Udhëzuesi i plotë për të lëvizur nga Pritja e Shpërndarjes në VPS Hosting

Udhëzuesi i plotë për të lëvizur nga Pritja e Shpërndarjes në VPS Hosting

Udhëzuesi i plotë për të lëvizur nga Pritja e Shpërndarjes në VPS Hosting

Prezantimi:

Epo çfarë mund të them në lidhje me pritjen e përbashkët? Ndarja e përbashkët është për newbies dhe për fillesat. Kur jeni i ri në botën e Internetit, ju përdorni një pritje të përbashkët për pritjen e faqes tuaj. Një pjesë e vogël e njerëzve ndajnë të njëjtin server fizik ku duhen vetëm disa site të rënda për të ngrënë të gjitha burimet e dhëna duke e bërë faqen tuaj të vuajë.


Kalimi në VPS Hosting është logjik pasi të keni dalë jashtë si kompani ose si një komunitet në Internet. VPS Hosting janë “të shtrenjta” dhe “shumë të vështirë për tu menaxhuar” janë disa nga mitet e zakonshme. Dikush mund të fitojë shërbime VPS Hosting për minimumin sa 15 dollarë në muaj nga shitësit si DreamHost.

VPS hosting Host Virtual Server Server Hosting — është një hapësirë ​​virtuale në një makinë shumë të fuqishme. Isshtë si një kompjuter i vogël brenda një super kompjuteri kushtuar faqes tuaj. Për dallim nga Ndarja e Ndaruar, këtu ju keni akses të plotë në burimet e premtuara. Asnjë Webmaster tjetër me një sit të rëndë nuk mund të përdorë burimet tuaja. Faqja juaj do të shkojë në maksimumin e potencialit të saj derisa dhe nëse nuk e mbingarkoni VPS Hosting-in tuaj duke pritur gjithnjë e më shumë faqe në të.

Si të zgjidhni hosting VPS:

Si te zgjidhni hosting VPS

Kur zgjidhni një VPS Hosting, gjithmonë duhet t’i mbani mend këto gjëra:

RAM (Memory Random Access): Gjëja më e rëndësishme që duhet të kërkoni kur blini një VPS Hosting është RAM. Një minimum prej 1 GB është i rëndësishëm. 1 GB RAM siguron ngarkimin më të shpejtë të sitit dhe mban të hapura mundësitë e zgjerimit.

Uptime: Megjithëse shumica e ofruesve të shërbimeve pretendojnë se kanë një kohëzgjatje prej 99,99 përqind, por këshillohet të lexoni shumë vlerësime origjinale përpara se të përvetësoni shërbimet..

Menaxhuar ose jo i menaxhuar: Këto janë dy planet më të njohura të VPS Hosting në tregun bashkëkohor. Plani i menaxhuar ka gjithçka të renditura; ofruesi administron të gjitha programet softuerike, azhurnimet, arna dhe instalimet e shtojcave. Plani i pakontrolluar kërkon që përdoruesi të krijojë Cpanel dhe gjithashtu të menaxhojë instalimin e softuerëve të tjerë.

Ka 3 kompani që ofrojnë serverë VPS me cilësi të mirë, përkatësisht HostGator, DreamHost dhe BlueHost. Këtu është krahasimi i planeve të tyre.

Features
Hostgator
Dreamhost
Bluehost
shpejtësi.5 bërthamë2 bërthama CPU
ruajtje25 GB30 GB Ruajtja e SSD30 GB SAN
Ram512 MB1 GB2 GB
Bandwidth500 GBi pakufizuar1TB
domainsi pakufizuar1
Adresat IP2 IP1 IP
çmim$ 11.97 / mo *$ 15 / mo *$ 14.99 / mo *
Bleni TaniBleni TaniBleni Tani

Si të transferoni domenet:

Nëse jeni duke pritur të transferoni domenin tuaj nga regjistri xyz në DreamHost, për shembull, atëherë do të duhet të siguroni të parën e mëposhtme:

 • Domain nuk duhet të jetë në pritje të regjistrit aktual.
 • Domaini duhet të jetë i shkyçur dhe në përdorim.
 • Ju nuk mund të transferoni një domen nëse nuk është të paktën gjashtëdhjetë ditë në moshë.
 • Llogaria e postës elektronike në lidhje me Domain duhet të jetë në përdorim për të konfirmuar kërkesën e transferimit.

Tani ndiqni hapat e listuar për të përfunduar transferimin e domenit në DreamHost:

Hapi 1: Hyni në DreamHost Cpanel duke përdorur letrat kredenciale për hyrje.

Dreamhost

Hapi 2: Në anën e djathtë të ekranit tuaj ka një shirit menu. Klikoni në “Domain” dhe pastaj kliko në “Reg.Transfer”.

Dreamhost

Hapi 3: Shkruani emrin e domenit që dëshironi të transferoni në DreamHost në hapësirën ngjitur me ‘Transferimin e regjistrimit të domainit tek Ne: ‘dhe klikoni në‘ Kërkoni transferimin ’..

Dreamhost

P.S: Në momentin kur klikoni në “Kërkoni transferimin” një email me kodin e autorizimit i dërgohet emailit të lidhur me domainin që po planifikoni të transferoni. Mos harroni, posta me kodin e autorizimit është e vlefshme deri në 5 ditë nga krijimi.

Hapi 4: Faqja e re në ekran kërkon që ju të shkruani “Kodin e Autorizuar” që u krijua dhe u dërgua në postën elektronike zyrtare të lidhur me fushën. Ju duhet të plotësoni të gjitha detajet e WHOIS në këtë faqe.

Dreamhost

Hapi 5: Sapo të keni mbaruar të gjitha informacionet e WHOIS, rishikoni informacionin për gabime dhe pastaj klikoni në “Vazhdo”.

Dreamhost

Hapi 6: Ndiqni pjesën tjetër të hapave për të kryer transferimin dhe në rast gabimesh ose dyshimi mund të kontaktoni shërbimin e klientit të DreamHost.

Bëni dhe Mos bëni ndërsa lëvizni në hostimin e VPS:

Do të:

 • Bëni një test të shpejtësisë së faqes përpara se të transferoheni te një ofrues i ri i shërbimit. Përdorni Google PageSpeed ​​Insights për kryerjen e provës para dhe pas zhvendosjes në VPS. Në këtë mënyrë ju mund ta dini me siguri nëse kalimi në VPS ju ndihmoi apo jo.
 • Gjithmonë merrni një kopje rezervë të faqes tuaj. Shkarkoni kopjen rezervë dhe mbajeni të sigurt për përdorim në të ardhmen.
 • Gjithmonë preferoni paketat që ofrojnë hapësirë ​​të konsiderueshme të pritjes. Një memorie e madhe e aksesit të rastësishëm është gjithashtu e rëndësishme, prandaj mbajeni në mend gjithashtu.

Don’ts:

 • Mos varet nga rezervimi automatik. Gjithmonë krijoni një kopje rezervë dhe jini në anën e sigurt.
 • Asnjëherë mos pritni faqet më shumë sesa aftësia e paketës së Hosting që keni fituar. Mundohuni të balanconi ndarjen e hapësirës dhe burimeve.
 • Asnjëherë mos ndryshoni me detajet WHOIS të domenit tuaj. Sigurohuni gjithashtu që nuk po e lini llogarinë tuaj Hosting të prekshme nga hakerat.

Tani të gjithë jeni të vendosur të shpërngulni faqen tuaj nga pritja e përbashkët në atë VPS. Pasi të keni emigruar në VPS Hosting, duhet të filloni të shihni performancën e përgjithshme të faqes suaj të internetit.

VPS Hosting është një domosdoshmëri dhe jo një luks; nëse rrjeti ose komuniteti juaj në internet po rritet me shpejtësi dhe nëse nuk po zhvendoseni në VPS Hosting nga Shared Hosting, atëherë do të filloni të humbni një sasi të konsiderueshme të klientëve të mundshëm. Bëni zgjedhjet e duhura dhe bëni që biznesi juaj online të prek kufij të rinj të suksesit.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Adblock
  detector