Google Alan Adı İncelemesi (Nisan 2020): 8 Artıları ve 2 Eksileri kullanıyor!

Bu Google Alan Adı İncelemesi 18 Aralık 2019 tarihinde gözden geçirilmiş ve güncellenmiştir..


Pek çok kişinin bilmediği Google Alan Adı Kaydı hizmetleri Google Alan Adları tarafından sağlanır. Ancak, Ocak 2015’te piyasaya sürülmesine rağmen hizmet şu anda beta aşamasında..

Dünya çapında da mevcut değildir; bunun yerine, yalnızca aşağıdaki ülkelerde fatura adresleri olan kişiler Google Alan Adları üzerinden alışveriş yapabilir.

 • Avustralya
 • Brezilya
 • Kanada
 • Fransa
 • Hindistan
 • Endonezya
 • İtalya
 • Japonya
 • Meksika
 • Hollanda
 • ispanya
 • Tayland
 • Birleşik Krallık
 • Amerika Birleşik Devletleri
 • Vietnam

Yukarıda belirtilenler, bu ülkelerin dışına seyahat ederken mevcut alan adı hesaplarınızı yönetemeyeceğiniz anlamına gelmez.

Bu ülkelerde geçerli bir fatura adresiniz olduğu sürece, hizmetten bir alan adı satın alabilirsiniz.

Yukarıda belirtilenlerin dışındaki ülkelerde yaşıyorsanız, Google Alan Adları ülkenizdeki hizmetlerini sunmaya başladığında e-posta bildirimi almak için kaydolabilirsiniz..

Google’dan Alan Adı Almanın Artıları:

Peki, Google’ın kendi alan adı kayıt hizmetinden alan adı almanın avantajları nelerdir? Aşağıda en belirgin olanları listeledik.

1. Google’ın Adı ve İtibarı:

Google olduğu gibi, onlardan bir alan adı alırken, dünyanın en tanınan markalarından biri tarafından desteklenen, 82.5 milyar dolar değerinde ve sadece Forbes’daki Apple listesinden ikinci bir hizmet aldığınızdan emin olabilirsiniz. dünyanın en değerli markaları.

Google's-Ad-ve-İtibar

Google sadece tokalaşmayacak ve katlanmayacak – kesinlikle gece gündüz alan adı kayıt şirketi değil.

Alan adınızın, Google’ın kendi alan adlarını barındırdığı aynı ad sunucularında barındırılması kendi kendine güven veriyor.

Google DNS sunucuları İnternet’in omurgasının bir parçasıdır ve muhtemelen her gün milyarlarca olmasa bile milyonlarca isteği çözmektedir.

Zaten Google Analytics veya Google tarafından sağlanan başka bir hizmet kullanıyorsanız Google’ın alan adı kaydı da sağladığını bilmekte fayda vardır..

Bu hizmetlerin alan adı kayıt kuruluşundan bağımsız olarak kolayca kurulabileceği doğru olsa da, tek bir tedarikçinin tüm bu hizmetleri sunması her zaman uygundur.

2. Çeşitli Web Hosting Ortakları:

Google Alan Adları kendi başına web barındırma hizmetleri sunmasa da, alan adınızı bu hizmetlere sorunsuz ve minimum güçlükle bağlamanıza izin veren üçüncü taraf web barındırma sağlayıcılarıyla ortaklıkları vardır. Ücretsiz ve güvenilir bir çevrimiçi araç olan alan adınızın otoritesini kontrol etmek için alan adı yetkilisi denetleyicisini kullanabilirsiniz..

Bu üçüncü taraf sağlayıcılar arasında BlueHost tarafından Shopify, Squarespace, Weebly, Wix ve WordPress bulunmaktadır.

Üçüncü taraf-sağlayıcıları-BlueHost Google tarafından Domains

BlueHost ve BlueHost’ta WordPress’i nasıl kurabileceğiniz hakkında daha fazla bilgi edinin.

Üçüncü taraf-sağlayıcıları-BlueHost Google tarafından Domains2

Yukarıdaki barındırma sağlayıcılarıyla da sınırlı değilsiniz – alan adınızı, seçtiğiniz herhangi bir üçüncü taraf web barındırma sağlayıcısına bağlayabilirsiniz. Alan adınız zaten mevcut web sitenize bile gönderilebilir..

Tabii ki, bir üçüncü taraf iş ortağı ile barındırma, web barındırma hizmetleri de sunan başka bir alan adı barındırma barındırma gibi, barındırma ücretleri ödeme gerektirir.

Bununla birlikte, Google Alan Adları’nın ortak olduğu üçüncü taraf ana bilgisayarların söz konusu olması durumunda, web sitenizi kurma sürecinin zaten kolaylaştırılmış olmasını bekleyin.

Ayrıca yeni alan adınızı mevcut Blogger veya Google Sites hesaplarınıza da bağlayabilirsiniz. Google, Blogger ve Google Sites’a sahip olduğundan, ağrısız olmasa da sürecin daha kolay olacağından emin olabilirsiniz.

Google’ın sağladığı olağanüstü destek belgeleri, süreci kolaylaştırmak için de çok yardımcı olacaktır.

Google Alan Adları Yardımı

3. Google App Engine ve Google Cloud Platform’da Uygulama Barındırma:

Bir geliştiriciyseniz ve ardışık düzende bulunduğunuz uygulama için uygun bir barındırma hizmeti arıyorsanız, Google Alan Adları’ndan bir alan adı hesabı almak isteyebilirsiniz.

Neden? Alan adınızı Google’ın kendi uygulama barındırma platformu olan Google App Engine’e bağlayabildiğiniz için.

Google-App-Engine'de Uygulama Barındırma

Google App Engine, Google’ın kendi bulut bilişim hizmeti olan Google Cloud Platform’daki hizmetlerden biridir. Bu hizmetler Google’ın kendi veri merkezlerinden, Google’ın geniş hizmet yelpazesini çalıştıran veri merkezlerinden, ör. e-posta ve bulut depolama.

Bu, Google Alan Adlarını platforma zaten aşina olan şirketler için özellikle uygun hale getirir.

Google’ın kendi altyapısı platformda çalıştığından, kapsamlı bir şekilde sürdürüleceğinden ve destekleneceğinden emin olabilirsiniz. Bu nedenle, kesinti süresi minimum olmalıdır.

Dahası, Google bunu sizin için zaten yaptığı için altyapıyı yönetmek için herhangi bir kaynak ayırmanız gerekmez..

Platformu daha çekici kılan, fiyatlandırma modelinin kullanıma dayalı olmasıdır. Kullanımınız belirli bir sınırı aşmazsa, barındırma hizmetinizi ücretsiz alabilirsiniz.

google alan adı kullandıklarınızı ödeyin

Böyle bir fiyatlandırma modeli, uygulamanız yeni ise ve henüz çok fazla kullanıcıya sahip değilse idealdir. Ön ödemeli maliyet ve fesih ücreti de yoktur. Barındırma ücretlerinde önemli miktarlar kaydedebilirsiniz.

Tek uyarı, onları verimli bir şekilde kullanmak için bu platformlara aşina olmanız gerektiğidir. Onlara aşina değilseniz, dış danışmanlardan uzman yardımı alabilirsiniz, çünkü bunları kullanan birçok geliştirici zaten vardır.

Bu, danışmanlık ücretleri açısından potansiyel olarak büyük miktarların ödenmesi anlamına gelir.

4. G Suite ile Özel E-posta:

Google Alan Adları ücretsiz e-posta yönlendirme sunar. Alan adınız için 100 e-posta takma adı ayarlayabilirsiniz. Bu, bireysel kullanıcılar ve küçük işletmeler için idealdir.

Özel-Email-ile-G-Suite

Bununla birlikte, ek bir ücret karşılığında da olsa (kullanıcı başına aylık 30 ABD doları) G Suite’i alan adı barındırma hesabınızla almayı seçebilirsiniz..

Bu, özel bir e-posta adresinin yanı sıra 30 GB Google Drive, Hangouts, Dokümanlar, E-Tablolar, Slaytlar, Formlar, Takvim ve Siteler elde edeceğiniz anlamına gelir.

İstediğiniz kadar kendi e-posta hesabına sahip çok sayıda kullanıcı ekleyerek ölçeklendirebilirsiniz. Bunlar elbette özgür değil.

İsteğe bağlı ve yalnızca bir ücret karşılığında kullanılabilir olmasına rağmen, bu seçeneğe sahip olmanız, bir iş yürütürken daha az uğraşmak anlamına gelir.

Google tüm bunları sizin için yapacağı için kendi e-posta sunucularınızı da korumak zorunda değilsiniz.

5. Geniş Mevcut TLD Aralığı:

Google Alan Adları, çok çeşitli TLD’ler sunar. Listenin tamamını burada görebilirsiniz.

Geniş Menzilli-of-the Temin-TLD'ler

Liste, diğer alan adı kayıt sitelerinin destekledikleriyle karşılaştırılabilir. Google Alan Adları, önümüzdeki birkaç yıl içinde kullanılabilecek yüzlerce yeni TLD’nin birçoğunu sağlamayı taahhüt etti.

Bu nedenle, gelecekte web siteniz için yaklaşan TLD uzantılarından biriyle yeni bir alan adı görüyorsanız, bu alan adını Google’dan alabilirsiniz.

6. Tanıdık Arayüz:

Zaten bir Google hesabınız varsa veya bir Google+ veya GMail kullanıcısıysanız alan adı hesabınızı doğrudan Google hesabınızdan yönetebilirsiniz.

Google-Domains arayüzü

Bunu zaten tanıdık bir kullanıcı arayüzünden yapacağınız için süreçte hiçbir öğrenme eğrisi yoktur. Bilmediğiniz yönetim konsollarına sahip diğer alan adı barındırıcılarında mümkün olmayan bir şeyden tasarruf edersiniz.

Bilinen arayüzle birlikte, güvenlik özelliklerinin her yerde Google ürünleri için aynı olmasını bekleyin. Böylece, iki faktörlü kimlik doğrulama.

7. Ücretsiz Eklentilerin Geniş Dizisi:

Google Etki Alanları’ndan bir alan adı aldığınızda, ek bir ücret ödemeden çok çeşitli eklentiler alırsınız.

Bunlar arasında özel alan adı kaydı, e-posta yönlendirme, alan adı yönlendirme, 100 adede kadar özelleştirilebilir alt alan adı ve basit ve tanıdık bir arayüz kullanan alan adı yönetim araçları bulunur (önceki bölüme bakın).

8. Kapsamlı Müşteri Desteği ve Belgeleri:

GMail kullanıcısıysanız veya bir Google hesabınız varsa, büyük olasılıkla Google’ın kendi kendine yardım seçenekleriyle bir seferde karşılaşmış olabilirsiniz.

Bu nedenle, Google Alan Adlarının, diğer alan adı barındırıcılarının sağladığı geleneksel sohbet ve e-posta desteğinin yanı sıra telefon desteği sunması biraz şaşırtıcıdır..

Google-Domains-Destek sayfalık

Telefonla destek saatleri günlük 15 saatle sınırlıydı (ABD Pasifik Saati ile 6:00 AM – 9:00 PM), ancak şimdi sohbet ve e-posta gibi 7/24 uzatıldı.

Google Alan Adları, destek dokümanları açısından da hayal kırıklığına uğratmaz. Hesabınızı oluşturmayla ilgili bir sorununuz varsa, kapsamlı belgeler ışığında destekle hiç iletişim kurmamayı seçebilirsiniz. Bununla birlikte, Google ürünleri geleneksel olarak bu açıdan eksik olmadığından, bu şaşırtıcı değildir..

Google Alan Adı Destek sayfası aşağıdaki ekran görüntüsünde gösterilmektedir. Google’ın web sitelerini uzun zamandır karakterize eden basit arayüze dikkat edin.

Google Alan Adlarını ziyaret edin

Google ile Alan Adı Olmanın Eksileri:

Dolayısıyla, bir alan adını Google Alan Adları’na kaydettirmenin dezavantajları nelerdir??

1. Diğer Kayıt Hizmetlerine Göre Yüksek Maliyet:

Diğer alan adı kayıt şirketleriyle karşılaştırıldığında, Google Alan Adları’ndan alan adı almak ucuz değildir. Bir .com alan adının yıllık maliyeti 12 ABD dolarıdır.

Ayrıca, Google Alan Adları uzun vadeli sözleşmeler için indirim sunmaz; ör. 5 yıl boyunca bir alan adı kaydederseniz, yine de yılda 12 ABD doları ödersiniz.

Aşağıdaki tablo, Google Domains ve NameCheap’taki .COM alan adlarının fiyatlarını karşılaştırmaktadır. İki ve üç yıl boyunca bir alan adı alırsanız NameCheap’in sunduğu küçük indirime dikkat edin.

şirket
1 yıl
2 yıl
3 yıl>
Google Alan Adları12 $12 $12 $
namecheap$ 8.88$ 10.88$ 10.78

Ayrıca web barındırma hizmetleri sağlayan diğer etki alanı kayıt şirketleri, kayıt ilk yıl önemli indirimler sunuyoruz. Aynı şey, bir yıl boyunca ücretsiz alan adı hesapları sunan web barındırıcıları için de söylenebilir..

Ancak bu, Google Alan Adları için geçerli değildir. Şirketle bir alan adı kaydetmeyi seçerseniz, Google App Engine’de barındırmak için ayrıca ödeme yapmanız gerekir.

Google App Engine’de çalışan bir uygulamanız varsa ve alan adınızı Google Alan Adları ile yenilemeye karar verirseniz, alan adınız için normal ücreti ödemeniz gerekir.

Kullanımınızın Google App Engine’in ücretsiz katmanını aşmayabileceği göz önüne alındığında, özellikle de yeni başlıyorsanız ve henüz çok fazla kullanıcınız yoksa bu hiç de kötü görünmüyor.

Ancak, web siteniz kullanıcılar açısından ölçeklenmeye başladığında bu çok doğru olmayabilir.

2. Sınırlı Kapsam:

Yukarıda belirtildiği gibi, Google Domains şu anda yalnızca dört ülkede faaliyet göstermektedir: ABD, Kanada, Hindistan ve İngiltere.

Bu ülkelerin dışında yaşıyorsanız, şansınız kalmaz – şirketle bir alan adı kaydedemezsiniz.

Google Alan Adları’nın çalışmadığı bir ülkeden bir alan adı kaydetmeye çalışırsanız aşağıdaki mesajla karşılaşırsınız.

Sınırlı-Kapsama

Google Etki Alanları’nın hizmetlerini sonunda diğer ülke sakinlerine sunup sunmayacağı büyük bir soru olmaya devam ediyor, ancak Google’ın yetenekleri göz önüne alındığında, yakında dünya çapında hizmet sunmaya başlarsa kimseye sürpriz olmayacak..

Ancak Google, hizmetle ilgili planlarında henüz yayınlanmamıştır. Dolayısıyla, zaten yeni alan adınızı kaydetmek istiyorsanız, listemizdeki diğer saygın alan barındırma hizmetleri arasından zaten bakmaya başlamalısınız..

Beni Google Etki Alanlarına götür

Google Alan Adları ile ilgili alt satır:

Alan adı tescil işinde iki yıldan fazla bir süre geçmesine rağmen beta sürümünde olmasına rağmen, Google Domains kısa süre içinde kaybolmayacak. Güvenilir bir alan adı kayıt şirketi arıyorsanız, Google Alan Adı faturaya uyar.

Ad sunucularınızın her zaman hazır olacağından emin olabilirsiniz, çünkü bunlar Google’ın kendi altyapısının çalıştığı donanımla aynıdır.

Özellikle Google Domains herhangi bir promosyon fiyatı sunmadığından, ancak Google’ın adı ve itibarının daha yüksek fiyatlandırmayı telafi etmek için fazlasıyla yeterli olduğundan, fiyatlandırmanın diğer alan adı kayıt şirketlerine kıyasla biraz daha yüksek olduğu doğru.

Buna Whois gizliliğinin yanı sıra çok sayıda başka eklenti kazandığınızı ve Google Domains yeterince tatlı bir anlaşma yaptığınızı da ekleyin..

Sınırlı bir bütçeyle bireysel veya küçük bir işletme sahibiyseniz, ek masraf gerekçelendirilemez.

Ancak, web sitenizi veya uygulamanızı Google Apps Engine veya Google Cloud Platform’dan barındırma işlemine sokma sürecini de kolaylaştıran bir alan adı kayıt şirketi arıyorsanız, Google Alan Adları çekici bir seçenektir.

Google Domains’in faaliyet gösterdiği ülkelerde yaşamak için yeterince şanslıysanız, şirket dikkate alınması gereken mükemmel bir alan adı kayıt kuruluşudur.

Google Alan Adlarını ziyaret edin

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map