Čo je chyba 404, ktorá sa nenašla, a ako ju opraviť (vysvetlenie s príkladom)

Keď vyhľadávač klikne na váš web, jeho prehliadač odošle vášmu serveru informácie o obsahu, ku ktorému chce získať prístup.


Server potom identifikuje stránku, ktorú požadujú, a odošle ju späť do prehliadača vyhľadávača.

Server odpovie na žiadosť používateľa prostredníctvom kódu odpovede HTTP.

Ak sa teraz všetko hrá dobre, vyhľadávač pristane na stránke bez toho, aby videl kód odpovede. Na druhej strane, ak existuje nejaký problém v interakcii medzi serverom a prehliadačom, zobrazí sa chybová správa.

Existujú dva typy chybových správ prehliadača.

Po prvé, chyby servera 5xx naznačujú, že server zaznamenal konkrétny problém, pretože nedokázal odpovedať na žiadosť vyhľadávača.

Po druhé, chyby prehliadača 4xx ukazujú, že sa vyskytol problém s klientovým prehliadačom.

V nedávnom článku som už písal o rôznych typoch chýb 4xx a teraz je čas sústrediť sa na najfrustrujúcejšie zo všetkých..

Áno, hovorím o notoricky známom varovaní „Prepáčte, stránka sa nenašla“, ktoré sa v srdci žiadneho vyhľadávača cítia ako dýka..

Toto je chyba 404 Not Found, ktorá používateľa informuje, že jeho požadovaný obsah nie je momentálne k dispozícii.

stránka nenájdená

404 Nenalezená chyba je definovaná

Chyba 404 je kód odpovede HTTP odoslaný serverom do prehliadača vyhľadávača.

Táto správa informuje používateľa o tom, že server funguje, ale jeho požadovaná stránka už na nej neexistuje.

Je dôležité nezamieňať si chybovú správu 404 s chybou DNS, čo znamená, že názov servera sa nedá nájsť.

Dôležitosť prispôsobenia 404 chybových stránok

Ako každá iná chyba 4xx, aj chyba 404 Page Not Found je chyba na strane klienta.

Zvyčajne sa vyskytuje z troch hlavných dôvodov:

 • Používateľ nesprávne zadal vašu webovú adresu. Dokonca aj najmenšie preklepy nás môžu viesť k úplne inej doméne alebo viesť k vzhľadu stránky 404.
 • Používateľ klikol na nefunkčný odkaz. Toto je externý odkaz, ktorý vedie na stránku, ktorá už na vašom webe neexistuje.
 • Požadovanú časť obsahu ste zo svojho webu odstránili alebo ju jednoducho presunuli na inú webovú adresu.

Vaším cieľom je udržiavať nepoškvrnené používateľské skúsenosti vysvetľovaním, čo sa stalo.

Ak chcete začať, pozrite si na bežných 404 stránkach, na ktoré narazíte pri prehliadaní online. Zvyčajne začínajú správou „Chyba 404“, „Chyba 404 sa nenašla“, „Stránka sa nenašla 404“, po ktorej nasleduje mätúci technický žargón..

Čo robia vyhľadávači v takýchto situáciách? Ohromení, oni priekopy takú stránku a začať hľadať podobný kus obsahu.

Našťastie sa tomu môžete vyhnúť prispôsobením svojich 404 chybových stránok.

Pozrite sa na brilantnú stránku 404 od Lega.

stránka lego sa nenašla

Obrázok prevzatý z oficiálnej webovej stránky lego

Učí nás dôležitú lekciu – jednoduchosť je kľúčom k zvyšovaniu spokojnosti používateľov:

 • Namiesto toho, aby sa rozhodli pre všeobecný dizajn, použili svoje miniatúry na svojej stránke 404.

Chybová stránka spoločnosti Lego 404 je zábavná a zdôrazňuje ich základné vlastnosti, ako napríklad hravosť a priateľskosť. Používanie farieb, typografie, log alebo obrázkov vašej značky na stránke 404 vám umožňuje budovať dôveru s používateľmi a zvyšovať povedomie o značke..

 • Na vysvetlenie problému použili prirodzený jazyk.

Lego jednoducho informovalo používateľa, že príčinou problému je buď starý odkaz alebo presunutá stránka. Nahradte zložité výrazy jednoduchými vysvetleniami a každodenným jazykom, ktorému môže každý porozumieť.

 • Na svojich stránkach neustále vyhľadávajú.

Cieľom je inšpirovať vyhľadávačov, aby sa vrátili na svoju domovskú stránku. Poskytnite napríklad odkaz na svoju domovskú stránku, odkaz na váš súbor Sitemap, vyhľadávací panel, odkazy na vaše obľúbené príspevky, odkazy na (a fotografie) vašich najhorúcejších produktov.

Nezabudnite uviesť odkazy na podporu zákazníkov alebo pridať kontaktný formulár, pretože toto je jeden z najjednoduchších spôsobov získania spätnej väzby od zákazníkov..

Nájdenie chyby 404 na vašom webe

Existuje mnoho výkonných nástrojov, bezplatných aj platených, ktoré vám môžu pomôcť identifikovať a opraviť chybu 404 na vašom webe.

Vyberte tie, ktoré ponúkajú možnosti sledovania v reálnom čase, zmapujte všetky miesta, kde vyhľadávači vidia chybu 404, a pomôžte vám odhadnúť náklady na chybu 404..

1. Analýza webových denníkov

Pre začiatočníkov môžete na prístup k protokolovým súborom použiť vaše hostiteľské prostredie.

Prihláste sa na svoj účet cPanel a choďte do Správcu súborov. Poskytne vám podrobné údaje denníka v požadovanom časovom rámci. Protokoly webových stránok môžete použiť na získanie ďalších informácií o tom, ako vyhľadávači našli chybu.

Jednou z jeho najväčších výhod je, že pozoruje každého návštevníka webových stránok, či už ide o zákazníka alebo prehľadávače Google.

Najdôležitejšie je, že tieto informácie sa dajú ľahko otvoriť ako excelovský súbor a potom klasifikovať na základe kódu odozvy HTTP.

2. Nástroje na indexové prehľadávanie

Nástroje na indexové prehľadávanie ako Screaming Frog alebo DeepCrawl sú pokladom informácií o odkazoch na vaše webové stránky. Používajú prehľadávač, ktorý indexuje vaše stránky podobne ako Google.

Prehľadávač prehľadáva všetky vaše stránky a nástroj poskytuje rozsiahly zoznam všetkých nefunkčných odkazov na ňom. Týmto spôsobom ľahko identifikujete zdroj chyby 404.

Jedným z hlavných problémov s prehľadávacími nástrojmi je to, že majú obmedzený rozsah. Kontrolujú celú vašu stránku, ale čo iné kanály používajú ľudia na nájdenie vášho obsahu?

3. Nástroje Analytics

Mnohí správcovia webových stránok zaznamenajú vo svojom účte Google Analytics 404 chýb nenájdených. To sa dá dosiahnuť pomocou sledovania udalostí, ktoré zaznamenáva interakcie používateľov s rôznymi prvkami webovej stránky.

Jednou z najväčších výhod týchto nástrojov je skutočnosť, že vás môžu informovať o tom, ako vás stoja 404 chýb. Môžete napríklad klasifikovať svoje prehľady podľa návštevníkov, ktorí narazili na chybu 404, a tých, ktorí svoje správanie neporovnali a neporovnali..

Ak prevádzkujete web WP, je pre vás jedným z najvýkonnejších doplnkov služba Google Analytics by Yoast. Konkrétne automaticky označí všetkých 404 chýb, takže ich môžete nájsť priamo v Google Analytics.

Všetko, čo musíte urobiť, je ísť na Správanie > Obsah stránok > Obsah rozbaľte a potom si pozrite 404.html.

Jediný problém s analytickými nástrojmi je, že nebránia vášmu webu v budúcich chybách. Informujú vás iba o tom, čo sa už stalo.

4. Nástroje spätného odkazu

Vytváranie odkazov je stále jednou z najvýznamnejších SEO taktík. Umožňuje nám získavať vysoko kvalitné odkazy z autoritatívnych online zdrojov. Toto nielen zvýši vaše hodnotenie, ale tiež zvýši vašu online autoritu.

Konkrétne, akonáhle blogeri pochopia hodnotu, ktorú váš obsah prináša, organicky sa k nemu pripoja.

Ak chcete zo stratégie budovania odkazov vyťažiť maximum, musíte pravidelne monitorovať spätné odkazy.

Vaším cieľom je skontrolovať, či na vás odkazujú nejaké spamové stránky, alebo ešte horšie je, či nejaké webové stránky odkazujú na neexistujúce stránky na vašom webe..

Existuje veľa kontrolerov spätných odkazov, ako napríklad Moz Pro, Ahrefs, Monitor Backlinks a SEMrush, ktoré umožňujú zistiť, ktoré webové stránky odkazujú na váš web..

Keď zistíte, že odkaz vedie na odstránenú stránku na vašom webe, mali by ste kontaktovať bloggera a požiadať ho, aby vo svojom blogu odkazoval späť na podobný zdroj..

Oprava chyby 404

Zistili ste 404 chýb, takže ich musíte opraviť hneď.

Určite to závisí od zdroja chyby 404.

Napríklad, ak problém spočíva v nefunkčnom prepojení, urobte to, čo som spomenul vyššie – spojte sa s vlastníkom webových stránok a požiadajte ho, aby prerušený odkaz nahradil funkčným..

Ak ľudia stále hľadajú obsah na stránke, ktorú ste odstránili, znamená to, že to pre nich prinieslo hodnotu.

Toto je indikátor, ktorý by ste mali stránku obnoviť. Mali by ste to urobiť, iba ak nemáte dobrý dôvod, prečo ste stránku najprv odstránili.

Nakoniec môžete opraviť chybu 404 pomocou presmerovaní. Týmto spôsobom poviete serveru, aby naviedol návštevníka z nefunkčného odkazu na funkčný:

 • Vytvorte presmerovania manuálne v súbore .htaccess, konfiguračnom súbore, ktorý riadi funkcie servera Apache. Je umiestnený v koreňovom adresári vašej stránky. Najprv musíte zdôrazniť, že chcete vykonať presmerovanie príkazu a potom zvoliť presmerovanie 301 (trvalo presunuté). Potom by ste chceli uviesť odkaz, ktorý presmerujete, ako aj odkaz, na ktorý chcete presmerovať adresu URL.
 • Použite doplnok presmerovania. Toto je jednoduchší spôsob vytvárania presmerovaní. Niektoré z najvýkonnejších doplnkov presmerovania pre WordPress sú presmerovania, ľahké presmerovanie HTTPS, presmerovania 301 a automatické presmerovanie WP 404 na podobný príspevok..

Zabalenie

Stránky 404 nenájdené poškodzujú vašu online prítomnosť na toľkých úrovniach.

Okrem toho, že ovplyvňujú vaše hodnotenie SEO, poškodzujú používateľské skúsenosti. Dnešní vyhľadávače sú technicky dôvtipné.

Cenia si svoj čas a nechcú strácať čas na chybných webových stránkach. Preto musíte na svojich webových stránkach monitorovať 404 chýb a náležite ich opraviť.

Iste, stránky a obsah sa neustále odstraňujú. Bez ohľadu na to, ako opatrní sú, bude hľadajúci stále nesprávne zadávať adresu alebo kliknúť na odkaz, ktorý nefunguje.

Preto musíte vytvoriť prispôsobené stránky, ktoré s nimi budú rezonovať, informovať ich a inšpirovať ich, aby zostali na vašom webe..

Dúfam, že to pomôže!

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map