Paylaşımlı Hosting’ten VPS Hosting’e Geçiş İçin Komple Kılavuz

Giriş:

Peki paylaşılan barındırma hakkında ne söyleyebilirim? Paylaşımlı Hosting yeni başlayanlar ve yeni başlayanlar içindir. İnternet dünyasında yeni olduğunuzda, sitenizi barındırmak için paylaşılan barındırma kullanırsınız. Bir avuç insan, aynı fiziksel sunucuyu paylaşır ve burada, sitenizin acı çekmesini sağlayan tüm kaynakları tüketmek için yalnızca birkaç ağır siteyi alır.


VPS Hosting’e geçmek, bir şirket veya internette bir topluluk olarak büyüdüğünüzde mantıklıdır. VPS Barındırma ‘pahalı’ ve ‘yönetilmesi çok zor’ bazı yaygın efsanelerdir. DreamHost gibi satıcılardan ayda en az 15 $ VPS Hosting hizmeti alabilirsiniz.

VPS hosting – Sanal Özel Sunucu Hosting – çok güçlü bir makinede sanal bir alandır. Bu, sitenize adanmış bir süper bilgisayarın içindeki küçük bir bilgisayar gibidir. Paylaşımlı Hosting’in aksine, burada vaat edilen kaynaklara tam erişim elde edersiniz. Ağır bir siteye sahip başka hiçbir Web yöneticisi kaynaklarınızı kullanamaz. Siteniz, üzerinde daha fazla site barındırarak VPS Hosting’inizi aşırı yükleyene kadar ve potansiyelini en iyi şekilde yayınlayacaktır..

VPS hosting nasıl seçilir:

VPS hosting nasıl seçilir

Bir VPS Hosting seçerken, her zaman şu şeyleri aklınızda bulundurmalısınız:

RAM (Rastgele Erişim Belleği): Bir VPS Hosting satın alırken dikkat etmeniz gereken en önemli şey RAM’dir. En az 1GB önemlidir. 1GB RAM, sitenin daha hızlı yüklenmesini sağlar ve genişletme olanaklarını açık tutar.

Çalışma süresi: Hizmet sağlayıcıların çoğu yüzde 99,99’luk bir çalışma süresine sahip olduklarını iddia etseler de, hizmetleri almadan önce çok sayıda orijinal incelemeyi okumanız tavsiye edilir..

Yönetilen veya yönetilmeyen: Bunlar, çağdaş pazardaki en popüler iki VPS Hosting planıdır. Yönetilen plan her şeyi sıraladı; sağlayıcı tüm yazılımları, güncellemeleri, yamaları ve eklenti kurulumlarını yönetir. Yönetilmeyen plan kullanıcının Cpanel’i kurmasını ve diğer yazılım kurulumunu yönetmesini gerektirir.

HostGator, DreamHost ve BlueHost gibi kaliteli VPS Sunucuları sunan 3 şirket var. İşte planlarının karşılaştırması.

Özellikleri
HostGator
DreamHost
BlueHost
hız.5 Çekirdek2 CPU Çekirdeği
Depolama25 GB30 GB SSD Depolama30 GB SAN
Veri deposu512 MB1 GB2 GB
Bant genişliği500 GBSınırsız1TB
AlanlarSınırsız1
IP Adresleri2 IP1 IP
Fiyat$ 11.97 / ay *15 $ / ay *$ 14.99 / ay *
Şimdi alŞimdi alŞimdi al

Alan adları nasıl aktarılır:

Alan adınızı xyz kaydından DreamHost’a aktarmak için sabırsızlanıyorsanız, önce aşağıdakileri sağlamanız gerekir:

 • Alan adı mevcut kayıt tarafından Bekletilmemelidir.
 • Alanın kilidi açılmış ve kullanımda olmalıdır.
 • Bir alanı, en az altmış günlük yaşında olmadığı sürece aktaramazsınız.
 • Aktarım isteğini onaylamak için Alan Adı ile ilgili yönetici e-posta hesabının kullanılması gerekir.

Şimdi DreamHost’a etki alanı aktarımını tamamlamak için listelenen adımları izleyin:

Adım 1: Oturum açma kimlik bilgilerini kullanarak DreamHost Cpanel’e giriş yapın.

Dreamhost

Adım 2: Ekranınızın Sağ tarafında bir Menü çubuğu bulunur. “Alan” ı ve ardından “Reg.Transfer” i tıklayın..

Dreamhost

3. Adım: DreamHost’a aktarmak istediğiniz alan adını Domain Alan Adı kaydını / alanlarını Bize Aktar’ın yanındaki alana yazın ve Transfer Aktarım İste’yi tıklayın.

dreamhost

Not: “Aktarım İste” yi tıkladığınızda, aktarmayı planladığınız alan adıyla ilişkili e-postaya Yetkilendirme kodunu içeren bir e-posta gönderilir. Unutmayın, yetkilendirme koduna sahip posta, oluşturulduktan sonra 5 güne kadar geçerlidir.

4. Adım: Ekrandaki yeni sayfa, alan adıyla ilişkili resmi e-postaya oluşturulan ve gönderilen ‘Yetkili kod’u girmenizi gerektirir. Bu sayfadaki tüm WHOIS ayrıntılarını doldurmanız gerekiyor.

Dreamhost

5. Adım: Tüm WHOIS bilgilerini doldurmayı tamamladığınızda, hatalar için bilgileri gözden geçirin ve ardından ‘Devam Et’i tıklayın..

dreamhost

6. Adım: Aktarımı tamamlamak için geri kalan adımları izleyin ve hata veya şüphe durumunda DreamHost müşteri hizmetlerine başvurabilirsiniz..

VPS barındırma işlemine geçerken Yapılması ve Yapılmaması Gerekenler:

Yapılacaklar:

 • Yeni bir servis sağlayıcısına geçmeden önce sayfa hızı testi yapın. VPS’ye geçmeden önce ve sonra testi yapmak için Google PageSpeed ​​Insights’ı kullanın. Bu şekilde, VPS’ye geçişin size gerçekten yardımcı olup olmadığından emin olabilirsiniz.
 • Her zaman sitenizin yedeğini alın. Yedeklemeyi indirin ve ileride kullanmak üzere güvende tutun.
 • Her zaman önemli barındırma alanı sağlayan paketleri tercih edin. Büyük bir Rasgele Erişim Belleği de önemlidir, bu yüzden aklınızda bulundurun.

Yapılmaması Gerekenler:

 • Otomatik yedeklemeye bağımlı olmayın. Her zaman bir yedek oluşturun ve güvenli tarafta olun.
 • Siteleri asla, satın aldığınız Hosting paketinin kapasitesinden daha fazla barındırmayın. Alan ve kaynakların dağılımını dengelemeye çalışın.
 • Alan adınızın WHOIS ayrıntılarını asla değiştirmeyin. Ayrıca Hosting hesabınızı bilgisayar korsanlarına karşı savunmasız bırakmadığınızdan emin olun.

Artık sitenizi paylaşılan barındırmadan VPS barındırma’ya geçirmeye hazırsınız. VPS Hosting’e geçtikten sonra, web sitenizin genel performansını görmeye başlamalısınız.

VPS Hosting bir lüks değil, bir zorunluluktur; çevrimiçi ağınız veya topluluğunuz hızla büyüyorsa ve Paylaşımlı Hosting’den VPS Hosting’e geçmiyorsanız, potansiyel müşterilerin önemli bir kısmını kaybetmeye başlayacaksınız. Doğru seçimleri yapın ve çevrimiçi işletmenizin yeni başarı sınırlarına ulaşmasını sağlayın.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map