, zgjidhni “Paraqitjen” dhe pastaj temat nga menyja e majtë.

3. Shtesa të reja për të instaluar temë

Hapi 2. Klikoni në butonin “Shto të re”

Hapi 3. Kërkoni për temën tuaj duke përdorur shiritin e kërkimit në pjesën e sipërme të djathtë. Nëse ju është siguruar një skedar teme, ju mund të zgjidhni temën e ngarkimit nga maja e faqes.

5. kërkoni temën

Hapi 4. Klikoni Install

Hapi 5. Pas një minutë apo më shumë tema do të përfundojë instalimi. Tani mund të klikoni të personalizoni dhe të shihni cilat opsione mund të ndryshoni. Kjo do të ndryshojë shumë nga tema në temë, por zakonisht mund të ndryshoni gjëra si logoja juaj, faqosja e përafërt e faqes dhe disa ngjyra.

6. rregulloje wordpress me temë në blogun tënd

7. ndryshime në temë

Instaloni shtojcat

Whatfarë është një plugin?

Plugins – siç sugjeron emri janë mjete që shtojnë funksionalitetin në faqen tuaj të WordPress. Gjëja më e mirë që më pëlqen në lidhje me WordPress është – këto shtojca.

Plugins mund ta kthejnë faqen tuaj të internetit nga një blog i thjeshtë në një dyqan të tregtisë elektronike plotësisht të paraqitur, një forum përdoruesish, një sit të transmetimit të videove, faqen e internetit të një anëtari vetëm dhe shumë më tepër. Sigurisht, ju mund të kombinoni shumicën e këtyre shtojcave së bashku për të shtuar funksionim të madh në blogun tuaj.

Për shembull, nëse jeni duke përdorur faqen tuaj të WordPress për të shitur produkte në internet mund të jetë e dobishme të shtoni një forum për mbështetje.

Kurdoherë që doni të shtoni funksionalitet në një sit të WordPress, shikoni shtojcat përpara se të shikoni të krijoni diçka vetë / duke paguar një zhvillues për ta bërë atë për ju.

Instalimi i shtojcave është i lehtë, pjesa e vështirë po vendos se çfarë shtojcash dëshironi të instaloni. Ka mijëra shtojcë në dispozicion falas, ka edhe shumë shtesa premium në dispozicion.

Aty ku mund të gjej më shumë Plugins WordPress?

Dy burimet më të mira në internet për Plugins WordPress janë:

1.WordPress.org – Ton të shtojcave falas! Por kini kujdes – disa prej shtojcave janë version demo i atyre që paguhen. Ende është një vend i mirë për të gjetur atë që ju po kërkoni.

Wordpress.org

2. CodeCanyon – Shtëpi e disa prej shtojcave më të mira në internet. Edhe pse paguhen, ato ofrojnë një vlerë vërtet të mirë për paratë. Zakonisht i marr shtojcat e mia nga këtu.

codecenyon

Dhe ka pak përparësi për të kërkuar shtojcat e paguara nga CodeCanyon:

 1. Ju merrni 6 muaj mbështetje falas nga zhvilluesi i plugin-it. Pra, nëse diçka nuk po funksionon, mund t’i drejtoheni zhvilluesit të shtojcave përmes CodeCanyon dhe ata do ta rregullojnë atë për ju. Për më tepër, ju mund të zgjasni mbështetjen e garancisë për 12 muaj duke paguar një tarifë nominale.
 2. Shtojcat janë me cilësi të lartë, të kontrolluara plotësisht nga djemtë e CodeCanyon. Pra, nuk ka asnjë shans për ndonjë malware në to. Kam pasur përvojë të keqe në të kaluarën kur bleva ndonjë shtojcë falas nga ndonjë sit i rastësishëm.

Pasi të keni vendosur për një shtojcë, ja si e instaloni atë.

Si të instaloni një prizë WordPress

Hapi 1. Nga Paneli Admin zgjidhni Shtojcat -> Shto nje te ri

Hapi 2. Kërkoni për shtojcën që dëshironi, ose ngarkoni nëse keni skedarë

instaloj plugin

Hapi 3. Klikoni Install, dhe jepni disa minuta për ta instaluar, sa më e madhe të jetë shtojca më e gjatë do të duhet për ta instaluar.

Hapi 4. Nga Plugins -> Faqja e plugins aktivizon shtojcën tuaj, në varësi të shtojcës që po përdorni, atëherë mund t’ju kërkohet të plotësoni disa cilësime shtesë.

Këtu janë disa nga Plugins e mia të preferuara:

Plugins falas:

 • Forma e kontaktit 7 (Falas) – Kjo është një formë e thjeshtë e kontaktit falas me email për faqen tuaj. Toshtë e thjeshtë për tu vendosur, gjithmonë funksionon dhe nuk kërkon shumë hapësirë!
 • Askimet (Falas) – Nëse po mendoni të lejoni komente në blogun tuaj në WordPress, ju duhet plugin spam i komentit Askimet. Kjo shtojcë zvogëlon masivisht numrin e komenteve të spamit që do të merrni.
 • SEO Yoast (Falas) – Shkarkoni këtë shtojcë përpara se të shkarkoni ndonjë. Itsshtë një plugin duhet të ketë për SEO.

Plugins të paguar:

 • Kompozitori Visual (i paguar) – ’shtë Ndërtuesi më i mirë i faqeve për WordPress. Thjesht tërhiqeni dhe lëshoni dhe ju mund të krijoni faqosje mahnitëse të faqeve brenda disa minutash. Duaje atë!
 • Ninja Popups (paguar) – Nëse ndonjëherë dëshironi të keni mundësinë që përdoruesi të regjistrohet në buletinin tuaj të postës elektronike nga faqja juaj, kjo është shtojca që duhet të ketë. Pak klikime dhe ju keni bërë popup të bukur të bërë.
 • BackupGuard (Paguar) – tooshtë shumë e thjeshtë të shkatërroni aksidentalisht blogun tuaj në WordPress kur instaloni një Plugin ose temë të Palës së Tretë, sigurohuni që keni gjithmonë kopje rezervë. Dhe kjo shtojcë bën vetëm atë. Itsshtë një kursimtar i jetës!

Si të fitoni para nga Blog-u juaj

Tani që keni faqen tuaj të WordPress-it të rregulluar mirë, me disa përmbajtje, një temë të shkëlqyeshme WordPress dhe disa funksionalitete të shkëlqyera të shtuara nga Plugins është koha të merrni faqen duke fituar para! Ekzistojnë dy metoda thelbësore për të fituar para nga faqja juaj dhe gjithçka varet nga këto

Affiliate:

Marketingu i Filialeve është aty ku promovoni produktet e kompanisë tjetër drejtpërdrejt dhe merrni një shkurtim të çdo shitjeje të bërë.

Për shembull, të themi që je një blog futbolli, mund të shtosh lidhje në çizmet e futbollit në postimet e tua dhe të bësh një komision të çdo çizme të shitur, zakonisht kjo do të ishte 5 – 15%.

Ka qindra skema të marketingut të filialeve atje, ju duhet ta hulumtoni këtë më tej në varësi të ngrohtë tuaj, do të habiteni se sa kompani kanë skema. Amazon ofron një nga më të njohurit, është gjithashtu e lehtë!

Shtoni një lidhje të veçantë për productDO produkt në faqen e internetit të amazon dhe bëni një komision prej 4 – 10%. Amazon mund të mos jetë faqja më e mirë për të paguar (kjo do të ndryshojë jashtëzakonisht në varësi të ngrohtë të blogut tuaj), por ato ofrojnë një gamë të madhe të produkteve.

reklamat

Reklamat janë të thjeshta, morën hapësirë ​​rezervë në faqen tuaj, vendosni një shpallje, shpesh do t’i gjeni këto të vendosura në shiritin anësor dhe brenda përmbajtjes së çdo artikulli. Reklamat mund të gjenerojnë ndonjë gjë nga 0,05 deri në 5 dollarë për klik në varësi të ngrohtë të faqes tuaj.

Google AdSense është kompania de-fakto e reklamave në internet, thjesht plotësoni një formular të regjistrimit në 2 faqe dhe ju mund të filloni të ofroni reklama për të gjithë vizitorët tuaj. Ju nuk duhet të flisni drejtpërdrejt me kompani për të shitur hapësirën tuaj të reklamave.

Pagesat e reklamave të Googles ndryshojnë masivisht nga kamare në kamare, një kamare shumë konkurruese si, kartat e kreditit, sigurimet, huatë etj. Do të paguajnë më shumë sesa ato më pak konkurruese.

Kjo është për shkak të natyrës së reklamuesve që bëjnë oferta për të vendosur reklamën e tyre, në të njëjtën të kotë sa më shumë “popullor” blogun tuaj aq më shumë ju mund të qëndroni për të fituar.

Në mënyrë tipike, ju mund të prisni diçka si një klikim prej 0.5 – 3% përmes normës, d.m.th. numrin e vizitorëve tuaj që klikojnë në të vërtetë në reklama.

Zakonisht rekomandohet një kombinim i mirë i të dy strategjive.

Hapat e ardhshëm

Tani që faqja juaj e WordPress është vendosur dhe ju e keni fituar para është koha të filloni të zgjeroheni dhe të shtyni vërtet faqen tuaj.

Këtu janë këshillat e mia kryesore që shkojnë përpara;

 • Programoni përmbajtje të rregullt, ju nuk do të jeni gjithmonë në humor të shkruani përmbajtje, përdorni planifikuesin e postuar të integruar, në mënyrë që të mund të shkruani postime të shumta kur të ndjeheni si ajo, ndërsa ende lejoni të rrjedhë përmbajtje e rregullt. Artikujt çdo disa ditë janë më mirë se 5 në të njëjtën ditë. Dhe këtu është një tjetër zgjidhje automatizimi WordPress.
 • Mësoni gjithçka rreth SEO (optimizimi i motorëve të kërkimit) që mundeni, kjo është një temë e madhe, kurrë nuk do ta mësoni plotësisht atë, por sa më shumë ta dini aq më e suksesshme do të jetë blogu juaj.
 • Mbani pozitiv, faqja juaj nuk ka të ngjarë të lulëzojë brenda natës, kërkon muaj të tërë pune, por në fund përkushtimi dhe përmbajtja e mirë paguan.

Paç fat!

si të filloni infografik në blog

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map