Bluehost vs GoDaddy – Deneyimlerime Göre “6 Test”

Bluehost vs GoDaddy – Deneyimlerime Göre “6 Test”

Bluehost vs GoDaddy – Deneyimlerime Göre “6 Test”
Karşılaştırma güncellendi: Nisan 2019

Hosting arıyorsanız, bu iki ismi kesinlikle duymuş olacaksınız..


Bluehost ve GoDaddy oradaki en büyük barındırma sağlayıcılarından ikisi, o kadar büyük ki en iyi barındırma seçeneklerinin hemen hemen her büyük listesinde yer alacaklar.

Yeryüzünde nasıl seçim yapmak mümkün, o zaman?

GoDaddy muhtemelen ikisinin daha tanınmış sağlayıcısıdır, ancak bu daha iyi olduğu anlamına mı gelir??

Bluehost’un ön sayfasında aylık 2,95 ABD doları başlangıç ​​fiyatı ve GoDaddy ayda 3,99 ABD doları başlangıç ​​fiyatı veriyor, ancak fiyat farkı dikkat çekici?

Nihayetinde seçim senin ve seçim zor olsa da, oraya ulaşmana yardım edeceğiz.

İçindekiler

Aşağıdaki bağlantılara tıklayarak belirli bir testi görmek için atlayın

 1. Facebook Anketi
 2. Fiyat Karşılaştırması
 3. Özellikler Karşılaştırma
 4. Müşteri Desteği Karşılaştırması
 5. Kullanım kolaylığı
 6. Güvenlik ve Güvenilirlik
 7. Karar

1. Godaddy vs. Bluehost – Facebook Anket: Karar

Facebook’ta BlueHost’un 63 ve Godaddy’nin 51 oy aldığı bir anket yaptım.
Bluehost_vs_Godaddy_facebook_poll

Beni BlueHost’a götür

Şimdi, çoğunuzun sahip olacağınız bir sonraki ilgi noktasına geçelim – maliyet!

2. Fiyatlandırma Karşılaştırması

Bluehost vs Godaddy

Peki, bu iki titan arasında fiyat nasıl düşer??

Tüm büyük barındırma sağlayıcıları gibi, birçok barındırma türü vardır.

Paylaşılan web barındırma genellikle en ucuz ve en popüler hosting türüdür, daha pahalı seçenekler genellikle bulut barındırma, sanal özel sunucu (VPS) barındırma ve adanmış sunucu barındırma.

Çoğu kişi için barındırma (yeni başlayanlar ve daha küçük kullanıcılar) hakkında temel bilgiler için etrafta dolaşmak paylaşılan web barındırma planları en erişilebilir olanlardır.

Sağlam müşteri memnuniyeti için yeterli özellikler sunarken, nispeten düşük fiyatlar için kullanılabilirler.

Kısa not: Bu fiyatların birçoğu sadece ilk hizmet yılı için.

Bluehost’un ve GoDaddy’nin paylaşılan barındırma paketlerinde listelenen fiyatlar, hizmetin ilk yılı için indirimlerdir, ancak ilk yıldan sonra önemli ölçüde yükselir.

Hemen harekete geçin: Bluehost’un paylaşılan web barındırma planları, “temel” plan için ayda 2,95 ABD dolarından başlar. İkinci paylaşımlı barındırma “Artı” için ayda 5,95 ABD doları ödersiniz ve “Choice Plus” için mevcut indirim sayesinde 5,95 ABD doları ödersiniz.bluehost planları

Son olarak, “Go PRO” katmanı ayda 13,95 dolardan başlayacaktı.

Buna karşılık, GoDaddy’nin ilk katmanına “Ekonomi” deniyor ve ayda 2,99 dolardan biraz daha ucuza geliyor. “Deluxe” de biraz daha ucuz, ayda 4,99 dolar ve “Ultimate” ayda 5,99 dolar. “Maksimum” olarak adlandırılan dördüncü bir katman, aylık 12,99 ABD dolarıdır.
Godaddy Paylaşılan Hosting Planları

Açık olmak gerekirse: bu, paylaşılan web barındırma işleminin “İşletme” katmanıdır. GoDaddy’nin “Business Hosting” paketi için ayrı bir fiyatlandırma katmanları seti vardır: bu aslında basitleştirilmiş bir VPS paketidir.

Buna karşılık, Bluehost sadece VPS hosting diyor.

GoDaddy’nin İş Barındırma hizmeti “lansman” katmanıyla 19.99 dolardan başlıyor ve 59.99 dolara “Genişletmeye” devam ediyor.
Godaddy İşletme Barındırma Planları

İş Barındırma GoDaddy ile dört katlı olsa da, Bluehost üç vardır (bu düz VPS hosting olduğunu unutmayın). Ancak, aynı menzile sahipler: “Standart” 19,99 ABD doları ve “Ultimate” 59,99 ABD doları.

Mesele şu ki, GoDaddy’nin Business Hosting daha temel bir VPS gibi olsa da, VPS barındırma da var. Bunlar 19,99 dolardan başlıyor ve 74,99 dolardan bitiyor.

Son olarak, özel bir hosting var. Bu, gidebileceğiniz en ciddi seçeneklerden biridir, bu yüzden eğer buna bakarsanız muhtemelen büyük ihtiyaçlarınız olacaktır..

GoDaddy’nin adanmış sunucu barındırma hizmeti 89,99 dolardan başlıyor ve dört katman arasında 179,99 dolardan bitiyor.

Bluehost’un adanmış sunucu barındırma hizmeti 79.99 $ ‘dan başlıyor ve üç katman arasında 119.99 $ ile bitiyor.

Bu çok fazla fiyat, bu yüzden özetleyelim: GoDaddy sadece kendi sitesinde web barındırma diyor, ancak Bluehost ve GoDaddy web hosting paylaştı.

Ayrıca Sanal Özel Sunucu barındırma ve özel barındırma seçenekleri var.

Bununla birlikte, yalnızca Bluehost bulut barındırma hizmeti sunarken, GoDaddy “Business Hosting” sunan tek şirkettir – ancak unutmayın, bu sadece kesilmiş VPS barındırma.

Gördüğünüz gibi, genel olarak aynı fiyatlara sahipler. GoDaddy daha düşük başlangıç ​​fiyatları sunma eğilimindedir, ancak Bluehost bazen en yüksek kademeli seçenekler için daha düşük nihai fiyatlara karşı koyar. GoDaddy’nin üç katmandan ziyade dört katmanı vardır, ancak bunun ne kadar önemli olduğundan emin değilim.

Bir şey daha var: Bluehost neredeyse her ürün için 30 günlük bir deneme sunar. Sahip olduğunuzdan hoşlanmıyorsanız (özel bir sunucu olsa bile), denedikten sonra paranızı geri alabilirsiniz.

Buna karşılık, GoDaddy size sadece web sitesi oluşturucusu için ücretsiz deneme sürümü sunar. Sadece web sitesi oluşturucu.

GoDaddy bazen biraz daha düşük bir fiyat sunabilirken, Bluehost ücretsiz bir deneme sunuyor – ve fiyatların başlamak için farklı olmadığı düşünüldüğünde bu çok daha değerli..

3. Özellikler Karşılaştırma

Son bölümü okursanız, kendinize “bu harika, ama fiyatların bağlamı nedir?” Diye düşünmüş olabilirsiniz.

Sonuçta, bu fiyatlar için ne alıyorsunuz?

Tahmin edebileceğiniz gibi, her fiyatlandırma planı için her özelliği detaylandıran bir makale sonsuz uzun (veya yakın) olacaktır.

Bu nedenle, en çok paylaşılan hostinge bakacağım – en popüler seçenekler, çünkü en çok baktığınız şey bu.

GoDaddy’nin özelliklerin tam listesini ve Bluehost’un tam listesini burada görebilirsiniz.

İlk olarak: Bluehost. Ayda 2,95 ABD doları tutarında bir Temel hesap alırsanız, bir web sitesine izin verilir. Buna karşılık, Plus, Choice Plus ve Prime’ın hepsinde sınırsız site var. Ayrıca Plus ve üstü için Temel ve ölçülmemiş SSD depolama alanı için 50 GB SSD depolama alanı elde edersiniz.bluehost özellikleri

Bant genişliği tüm katmanlar için ölçülmez (sınırsız demedikleri hoştur), ancak Basic için yalnızca 5 park edilmiş alan ve 25 alt alan adının yanı sıra, en fazla 5 hesaba izin verilen e-posta hesabı başına yalnızca 100 MB depolama alanına sahip olursunuz (tümü Bunlardan son iki katman için sınırsızdır).

GoDaddy’nin Ekonomi paketi için ayda 2,99 ABD dolarına benzer şekilde bir web sitesi alırsınız, ancak iki kat daha fazla depolama alanı ve ölçülmemiş bant genişliği elde edersiniz. Deluxe planlar için (Bluehost’un Plus için 5.95 $ ‘a kıyasla Deluxe 4.99 $ olduğunu unutmayın) sınırsız web sitesi ve sınırsız depolama alanı elde edersiniz.
Godaddy'nin Özellikleri

Bluehost’un Temel planında olduğu gibi, GoDaddy’nin Ekonomi planı da 25 alt alana izin verir.

Bundan sonraki her şeyin sınırsız alt alanı vardır. Son olarak, hem GoDaddy hem de Bluehost, satın alma işleminizle birlikte ücretsiz bir alan adı içerir.

Şimdiye kadar, GoDaddy özellikler savaşını kazanmış gibi görünüyor, değil mi?

Sonuçta, biraz daha ucuz ve en ucuz seçeneği bile Bluehost’un iki katı kadar disk alanına sahip… diğer her şey aynı.

Son olarak, hem Bluehost hem de GoDaddy size barındırma paketlerinizle e-posta hesapları verirken, Bluehost, Temel ve 5 e-posta hesabı için hesap başına yalnızca 100 MB depolama alanı sunar – toplam 500 MB.

GoDaddy Ekonomi için 5GB, Bluehost’u cüce sunuyor.

Bunu söyledikten sonra, GoDaddy’nin 5 GB’si tüm katmanlarda devam ederken, Bluehost yükseltme yaparsanız sınırsız depolama alanına izin verir ve GoDaddy yalnızca bir ücretsiz posta kutusu verir.

Evet, Bluehost için kişisel tercihime rağmen, GoDaddy ilk başta daha rekabetçi geliyor.

Yine de göz önünde bulundurmanız gereken başka bir şey var: Bluehost size Temel planından itibaren ücretsiz bir SSL sertifikası sunuyor.

GoDaddy, Ultimate planı için yalnızca bir SSL sertifikası içerir.
Godaddy SSL

Bir SSL sertifikası, ziyaretçilerinizin – müşterilerinizin gerçekten – sitenizde güvende hissetmelerini sağlar.

Sitenizde herhangi bir işlem yapılmasını istemediğiniz sürece SSL sertifikası almamak dünyanın sonu değildir..

Sitenizde herhangi bir şey satıyorsanız, bir şekilde bir SSL sertifikası almanız daha iyi olur.

Ve Bluehost, aylık 2,95 dolarlık paketine dahil ederek bir tane almayı çok kolaylaştırıyor.

GoDaddy ayda 7,99 dolara, fiyatın iki katı üzerinden veriyor ve bu, alabileceğiniz en önemli özelliklerden biri için.

Genel olarak, GoDaddy’nin en azından kağıt üzerinde ve daha ucuz hesaplar için özellik açısından daha iyi göründüğünü düşünüyorum.

Bununla birlikte, Bluehost’un dahil olduğu SSL sertifikası dikkate değer bir katkıdır ve fiyat farkı ikisi arasında o kadar da önemli değildir..

GoDaddy’nin bununla kaymasına izin vereceğim, ancak okumaya devam edeceğim, çünkü biraz daha düşünülüyor!

4. Müşteri Destek Karşılaştırma

Herhangi bir barındırma sağlayıcısı için sağlam müşteri desteği şarttır, ancak özellikle bu ikisi için.

Çok büyük oldukları için, diğer platformlardan çok daha büyük bir müşteri tabanını destekleme yükünü karşılamaları gerekir. Peki nasıl biriktiriyorlar?

Çoğu barındırma hizmetinde olduğu gibi, müşterinin hizmetinde oldukça az kaynak vardır.

İlk olarak, yerinde dokümantasyon ve eğitim kaynakları vardır.

İkincisi, belirli sorunlarla ilgili müşterilere yardımcı olmak veya insani bir dokunuş eklemek için atanmış temsilciler var.

Birincisi genellikle bir bilgi tabanı, SSS, nasıl yapılır videoları ve benzerlerinden oluşur. İkincisi genellikle telefon, e-posta ve canlı sohbet desteğinden oluşur.

Bluehost müşteri desteğini çok açık hale getiriyor.

Her sayfanın altında, ana site kaynaklarının bulunduğu küçük bir menü vardır: destek, sohbet, biletler, bilgi tabanı ve sistem durum sayfalarına hızlı bağlantılar içeren kendi bölümünü alır.

Biletler / bilet sistemi aslında e-posta desteğidir: oldukça basit ve yeterince sağlam görünüyor.

Bulunduğunuz sayfaya bağlı olarak telefon destek hatları hemen belli değil, ancak bir tane var. Bu sayfada, farklı soru kategorileri için farklı telefon numaraları listelenmektedir.

Son olarak, Yardım Merkezi adını verdikleri bilgi tabanlarına erişilebilir ve kapsamlı.

Bluehost’un canlı sohbetinin genel olarak duyarlı olduğunu gördüm. Not: Sol alt köşedeki saatler sohbetteki en son mesajdan birkaç saniye uzaklıktadır..
BlueHost sohbet 1

Temsilci, sohbete başladıktan birkaç saniye sonra sohbete “katıldı”.
BlueHost sohbet 2

Orijinal yanıtın kopya yapıştırıldığından oldukça eminim. Sorumu tekrarladıktan sonra birkaç dakika içinde yanıt aldım.
Bluehost sohbet 3

Sonuç olarak, 2-3 dakika kötü bir bekleme süresi değildir – ve özellikle hoştur çünkü sohbete bir hesap kullanmadan katıldım, ancak normal bir web sitesi ziyaretçisi olarak.

GoDaddy, Bluehost ile hemen hemen aynı kaynaklara sahiptir.

Ana sayfalarının üst kısmında telefon desteği için çok erişilebilir bir numara vardır ve yardım sayfalarını (bilgi tabanı olarak da bilinir) bulmak kolaydır.

Etrafa baktığımda söyleyebildiğim kadarıyla GoDaddy’nin yardım merkezi Bluehost’la aynı seviyede; birini diğerine tercih etmenizin tek nedeni kişisel zevk tercihleridir.

Ancak GoDaddy’nin canlı sohbet işlevi yanlış bir şekilde sunuldu; 7/24 destek numarasının yanında bir “şimdi sohbet et” düğmesi sunulsa da, kullanılabilir görünmüyor.

Tıkladığımda, sadece destek numarasını aramamı söyledi. Hiçbir canlı sohbet alanına erişemedim.
godaddy sohbet 1

Kişisel site hesabımı kullanarak test etmek için giriş yaptım ve aynı sonucu buldum … aynı sonucu.

GoDaddy’nin canlı sohbet kullanımı için belirli saatlere sahip olduğunu unutmayın (evet, 7/24 telefon desteği var, ancak 7/24 sohbet desteği yok – şekil verin), ancak bunun bu saatler içinde olduğunu unutmayın..
Godaddy sohbet 2

Belki de tarayıcımda bir şey var … ama bundan şüpheliyim, çünkü bu daha önce hiç sorun olmadı ve sık sık canlı sohbet eden insanlarla konuşuyorum.

Umarım tartışmalı değildir, bu nedenle, Bluehost’a sohbet desteği için daha fazla kredi verirsem.

Genel olarak, her iki site de iyi müşteri desteğine sahiptir. Ama eğer dürüst olacağım, GoDaddy’nin desteği daha az sağlam ve temel, çıplak minimum yaklaşımdan daha fazla.

Bluehost, müşteri tabanını destekleme konusunda çok daha proaktif görünüyor. Ayrıca, Bluehost’un açıkça daha iyi sohbet desteği var.

5. Kullanım Kolaylığı

Kullanım kolaylığı çok önemlidir, özellikle de en büyük barındırma sağlayıcıları için: çok büyükler çünkü çok sayıda insana hitap ediyorlar.

Bir bakıma, bu tür size şimdiden cevap verir: Her ikisi de kullanımı kolay servislerdir. Açıkçası söyleyecek fazla bir şeyim yok.

Bir hizmetin kullanımı kolay ve mükemmel bir kullanıcı deneyimine sahip olduğunda, söylenecek çok şey yoktur; kullanım kolaylığı, sadece bir şeyler ters giderse gerçekten yorumlayacağınız bir şeydir.

Tek eksiklikler kaçınılmaz olanlardır: barındırma karmaşık olabilir, çünkü ilgilenmeniz gereken birçok şey vardır.

Gerçek barındırma işlemi var, daha sonra alan adlarına dikkat etmenin yanı sıra web sitesinin kendisini oluşturuyor vb..

Ancak, Bluehost ve GoDaddy bunu olabildiğince kolaylaştırır; en azından başka bir platformda daha kolay olmamıştı.

GoDaddy cPanel:

Godaddy cPanel

BlueHost cPanel:

bluehost hosting cPanel
bluehost cPanel 2

Her iki platformun da bilgi tabanlarında öğreticiler, SSS’ler ve nasıl yapılır kılavuzları olduğunu unutmayın.

Bu materyallerin çoğuna bir hesap olmadan erişilebilir, bu nedenle hizmetlerin kayıt olmadan kullanım kolaylığı faktörünü gerçekten hissetmek istiyorsanız, yardım merkezlerini inceleyebilirsiniz..

Genel olarak, GoDaddy veya Bluehost için kullanım kolaylığı arasında dikkate değer bir fark saymıyorum.

6. Güvenlik ve Güvenilirlik

Şimdi güvenlik ve güvenilirlik hakkında konuşalım. Bu, barındırma hizmetleri için bakılması gereken en önemli şeylerden biridir: çevrimiçi varlığınızı koruyabilirler mi??

İyi haber şu ki, Bluehost ve GoDaddy gibi büyük sağlayıcılar, muhtemelen genel olarak güvende olduğunuz noktaya kadar yeterince sağlam.

Ancak, asla çok dikkatli olamayız ve web sitesinin kesintisiz çalışma süresi çok önemlidir. Bununla birlikte, içeri girelim!

Yedeklemeler, barındırma hizmetleri için oldukça önemli bir özelliktir. Tanrı’nın yasakladığı herhangi bir şey olursa ve siteniz bozulursa, herhangi bir işi veya önemli değişiklikleri kaybetmek istemezsiniz.

Bluehost, hesabınızın her günü, haftası ve ayında otomatik olarak yedeklemeler oluşturur. Hesabınızı geri yüklemenin çok fazla bir görev olmayacağından emin olabilirsiniz.

Bluehost’ta ayrıca sunucu kesintileri ile ilgili güncellemeleri bildiren erişilebilir bir sayfa vardır. Şeffaflığı önemsiyorsanız bu harika bir şeydir.

Ayrıca paylaşılan sunuculardaki siteleri koruyan bir araçtan bahsediyorlar (aksi takdirde VPS veya özel sunuculardan daha riskli olabilir).

Güvenliğinize de katkıda bulunan isteğe bağlı eklentiler vardır, örneğin: sitelock, etki alanı gizlilik araçları ve benzersiz IP’ler.

Sitelerindeki diğer güvenlik ayrıntılarını incelemeye çalıştığımda, bulamadım. Bu, Bluehost’un iyi güvenlik protokollerine sahip olmamasıyla aynı şey değildir – ancak resmi bilgi eksikliği hayal kırıklığı yaratıyor.

Öte yandan GoDaddy’nin site güvenliği hakkında erişilebilir bir sayfası var.

Ne yazık ki, kendi güvenliklerinin sağlam bir dokümantasyonu yerine, müşteriler için bilgilendirici / öğretici bir kılavuzdur..

Bu nedenle, her iki sağlayıcı da güvenlik protokollerini belgeleyen kolay erişilebilir ve erişilebilir sayfalar yapamasa da, çalışma süresine bakabiliriz.

Çalışma süresi oldukça kararlıdır – sonuçta, web sitenizin mümkün olduğunca yukarı çıkmasını istiyorsunuz.

Son iki ay içinde GoDaddy’nin daha iyi çalışma süresine sahip olduğunu gördük.
Godaddy Çalışma Süresi

Bunu Bluehost’un yüzdeleriyle karşılaştırın.
bluehost uptime geçmişi

Neyse ki, önceki iki ay içinde Bluehost% 100 çalışma süresine sahipti.

Ama bir kez daha, ne yazık ki, yılın ilk aylarında bazı hayal kırıklığı yaratan duruşlar oldu.

Test alanı Eylül ayında 9 dakika, Ekim ayında 1 dakika ve Ocak ayında 6 dakika kapalı kaldı.

Şimdi, genel olarak bu dünyanın sonu değil, ama Bluehost daha iyisini yapabilir.

Bununla birlikte, GoDaddy’nin bu konuda da daha iyi olduğunu düşünmüyorum; daha önce tartıştığımız gibi, GoDaddy CloudSites’i kullanmaz.

CloudSites, temel olarak bir sunucu arızası durumunda sitenizin buluta depolanan bir kopyasını gösterir.

Donanım başarısız olursa, bulut sizi kurtarmak için gelir – GoDaddy’nin sunmadığı bir şey ve bu çalışma süresi puanlarıyla temsil edilmeyen bir şey.

Her durumda, burada GoDaddy ve burada Bluehost ile test sitelerimizin çalışma süresini izlemeye devam edebilirsiniz..

Genel olarak, Bluehost’un Cloudsites için kazandığını söyleyeceğim, ancak herhangi bir metrikle GoDaddy’nin çok ilerisinde değil.

Bluehost ve GoDaddy: Karar

Peki, karar nedir?

Özetlemek gerekirse: Bluehost’un GoDaddy’den biraz daha ucuz ucuz planları var, ancak farklılıklar daha pahalı veya premium seçenekler arasında geçiş yapma veya geçiş yapma eğiliminde.

Özellikler ile ilgili olarak, onlar hemen hemen aynı. Bununla birlikte, GoDaddy genel olarak en ucuz planı için daha fazla özellik veya aynı özelliklerin daha fazla miktarını (örn. Depolama alanı) sunar.

Önemli istisnalar, SSL sertifikaları ve Bluehost’un rekabetçi bir şekilde sunduğu CloudSites gibi şeylerdir (GoDaddy ikincisini bile sunmaz).

Her iki şirketin bilgi tabanları da eşit derecede kapsamlıdır. Bununla birlikte, Bluehost’un canlı sohbet şeklinde fark edilir derecede daha iyi bir desteği var.

Hem Bluehost hem de GoDaddy’nin kullanımı aynı derecede kolaydır; bu noktada sadece kişisel tercih meselesi.

Güvenlik ve güvenilirlik söz konusu olduğunda, GoDaddy Bluehost üzerinden dışarı çıkabilir.

Genel olarak Bluehost sağlam bir çalışma süresine sahiptir, ancak kayıtlarımızda 2 veya daha fazla kesinti süresi olan birkaç ay oldu – ki bu çok olumlu görünmüyor.

Genel olarak, GoDaddy barındırma konusunda daha az ciddi olanlar için tavsiye ederim.

Barındırma işlemine daha fazla ilgi duyan, ağır barındırma veya işletme ihtiyaçları olmayan veya sadece küçük bir blog veya web sitesi isteyen kullanıcılar için – GoDaddy daha iyi bir seçenek olabilir.

Genel olarak daha ucuz ve kova için daha fazla patlama sunuyor.

Ancak, daha ciddi olanlar, ancak yine de para kazanmak isteyenler için, Bluehost’un iyi bir seçenek olduğunu düşünüyorum.

Her zaman GoDaddy kadar ucuz olmayabilir, ancak aynı özelliklerin çoğunu diğer şirketlere göre hala düşük bir fiyata ve SSL sertifikaları ve CloudSites gibi gerçekten önemli bazı özellikler sunar..

Karışık bir çanta!

Sonuçta, barındırma ihtiyaçlarınızı düşünün.

Neye ihtiyacınız olduğunu ve çevrimiçi olarak ne yapmak istediğinizi biliyorsanız, iyi olacaksınız.

İlgili Mesajlar:
 1. Bluehost ve HostGator Karşılaştırması – BlueHost Neden Daha İyi?
 2. SiteGround Vs Bluehost: En İyi, Hızlı ve Güvenilir Hosting?
 3. HostGator Vs GoDaddy: Hız, Fiyat Bazında Karşılaştırma & Destek
 4. BlueHost – GreenGeeks – WINNER Deneyimlerime Göre
 5. BlueHost Karşılaştırması – Deneyimlerime Dayalı GERÇEKLER
Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Adblock
  detector