Windscrib Review VPN: Të mirat dhe të këqijat pas 3 muajve të përdorimit!

DailyBeast e quan atë “mjetin e privatësisë në internet që tashmë duhet të përdorni”. Techradar e quan atë “një nga VPN më të mirë falas përreth”. Gërmoni pak më shumë dhe do të shihni shumë më lavdërime.


Windscrib ka qenë rreth e rrotull që nga korriku 2015, por në dy vitet e fundit ajo do të bëhet një nga VPN-të më të vlerësuara përreth.

Shtë e qartë se ka shumë gumëzhitje të mira në lidhje me Windscrib, dhe po hyn në kohën e duhur.

Vera e saj 2017, dhe siguria në internet nuk ka qenë kurrë më e rëndësishme. Nga rrjedhjet e Snowden në 2013 në tregimet Rusi-Trump që mbizotërojnë lajmet, siguria në internet është bërë një temë gjithnjë e më e rëndësishme për kulmin që është pikërisht tani.

Dhe nëse mendoni se siguria në internet është një çështje e madhe për kombet, do të besoni më mirë se është një gjë e madhe për ju – një individ që nuk është i armatosur me agjensi të fuqishme të inteligjencës për mbrojtje.

Sigurisht, ju mund të mos keni një kokë shteti të huaj që të marrë frymë në qafë … por përsëri mund të keni mundësi. Ekzistojnë një mori palësh të interesuara për të dhënat tuaja, dhe madje edhe nëse nuk janë kështu, ka një mori arsyesh për t’i mbajtur informacionet tuaja të mbrojtura mirë.

Pra, është e natyrshme që kohët e fundit, shumë njerëz po përpiqen të gjejnë mënyra të përballueshme për të qenë më të sigurt në internet. Windscrib është një opsion i tillë që, siç shohim, është përmbushur me një pritje të mirë.

Por a e mat vërtet Windscrib deri në lidhjet që po fitojnë kohët e fundit? Le ta zbulojmë.

Tabela e përmbajtjes

Shko për të lexuar seksione specifike duke klikuar në lidhjet e mëposhtme

 1. Cons
 2. rekuizitë
 3. Çmimeve
 4. Features
 5. Ndihma për klientët
 6. Lehtësinë e përdorimit
 7. Performance
 8. Shpejtësia mesatare
 9. përfundim

Cons

Në rregull, të parat kundër. Për fat të mirë nuk ka shumë për të thënë këtu – të gjitha të këqijat janë mjaft të vogla.

45 vendet e ofruara në shërbimin e pakufizuar tingëllojnë shumë më mirë sesa 8 që merrni falas dhe do të mjaftojnë për shumicën, por kjo është akoma një pjesë e madhe e globit duke u lënë jashtë – Afrika dhe Amerika e Jugut kryesisht.

Mbështetja e klientit lë paksa të dëshiruar, pa mbështetje livechat ose telefonike, dhe mund të ketë më shumë dokumentacion në faqen e tyre.

Regjistro xhami - Asnjë bisedë dhe telefon live

Më në fund, do të merreni me shpejtësi mesatare. Nuk është punë e madhe për mua, por për disa përdorues, versioni i paguar garanton më mirë.

Shpejtësitë mesatare, një mbështetje më pak se gjithëpërfshirëse e klientit, dhe lokacione të kufizuara janë rrezat kryesore të Windscrib.

rekuizitë

Mirë, le të flasim për gjërat e mira.

Do të filloj me diçka të pazakontë: Shërbimet e Xhamave kanë personalitet. Për shembull, në faqen e shkarkimit, ku Windscrib tregon opsionin për pajisjet celulare, ekziston një mundësi për Blackberry … me titullin poshtë tij duke lexuar “thjesht shaka”.

Një pjesë e këtij personaliteti është ndershmëria. Windscrib vërtetë nuk e tepron veten për mendimin tim, kështu që ju nuk do të shqetësoheni për tiparet që ju merrni duke u ekzagjeruar në dobinë ose fuqinë, dhe kompania duket se nuk del në rrugën e saj për të respektuar privatësinë e përdoruesve të saj (shembull: ata nuk regjistrat e aktiviteteve të dyqaneve).

Unë mendoj se kompensimi i brezit është një plus i rëndësishëm. Nëse përdorni një VPN falas, normalisht prisni disa kufizime të gjerësisë së bandës, por 10 GB në muaj për versionin falas të Windscrib është për mendimin tim mjaft i madh..

free-windscribe

Shtë e lehtë për t’u përdorur dhe integrohet pa probleme me përdorimin tuaj tipik të internetit, kështu që lehtësia e përdorimit është një kostum tjetër i fortë. Përveç shpejtësive modeste, ajo funksionon shumë mirë, kështu që unë nuk do të them vërtet se ka diçka kaq të gabuar me performancën.

Featureshtë i mbushur me karakteristika dhe gjithashtu me karakteristika të mira. P2P, një firewall i fortë, opsione të shkëlqyera intimiteti, gjeneratori i sigurt i lidhjeve dhe gjëra të tjera që do të përmend formën e një pakete gjithëpërfshirëse që funksionon lehtësisht me pajisjen dhe shfletuesin tuaj, dhe shumë karakteristika janë në dispozicion falas.

Regjistroni xhamin në paketën falas

Në përgjithësi, Windscrib ofron shumë të mirat: shërbim i ndershëm, një kompensim i mirë për bandwidth, një ndërfaqe e thjeshtë dhe shumë karakteristika me performancë të mirë – diçka që e bën të mirë për paratë.

Çmimeve

Struktura e çmimeve të Xhamave është shumë e thjeshtë dhe e përballueshme nëse do të bëni versionin falas ose versionin e paguar. Ju mund të shikoni faqen e tyre të çmimeve këtu.

Shkalla e parë është “Kufizuar”, e cila është falas. Sidoqoftë, mund ta përdorni vetëm për një pajisje, dhe vetëm për 8 vende. Gjerësia e brezit është 10 GB në muaj, nuk ka konfigurime OpenVPN dhe ofrohen shërbime për firewall, P2P dhe adblock.

Shkalla e dytë është “Pafund”, dhe mund të blihet ose mbi baza mujore ose vjetore. Versioni mujor kushton 9 dollarë në muaj, ndërsa versioni vjetor kushton 90 dollarë gjithsej, i cili prishet në 7.50 dollarë në muaj.

Planet e çmimit të xhamave

VISIT WINDSCRIBE

Shkalla e Pafund lejon pajisje të pakufizuara në krahasim me një, dhe në vend të një pagese mujore prej 10 GB ose 8 lokacionesh, ju merrni një bandë të pakufizuar dhe 46 vendndodhje. Plus, ju merrni Configs OpenVPN, si dhe shërbimet e firewall, P2P dhe adblock që do të merrni falas.

Unë vlerësoj çmimet e Windscrib — ato nuk i komplikojnë gjërat shumë. Ju nuk do të duhet vërtet të shpenzoni kohë për të studiuar “marrëveshjen e duhur”, thjesht duhet të mendoni për atë që dëshironi.

Dhe nëse vërtet duhet të ndërmerrni atë hap shtesë, do të merrni akoma shumë për një çmim të mirë.

Features

Në rregull, le të flasim për tiparet dhe opsionet që merrni kur bëni një llogari.

Në rregull, në Windscrib ka shumë versione të ndryshme për platforma të ndryshme. Ju mund ta shkarkoni atë për kompjuterin tuaj — PC, Mac, ose Linux — dhe shfletuesin tuaj, për Chrome, Firefox dhe Opera (më falni IE dhe Safari!).

Regjistrohuni për kompjuterin tuaj

Sigurisht që mund ta shkarkoni edhe për telefonin tuaj, duke supozuar se keni një iPhone ose android, për ruterin tuaj, dhe ato kanë tre opsione të gjenerimit të konfigurimeve.

Regjistrohuni për iphone tuaj

Unë mendoj se mund të ketë më shumë mundësi, por realisht, është mirë të shohësh që Windscrib mbulon të gjitha bazat e tua.

Mund të përdorni vetëm zgjerimet e shfletuesit dhe aplikacionet e desktopit, me siguri do të keni më të mirën vetëm duke përdorur të dyja së bashku (dhe siç do t’ju tregojë Windscrib, ju gjithashtu mund të jeni, pasi nuk kushton më shumë).

Mendova se gjeneratori i sigurt i lidhjeve të Windscrib (i njohur gjithashtu si gjenerator i Secure.link) ishte goxha i ngathët. Shtë një shërbim i zoti që në thelb ju lejon të vendosni një lidhje dhe të bëni një kartë raporti për sitin, si dhe një URL të shkurtuar “të sigurt” për ju që të përdorni.

Gjenerator i Sigurt.link - Paraqitje me xham

P2P është përfshirë, siç u përmend, edhe për versionin falas, dhe gjithashtu merrni adblock — diçka që nuk është rreptësisht e nevojshme për një shërbim VPN, por që është një aset tërheqës megjithatë.

’Shtë një gjë e këndshme e quajtur kontroll i lundrimit për shtrirjen e shfletuesit që është unike për Windscrib. Në thelb ju lidh me serverin më të mirë që është më afër jush. Ju mund ta ndizni ose çaktivizoni atë dhe të zgjidhni një vendndodhje të ndryshme nga një menu dropdown brenda shtrirjes.

Shtimi në këtë veçori është diçka për programin desktop të quajtur Double Hop, i cili kur përdoret me shtrirjen e shfletuesit, ju lejon të lidheni me një lokacion të dytë për të fshehur më tej trafikun tuaj – megjithëse kjo sigurisht që do të ngadalësojë gjërat.

Softueri me xhama i quajtur Double Hop

Aplikacioni i desktopit është vendosur një mur i mirë zjarri, një hap i bukur për t’u siguruar që adresa juaj e vërtetë IP nuk është parë. Ju, natyrisht, mund të ndryshoni mënyrat e firewall-it ashtu si dëshironi.

Për më tepër, ju merrni një karakteristikë të zoti të quajtur “Opsionet e privatësisë” për versionin e desktopit, i cili ju lejon të zgjidhni midis disa zgjedhjeve të ndryshme: reklamues, reklamues, Anti-social, i paarritshëm dhe Split Personalitet.

Me respekt, këto reklama bllokojnë, heqin gjurmuesit shoqërorë, heqin dritat e njohura të reklamave dhe gjurmuesit që mund të gjurmojnë nëpër site të shumta të vizituara dhe të rrotullojnë agjentin e përdoruesit të shfletuesit tuaj sa herë që rindizni shfletuesin tuaj.

Natyrisht që mund të vazhdoj, por në interes të të qenit konciz, le të themi vetëm se tiparet janë diçka që Windscrib bën mirë. Nuk është i ngarkuar me funksione të panevojshme për t’u dukur i freskët ose i teknikuar, por ka gjithçka që ju nevojitet dhe pak më shumë, dhe gjithçka është shumë e thjeshtë në krye të kësaj.

Ndihma për klientët

Mbështetja e klientëve në xhami nuk është asgjë e mirë, për të qenë e sinqertë. Nuk është keq, është thjesht mesatare.

Unë mendoj se ju ndoshta nuk do të keni nevojë për mbështetje të klientit, sepse përdorimi i tij është mjaft i vetëkuptueshëm. Nëse nuk e dini se çfarë është një buton apo një veçori, shpesh ekziston një shpjegim i dobishëm që do të shfaqet vetëm duke lëvizur kursorin tuaj për objektin konfuz.

Uebfaqja e tyre ka një grup udhëzuesish të konfiguruar për secilën pako Windscribe që mund të shkarkoni (për shfletuesin, për sistemin operativ, etj.).

Gjë është se udhëzuesit për sistemet operative dhe shfletuesit janë video në YouTube. Format e tjerë kanë shkruar dhe ilustruar udhëzues të ngritur, por në përgjithësi këta udhëzues ndjehen pak të dobët.

Ndoshta kjo është për shkak se demografia në shënjestër e Windscrib është tashmë e ditur sa duhet, kështu që ata nuk kanë nevojë të kodifikohen – akoma, unë mendoj se disa sende mungojnë.

Përveç disa udhëzuesve të thjeshtë të konfigurimit, ekziston një seksion FAQ dhe një mundësi “dorëzoni biletën”, e cila është në thelb një formë që mund të përdorni për të dërguar një mesazh te ekipi mbështetës.

Kam dëgjuar që ata përgjigjen në mënyrë të drejtë për këto bileta, dhe se stafi është shumë i aftë dhe i dobishëm.

Sidoqoftë, unë mendoj se mund të bëhet më shumë – nuk ka asnjë livechat, asnjë numër telefoni për të telefonuar. Sigurisht, opsionet e disponueshme do të kujdesen për shumë, por për disa përdorues mungesa e një numri livechat ose numri i shërbimit të klientit do të duket i dobët.

Përndryshe, mbështetja e klientit është mjaft freskuese edhe pse – nuk është shumë e detajuar, por është e dobët dhe i përgjigjet shumicës dërrmuese të problemeve që do të shtronin klientët. E gjithë faqja e internetit është e ngjyrosur me humor dhe më e rëndësishmja – ndershmëri.

Pra, në përgjithësi, mbështetja e klientit nuk është një kostum i fortë dhe mungojnë disa gjëra, por në përgjithësi nuk mendoj se të metat janë shumë serioze.

Lehtësinë e përdorimit

Më pëlqeu sa ishte instalimi pa dhimbje. Unë nuk jam as djali më i pakët i njohur dhe as më i diturit kur është fjala për teknologjinë, kështu që ndonjëherë marr një ankth të lehtë kur shkarkoj gjëra – çfarë nëse instaloj shtesa të çuditshme?

Whatfarë jam duke rënë dakord?

Nuk ka probleme të tilla këtu. Interneti im nuk është as aq i shpejtë, por zgjatja e shfletuesit ishte e shpejtë dhe e lehtë, dhe programi i desktopit në mënyrë të ngjashme (vini re: Unë kam qenë duke përdorur shtesën për Firefox dhe aplikacionin e desktopit për Windows 7).

Rezervimi i xhamave - VPN Falas dhe Blloku i Reklamave - Chrome Web Store

Shkarkoni për Chrome
Shkarkoni për Firefox

Ju nuk keni nevojë edhe për një email për të bërë llogarinë tuaj, por kini kujdes — do të kufizoheni në 2 GB në muaj në vend të 10, dhe nuk mund ta rivendosni fjalëkalimin tuaj (megjithatë, gjithmonë mund të shtoni një më vonë).

Sidoqoftë, në përgjithësi e gjeta se integrohet pa probleme me përvojën e shfletimit dhe përvoja juaj në desktop nuk do të shqetësohet nga njoftimet e bezdisshme.

Më pëlqeu veçanërisht se sa efikas ishte shtrirja e shfletuesit. Ikona e Windscribe në shfletuesin, kur klikohet, hap një panel kontrolli shumë të thjeshtë.

Ajo tregon sa GB keni lënë, si dhe gjeneratorin e sigurt.link që përmenda, i cili është super i lehtë për t’u përdorur.

Nëse klikoni një buton në anën e panelit të kontrollit, mund të përdorni një menu më të detajuar që mund t’ju drejtojë tek cilësimet e llogarisë tuaj, cilësimet e intimitetit, një faqe ndihme etj..

Funksioni kryesor i një VPN është natyrisht për të mbrojtur privatësinë tuaj — por Windscrib ndërmerr hapa shtesë për të qenë jo i vëmendshëm në përdorimin tuaj ditor, prandaj ka një plus të madh.

Sepse është kaq e lehtë dhe kompakte unë mendoj se është jashtëzakonisht i dobishëm për përdorim VPN brenda dhe jashtë.

Whatfarë dua të them është, nëse nuk po përpiqeni të përdorni një VPN për të gjithë shfletimin tuaj — nëse, për shembull, thjesht dëshironi të shpërndani shpejt Netflix shumicën e kohës — Paraqitja e xhamave është e shkëlqyeshme për atë moment kur papritmas keni nevojë për më shumë intimitet sesa para kur të largoheni nga shtëpia dhe të shkoni në një rrjet publik si wifi i një kafeneje ose një aeroporti.

Performance

Në përgjithësi, Windscrib ka një performancë mjaft të fortë.

Kjo është mjaft tipike për të thënë në lidhje me Windscrib, por nuk është shumë e shpejtë. Prapëseprapë, do ta mbaroni punën mirë. E pashë mirë për shfletim rastësor, si email dhe kryesisht faqe me ngarkesë teksti. Videot në YouTube ishin më të ngadalta sesa do të më pëlqente, por hej — çfarë mund të bësh?

Përndryshe, unë mendova se ishte aq i dobishëm sa të arrija lidhje të sigurta nga URL-të e faqes në internet ashtu siç doja, dhe mezi ishte ndërhyrëse për përvojën e shfletimit.

Për më tepër, ashtu si duhet çdo VPN e mirë, Windscrib bën pjesën e vet në mbrojtjen e intimitetit tuaj përveç mjeteve që ju jep. Whatfarë dua të them me këtë është që ata nuk ruajnë ndonjë regjistër të përhershëm të qasjes ose përdorin asgjë për të monitoruar përdoruesit e tyre.

Supozimi i zjarrit, supozoj, është i mprehtë, pasi nuk duket se ka një sasi të konsiderueshme ankesash për këtë.
Megjithëse nuk mund t’i shihni, këto gjëra cilësohen si performancë të mirë me siguri: përkushtim ndaj intimitetit të përdoruesit prapa skenave.

Përveç performancës së skenave, përdorimi juaj i përditshëm duhet të jetë thjesht i mirë. Unë e pashë shumë të thjeshtë dhe të pastër për t’u përdorur, dhe asnjëherë nuk ndërhyri në atë që doja të bëja në internet, ndërsa mbeta i shpejtë për të hyrë në tiparet që doja të provoja të luaja me.

Nuk ndjehet sikur ka shumë për të komentuar këtu, por le të shkojmë pa asnjë lajm është një lajm i mirë. Ne nuk e vërejmë kur gjërat shkojnë mirë, dhe e njëjta gjë është e vërtetë për Windscrib. Por sigurohuni, sigurisht që funksionon pa probleme.

Shpejtësia mesatare

Kam testuar shpejtësinë e xhamit para instalimit dhe më pas të instaluar më vonë. Unë kam për të parë rezultate të ndryshme të cilat mund t’i shihni në fotografitë më poshtë.

shpejtësi xhami 2

përfundim

Pra, për të përfunduar gjithçka, Windscrib është padyshim një shërbim solid. Nëse shqetësoheni për mbingarkesë, thjesht mund ta provoni falas.

Po, ka disa pengesa, por unë nuk i shoh ato aq të rënda sa t’i tejkaloj të gjitha pozitat që vijnë me Windscrib … veçanërisht pasi shumë përfitime janë në dispozicion falas!

VISIT WINDSCRIBE

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map