20 Web Hosting Jargon Her Web Sitesi Sahibi Bilmeli

Ne zaman web hosting yeni, web hosting şirketleri tarafından kullanılan çeşitli jargon anlamak zor bir süreç olacak. Bu web hosting firmalarının çoğu yeni başlayanlar için terminolojileri açıklamak umurumda değil ve sonuç tam karışıklık.


Burada size her web sitesi sahibinin bilmesi gereken 20 Web hosting jargon sağlamak:

Her web sitesi sahibinin bilmesi gereken 20 Web barındırma jargonu sunuyoruz

 1. Alan adı sunucusu
 2. CNAME
 3. Rekor
 4. cpanel
 5. İçerik Dağıtım Ağı (CDN)
 6. SSL Sertifikası
 7. Site haritası
 8. Üst Düzey Alan Adı (TLD)
 9. Kim
 10. Bölge Dosyaları
 11. Çıkma Oranı
 12. İçerik Yönetim Sistemi (CMS)
 13. Alt Alan Adı
 14. Yayılma Zamanı
 15. RAID
 16. SAN
 17. Sanal Özel Ağ (VPN)
 18. Katı Hal Sürücüleri (SSD)
 19. WordPress
 20. .htaccess

1. Alan Adı Sunucusu

İnternet IP adreslerinden oluşur. Www.xyz.com yerine IP adresini kullanmamız gerekirse, bir web sitesine erişmemiz gerçekten zor olurdu. IP adreslerinin yerini alan ve bizi teknik sorunlardan koruyan Alan Adı Sunucusudur. Alan adları alfabetiktir ve bunları kolayca ezberleyebiliriz. Etki Alanı Adı Sunucusu, etki alanı adlarını IP adreslerine dönüştüren ve www.xyz.com gibi URL’leri kullanarak erişmeye çalıştığımızda bizi istenen siteye götüren bir İnternet hizmetidir..

2. CNAME

Kurallı ad, farklı adlar üzerinden erişilebilen bir kayıttır. Örneğin, web sitenize file.example.com üzerinden erişilebilen ancak file.mine.com üzerinden erişmek istiyorsanız, CNAME kaydını ve point file.mine dosyasını kullanmanız gerekir. com.tr dosyasına .example.com.

3. Bir Kayıt

“A” adres anlamına gelir; bu adres, İnternet kullanıcıları veya web yöneticileri tarafından belirli bir web sitesine veya mikro blog sitesine bağlı bilgisayarı bulmak için kullanılır. Örneğin, www.example.com, belirli bir IP adresini işaret eden bir URL’dir, örneğin 72.32.231.8; burada ‘örnek’, web sitesini işaret eden bir Alakaydı.

4. Cpanel

Cpanel bir web sitesinin Kontrol Paneli anlamına gelir ve bilgisayarınızdaki kontrol paneline çok benzer. Web barındırma hesabınızla ilgili etkinlikleri yönetmenizi ve yönetmenizi sağlar. Cpanel’e giriş yaparak web sitenize dosya, resim ve kod yükleyebilirsiniz.

5. İçerik Dağıtım Ağı (CDN)

Dağıtılmış sunuculardan oluşan bir ağdır. Örneğin, ABD’den bir web sitesine her erişmeye çalıştığınızda, bu ağ size en yakın sunucudan gerekli erişimi sağlayacaktır. Bu sistem, erişim isteklerini işlemek için kullanıcıların coğrafi konumunu kullanır. Bu tür dağıtılmış ağ, web sitenize erişim hızını artırır.

6. SSL Sertifikası

SSL, Güvenli Yuva Katmanı anlamına gelir, bu sertifikayı web barındırma sunucunuza yüklediğinizde, her bağlantının kurulduğundan yalnızca kullanıcının bilgisayarında olduğundan ve başka hiçbir bilgisayarın size “kulak misafiri” olmadığından emin olursunuz. Bu araç, Internet üzerinden aktarılan verileri güvenli ve güvenli tutmak için şifreleme, şifreleme ve asma kilit kullanır. Kredi kartınızı hiçbir zaman SSL Sertifikası yüklü olmayan bir sitede kullanmayın.

7. Site Haritası

Bu arama motorları içindir, kitleniz için değildir. Site Haritası temel olarak arama motorlarını sitenizdeki en önemli sayfalara yönlendiren bir haritadır. Bir arama motoru, sitenizin çeşitli sayfalarını dizine eklemek için bu haritalara bağlıdır. Web siteniz için bir tane olduğundan ve web sitenizi dizine eklemek için arama motorlarına (Google vb.) Gönderdiğinizden emin olun..

8. Üst Düzey Alan Adı (TLD)

Bir alan adının son segmentine Üst düzey Alan Adı denir. Örneğin, “.com”, www.xyz.com’un TLD’sidir. Ortak TLD’lerin bazıları .org, .in, .au, .com, .uk vb..

9. Whois

Bu sayfa, belirli bir alanla ilgili tüm ayrıntıları içerir. Bu sayfa size alan adının sahibi olduğu işletme hakkında bilgi verecektir. Bu Whois protokolünü kullanarak bir alanın IP adresini de bulabilirsiniz. Bir alan adının sahibi, güvenlik amacıyla bu ayrıntıları gizlemek için her zaman ödeme yapabilir.

10. Bölge Dosyaları

Bunlar bir DNS ile ilgili en basit ve en önemli dosyalardır. Bölge Dosyaları, bir Etki Alanı Adı Sunucusu ile ilgili her ayrıntıyı içeren düzenlenebilir metin dosyalarıdır. EMAC ve VIM gibi metin editörlerini kullanarak bu dosyayı düzenleyebilirsiniz.

11. Hemen Çıkma Oranı

Hemen çıkma oranı, yalnızca bir sayfayı görüntüledikten sonra web sitenizden uzaklaşan kullanıcıların oranından başka bir şey değildir. Arama motorları hemen çıkma oranını çok ciddiye almaktadır. Hemen çıkma oranınız yüksekse (>% 70), bu genellikle kullanıcıların sitenizin içeriğini ilginç / alakalı bulamadığı anlamına gelir. Yani, bu hayvanı ne kadar erken evcilleştirirsen o kadar iyi. İyi İçerik = Düşük Hemen Çıkma Oranı = Daha Yüksek Arama Motoru sıralamaları = Daha Fazla $$$$

12. İçerik Yönetim Sistemi (CMS)

CMS, web sitenizin tüm içeriğini yönetebileceğiniz bir bilgisayar web sitesidir. Bu sistemin güzelliği, Devs’ten web sitenizi güncellemesini istemenize gerek olmamasıdır. Kendi başınıza yapabilirsiniz. Şu anda piyasada bulunan popüler CMS’ler arasında WordPress ve Joomla.

13. Alt Alan Adı

www.xylog.com bir etki alanı iken www.blog.xyz.com bir alt etki alanıdır. Şirketler genellikle bloglarını barındırmak için alt alanları kullanır. Alt etki alanı tarafından barındırılan bir blog oluşturmak, gelen bağlantıları artırmanın en iyi yollarından biridir.

14. Yayılma Süresi

DNS’nin farklı coğrafi konumlarda bulunan sunuculardaki yeni dosyaları güncellemek için harcadığı süre. Bu nedenle, DNS ayarlarınızı her güncellediğinizde, barındırma şirketiniz değişikliklerin yürürlüğe girmesinin genellikle 24-48 saat süreceğini söyler. Bu “24-48 saat” yayılma zamanından başka bir şey değildir.

15. RAID

Ucuz Disklerin Yedek Dizisi anlamına gelir. Bu, hız ve veri artıklığını artırmak için kullanılan bellek sanallaştırma konseptidir. Çeşitli fiziksel diskler bir araya getirilerek veri performansını artırır.

16. SAN

Depolama Alanı Ağı yüksek hızlı bir ağdır. Tüm fiziksel diskler SAN ile doğrudan sunucuya bağlanır ve bu da veri erişim hızını artırır.

17. Sanal Özel Ağ (VPN)

Sanal Özel Ağ, işletmelerin İnternet üzerinde güvenli bir bağlantı kurmasına yardımcı olan hayati bir teknolojidir. ÇUŞ, Devlet Kurumları ve Eğitim Kuruluşu gibi tanınmış her kurum bunlardan yararlanır. İşte bir örnek: www.xyzschool.com/vpn. Bu VPN ağ teknolojisi, kayıtlı kullanıcıların siteye güvenli bir şekilde erişmesini sağlar.

18. Katı Hal Sürücüleri (SSD)

Katı Hal Sürücüler HDD için alternatiflerdir. Hareketli parçalara sahip olmadıkları için SSD’ler çok daha hızlıdır. Bu, SSD olmayan sürücülerdeki web sitesiyle karşılaştırıldığında web sitenize çok daha hızlı erişileceği anlamına gelir. Birçok şirket şimdi SSD Hosting sunuyor. Dreamhost bunlardan biri. Yani, SSD vs SSD barındırma seçeneğiniz varsa, kesinlikle SSD Hosting için gitmelisiniz.

19. WordPress

WordPress, herhangi bir geliştiriciye ihtiyaç duymadan tüm web sitesini yönetmenize yardımcı olan bir CMS sistemidir. Ücretsiz olarak kullanılabilen tonlarca eklenti ile, her türlü özelliği / işlevi kendi başınıza ekleyebilirsiniz. WordPress’in ücretsiz olduğunu söylemiş miydim? ��

20. .htaccess

Bir dizine her bir .htaccess dosyası eklendiğinde web sitesi Apache Web Sunucuları kullanılarak yüklenir. Bu dosyalar ve protokoller, 404 gibi hatalar oluştuğunda kullanılır.

Yani, bu tamamen bir Site Sahibi olarak bilmeniz gereken Web Hosting Jargon ile ilgili,.

Artık bildiğinize göre, web barındırma üzerinde gerekli değişiklikleri yapma zamanı. Web sitenizin hızlı, güvenli ve güvenilir hale gelmesine yardımcı olacak değişiklikleri dahil edin. Hızı artırmak için sanal bellek kavramlarını kullanın ve daha güvenli bir tarama deneyimi için bir SSL sertifikası almayı unutmayın.

Web siteniz üzerinde tam kontrol sahibi olmanın zamanı geldi. Devam edin ve sitenizi dünyanın en iyisi yapın!

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map