502 Bad Gateway Hatası nedir ve nasıl düzeltilir?

502 Bad Gateway Hatası nedir ve nasıl düzeltilir?

502 Bad Gateway Hatası nedir ve nasıl düzeltilir?

Kesinlikle hem tüketicileri hem de web sahiplerini hayal kırıklığına uğratan şeylerden biri, web sitesinde veya sayfalarından birinde bir hata kodu açılır. Bu can sıkıcı zararlılardan biri 502 hatası veya kötü ağ geçidi hatası.


Diğer sunucu hataları kadar yaygın olmasa da, özellikle sorun oluştuğunda, özellikle sorunun kökenini bulmak genellikle zordur..

Ancak, 502 hatalı ağ geçidi hatası tam olarak nedir?

502 hatalı ağ geçidi
Basitçe söylemek gerekirse, bu hata HTTP (Köprü Metni Aktarım Protokolü) durum kodudur ve bir çevrimiçi sunucu almadığı veya başka bir çevrimiçi sunucudan düzgün bir yanıt almadığını düşündüğünde ortaya çıkar.

Herhangi bir kurulumda, herhangi bir tarayıcıda ve herhangi bir cihazda herkes olabilir. Bu nedenle, bu hataya neyin neden olduğunu ve nasıl düzeltileceğini görelim ve umarım iyiden kurtulmak için.

5xx çete

Bildiğiniz gibi, 502, sadece gününüzü mahvetmeyi bekleyen 500 hata serisi arasında meydana gelebilecek tek hata değildir. Bununla birlikte, 500 grubun bilmeniz gereken en yaygın ve en önemli hatalardan bazıları.

 • 500 Dahili Sunucu Hatası – Web sunucunuz, görevini yerine getirmesini engelleyen bir koşulla karşılaştığında bu hatayı görüntüleyecektir, yani istemci isteği.
 • 501 Uygulanmadı – sunucu istek yöntemini destekleyemiyor veya tanıyamıyor. İsteği işleme işlevselliği yok, bu nedenle bu hatayı yanıtlıyor.
 • 502 Kötü Ağ Geçidi – sunucular kavga etti ve şimdi birbirleriyle konuşmuyorlar. Şaka bir yana, proxy veya ağ geçidi görevi görürken, sunucunuz isteği işlemeye çalışırken bir yukarı akış sunucusundan uygun bir yanıt almadı.
 • 503 Hizmet Kullanılamıyor – Bir bakım gerçekleştiğinden veya şu anda aşırı yüklenmiş olduğundan, bir sunucunun istekleri işleyememesi durumunda geçici bir durum.
 • 504 Ağ Geçidi Zaman Aşımı – Sunucu, proxy veya ağ geçidi görevi görürken, örneğin DNS gibi başka bir sunucudan zamanında yanıt alamadı, bu nedenle isteği işleyemedi.
 • 505 HTTP Sürümü Desteklenmiyor – hatası, web sunucunuz istekten kaynaklanan HTTP protokolü sürümünü desteklemediğinde veya desteklemediğinde oluşur. Hata genellikle sunucunun neden işbirliği yapmadığını açıklar.
 • hata 502

502 Hatasının Nedenleri

Çoğu durumda, 502 hatası sadece iki çevrimiçi sunucu arasındaki iletişimde bir hıçkırıktır. Hiçbir şey önemli ve çok ciddi bir şey. Bununla birlikte, bir 502 hatasına neden olan şeyin tam olarak bulunması çoğu zaman zor olabilir.

Ana nedeni, bu hatanın kesinlikle üzerinde hiçbir kontrolünüz olmayan iki çevrimiçi sunucu arasında gerçekleşmesidir..

Geliştiriciler olmayan web sahipleri için, ekibinizde bir tane olması bu tür hatalarla uğraşırken çok yardımcı olabilir. Bir işe almaya karar verirseniz bir geliştiriciden neler beklediğinize dair net bir resim elde etmek için çevrimiçi olarak yazılım mühendisi işlerini kontrol edebilirsiniz..

Dahası, bu hata kendisini 502 Proxy Hatası, HTTP 502, 502 Bozuk Ağ Geçidi NGINX ve benzeri gibi çeşitli hata mesajları olarak gizleyebilir. Her halükarda, hataya neden olabilecek şeylerden dolayı akıl sağlığınızı kaybetmeden önce, bunun arkasındaki en yaygın birkaç neden.

 • Orijin sunucu çalışmıyor – Basitçe söylemek gerekirse, sunucunuz düzgün çalışmıyor olabilir. Sorununuzun kökü bir bağlantı sorunu, sunucu kapalı kalma süresi, aşırı yük, çok fazla trafik vb..
 • Alan adı sorunları – Bu sorun, alan adı IP adresini düzgün belirlemediğinde ortaya çıkar. Etki alanı barındırma düzeyi olarak ayarlanan hatalı DNS kayıtları, bu sorunun arkasındaki neden olabilir. Ayrıca, DNS’de yapılan değişikliklerin muhtemelen global olarak yayılmak için yeterli zamanı yoktu, bu nedenle hata oluşuyor. Bunun nedeni yavaş TTL (Yaşam Süresi) faktörleri olabilir.
 • Güvenlik Duvarı tarafından engellenen istek – Evet, eski güvenlik duvarı ve güvenlik endişeleri. Sorun hakkında şüpheniz olduğunda, güvenlik duvarını kontrol edin. Çoğu durumda, 502 hatasının arkasındaki beyni aslında güvenlik duvarıdır. Sunucular arasındaki istekleri, özellikle güvenlik eklentileri olan WordPress web sitelerinde engelleyebilir. Dahası, aynı zamanda DDoS koruması devreye girebilir.
 • Sunucu hatası – Sunucunuz kovayı tekmeledi. Bunun birkaç nedeni olabilir. Örneğin, sunucu bakım nedeniyle çevrimdışı, sunucu çöktü veya sunucu içeriği sağlayıcının şart ve koşullarını ihlal ediyor, şekil.
 • Tarayıcı hatası – İster inanın ister inanmayın, çoğu zaman 502’nin arkasındaki neden tarayıcı uzantılarıdır. Bu özellikle kullanıcıları sinir bozucu reklamlardan ve pop-up’lardan koruyan AdBlock uzantılarına sahip olduğunda geçerlidir. Başka bir neden, kullanılan tarayıcının eski bir sürümü olabilir.

502 Hatasını Düzeltme

Şimdi ilginç kısma geçiyoruz. 502 hatasını düzeltmek çoğu zaman aldığınız kadar basittir. Tüketici açısından bakıldığında, bu, sayfayı yeniden yüklemek kadar zahmetsiz olabilir. Bu hatayı düzeltmenin birkaç yolu vardır ve işte bunlardan birkaçı.

 • Sayfayı yeniden yükleyin – Evet, doğru okudunuz, sayfayı yeniden yükleyin ve hata iyiye gidebilir. Daha önce de belirtildiği gibi, fakir şeyin biraz daha zamana ihtiyacı olabilir.
 • sayfayı yenile

 • Yeni bir tarayıcı oturumu başlatma – Başka bir düzeltme, her şeyi kapatmak, tarama geçmişini, çerezleri ve önbelleği temizlemek ve yeni bir oturum başlatmaktır. Yeni bir gizli veya gizli oturum da hatayı düzeltmeye yardımcı olabilir.
 • 502 hatasını önlemek için çerezleri temizle502 hatasını önlemek için önbelleğe alınmış resimleri temizle

 • Bilgisayarınızı yeniden başlatın – Her şey başarısız olursa, makineyi sıfırlayın ve yeniden deneyin.
 • Farklı bir tarayıcı deneyin – Sorun tarayıcıyla ilgili olabilir, bu nedenle Google Chrome, Mozilla Firefox vb. Gibi farklı bir tarayıcı deneyin..
 • Daha sonra tekrar gelin – Hatayı düzeltmek için yukarıdakilerin tümünü denediyseniz işler oldukça umutsuz görünüyor. İnternet servis sağlayıcınıza veya web yöneticinize başvurmayı deneyebilirsiniz, ancak sonra tekrar kendinize biraz kahve alın ve daha sonra tekrar gelin, hata geri döndüğünüzde kendini çözebilir.

Geliştiriciler için çözüm

Geliştiricinin bakış açısı, tüketici bakış açısından farklıdır. Bir web yöneticisi olarak 502 hatasını düzeltmek de sorunsuz olabilir. Bu nedenle, geliştiriciler için 502’ye birkaç çözüm.

 • Akış yukarı sunucunun iz yönlendirmesi veya sunucunun IP’sini ping testi ile erişilip erişilemeyeceğini anlamaya çalışın.
 • Nitelikli alan adının düzgün bir şekilde çözülüp çözülmediğini kontrol etmek için DNS test araçlarını kullanın.
 • Sunucuya atılan belirli bir hata olup olmadığını görmek için sunucu veya web sitesi hata günlüklerini kontrol edin.
 • WordPress siteleri için, eklentileri hatanın olası bir nedeni olarak ekarte etmek için geçici olarak “wp-content / plugins” klasörünü yeniden adlandırmayı deneyin.
 • Güvenlik duvarı günlüklerinde herhangi bir blok işareti olup olmadığını kontrol edin.

Kapanış kelimesi

Sunucuda veya web sitesinde oluşabilecek tüm olası hatalar arasında, 502 hatalı ağ geçidi hatası en kötüsü değildir. Bununla birlikte, yine de sorunlu.

Hızlı ve verimli bir şekilde çözümlenebilse de, gelecekte daha ciddi sorunlara neden olabilecek daha ciddi altta yatan sorunlara işaret edebilir, bu yüzden gerçekleştiğinde biraz daha kontrol etmeye değer..

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Adblock
  detector