Renk Psikolojisi Web Sitesi Dönüşümünüzü Nasıl Geliştirebilir (7 İşlem yapılabilir İpucu)

Renk Psikolojisi Web Sitesi Dönüşümünüzü Nasıl Geliştirebilir (7 İşlem yapılabilir İpucu)

Renk Psikolojisi Web Sitesi Dönüşümünüzü Nasıl Geliştirebilir (7 İşlem yapılabilir İpucu)

Web sitesi dönüşümünü iyileştirmenin ve artırmanın birçok yolu vardır. Bunlardan biri renk psikolojisinin kullanımı.


Çalışmalara ve gözlemlere dayanarak, web sitelerinde kullanılan renkler tüketicilerin yargısının neredeyse% 90’ını oluşturur. Başlangıçta gözlerinin görebildiği için kalmayı seçerler.

Bu makalede, satın alma veya satın alma kararları söz konusu olduğunda renklerin ve renk psikolojisinin zihni nasıl etkilediğini öğreneceksiniz..

Bu bilgilerden yararlanın ve markanıza ve ürünlerinize uygun web siteleri için en iyi renk kombinasyonunu bulun.

Renk Psikolojisi Ne Demek Web Sitenizi Nasıl Etkiler?

Renk psikolojisi web sitesi

Renk Psikolojisi, müşterileri başarılı alımlar yapmak için etkilemek için farklı renk ve tonların kullanılmasıdır. Hangi ürünleri sattığınız veya sunduğunuz hizmetler ne olursa olsun, web sitenizde farklı renkler kullanmaktan çok faydalanacaksınız.

Bununla birlikte, tüm renklerin her tür ürün ve hizmette kullanılması en iyisi değildir. Bir renk bir marka için harika ise, diğer marka için de harika olacağı anlamına gelmez. Renklerin etkileri sunduğunuz sektöre veya şirkete bağlıdır.

Ayrıca, web sitelerinde sanatsal olarak kullanılan ve en üst düzeye çıkarılan farklı renkler farklı müşterileri çekmektedir. Müşterileri harekete geçirmek ve başarılı bir şekilde dönüştürmek için etkilemek ve taşımak için doğru renk setini kullanmak önemlidir. Web sitenizde rengi nasıl kullanacağınızı bilmiyorsanız, bazı yararlı ipuçları:

Web Siteniz İçin Renklere Karar Verme İpuçları

1. Renklerin Duyguları Etkilediğini Bilin ve Anlayın

Renk psikolojisini en üst düzeye çıkarmak için, web sitesi renk şemaları ve bunların müşterileriniz ve potansiyel alıcılarınız üzerindeki etkileri hakkında bilgi sahibi olmanız önemlidir. Renklerin etkisi kişilere, yaşa ve kültüre bağlı olarak değişmekle birlikte, web sitenizde kullanılacak doğru renk ve ton kümesinin seçilmesi ziyaretçiler üzerinde büyük bir etki yaratacaktır..

2. Cinsiyete Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bazı web siteleri belirli kadın veya erkek cinsiyetlerine hitap ederken, bazı web siteleri her iki cinsiyet için tasarlanmıştır. Renk psikolojisi ile ilgili olarak, web sitesinin tasarımında rengin doğru kullanımı cinsiyete bağlı bir etki yaratır.

Çalışmalara göre, erkekler maviyi tercih ediyor, ancak mor ve kahverengiyi değil, kadınlar mor ve mavi gibi, turuncu ve kahverengi değil.

3. Hedef Demografiye Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hedef demografik ve hedef pazarınıza bağlı olarak, web siteniz için en iyi renkleri seçebilirsiniz. Satın alma işlemlerinde kimi etkilemeye çalıştığınızı biliyorsanız çok fayda sağlayabilirsiniz. Pazarınızı renkler üzerinden hedeflerseniz web sitesi dönüşümü büyük ölçüde iyileştirilir.

4. Hedef Pazar Yaşına Dikkat Edilmesi Gerekenler

İnsanlar yaşlandıkça renk tercihleri ​​de değişir. Bu, yaşın renk tercihlerini etkilediği, dolayısıyla web sitesi ziyaretçilerinin yaşlarına bağlı olarak renklerden farklı şekillerde etkilendiği anlamına gelir. Olgunlaşmış müşteriler daha kısa renk dalga boyunu tercih ederken, daha genç nesil müşteriler daha uzun renk dalga boyunu tercih eder.

Renk psikolojisi

5. Markanıza Uygun Bir Renk Arkaplanı Seçin

Tüm renkler her markaya, işletmeye veya şirkete uygun değildir. Pazarladığınız markayı ve hedeflediğiniz müşteri türünü yansıtan doğru renk grubunu seçmelisiniz.

Hedef pazarı etkilemek için tek bir renge odaklanabilir veya amaçlarınıza uygun ve web sitesi renklerinden yararlanmak için bir renk kombinasyonundan yararlanabilirsiniz. Web siteniz için seçtiğiniz renk arka planı müşterilerinizin kendilerini evlerinde hissetmelerini sağlayacaktır.

6. Web sitenizi tamamlayan renkleri seçin ve karıştırın

Web sitesinde kullanmak için farklı renk ve tonları seçmek, seçmek ve karıştırmak zor olabilir. Ana hedef, müşterileri çekmek ve ziyaretleri dönüştürmek için uyumlu bir renkte bir web sitesine sahip olmaktır. Web sitesini sadece görmek hoş değil, aynı zamanda ilham verici ve etkili hale getirmek de önemlidir..

7. Doğru Rengi Web Sitenizdeki Doğru Yere Yerleştirin

Web sitenizin sayfasında doğru yerde bulunan doğru renk, ziyaret eden herkes üzerinde bir etki bırakacaktır. Böylece, sadece çekici değil aynı zamanda ikna edici olacaksınız..

Seçtiğiniz renk müşterileriniz tarafından hatırlanacak. Çalışmalara göre, alışveriş yapanların çoğu gördükleri renk nedeniyle alışveriş yapıyor.

Renklerin Listesi

1. Kırmızı

Kırmızı Renk psikolojisi web sitesi

Tutkunun rengi, kırmızı göze çekici gelir. Ünlü markalardan bazıları bu renkle bilinir. Müşterilerin heyecan ve cesurluk olan kırmızı renge olan tepkisinden yararlanabilirler.

Kalp atış hızını arttırdığı için satın alma satışlarını teşvik etmek için yaygın olarak kullanılır, böylece müşterilerin satın alması için aciliyet yaratır. Kırmızı aynı zamanda gıda, teknoloji ve tarım ürünleri sunan web siteleri için popüler bir seçimdir. Örneğin Coca-Cola, kırmızı marka logosuyla ünlüdür.

2. Turuncu

Turuncu Renk psikolojisi web sitesi

Dürtü rengi, turuncu harekete geçmek için kullanılır. Müşterilerinizi satın almak, abone olmak veya takip etmek için etkilemek istiyorsanız, turuncu onları itmenize yardımcı olacaktır. Turuncu, kırmızı ve sarı birleştirilerek üretilen ikincil bir renktir. Neşeli bir karşılama veya sıcak bir kutlama gönderebilir.

Hedef pazarı çekmeyi amaçlayan bir marka için bu renk sayfaya bir vurgu getiriyor. Örneğin, çocuklar için web siteleri, çocukları çekmek için genellikle turuncu renklerle vurgulanır.

3. Sarı

Sarı Renk psikolojisi web sitesi

Mutluluğun rengi, sarı web sitesini sıcak ve samimi hale getirir. Müşterilerinizin olumlu şeyleri görmesini sağlar. Müşterileri ürün veya hizmetleri satın alıp boşuna etkilemenin yanı sıra, sarı aynı zamanda ebeveynlik web sitelerinin ve sağlıklı yaşam web sitelerinin rengidir..

Sayfayı canlandırmak ve profesyonel görünmesini sağlamak için web sitesi tasarımına sarı aksan eklenebilir. Web sitelerinde ve logolarda sarı renge sahip markalar arasında Shell, DHL ve Western Union.

4. Mavi

Mavi Renk psikolojisi web sitesi

Iş demek, iş demek mavi popüler bir seçimdir. Gözü yatıştırıcı bir renkten daha fazlası, bu aynı zamanda müşterinizin markanızın ve şirketinizin güvenilir ve güvenli bir şekilde çalışabileceğini aklından geçirme yeteneği nedeniyle de tercih edilir..

Canlı ve canlı renkte mavi, bir ürün markası olarak güvenilirliği ve bir hizmet markası olarak rahatlığı ifade eder. Facebook, Twitter, Skype, BlueHost ve LinkedIn mavi renkte ünlü markalar.

5. Mor

Mor Renk psikolojisi web sitesi

Güzelliğin ve gücün rengi, mor telif haklarını göstermek için kullanılır. Web sitesinde mor renk veya gölge kullanan bir marka, rakipleri arasında eşsiz kenarını bağırmak istiyor.

Güzellik ürünleri sunan markaların çoğu, bu rengin kullanımını etkilemek için müşterileri ürünlerinin etkinliğine ikna eder. Cadbury, güçlü bir mor renge sahip markalara bir örnektir.

6. Siyah

Siyah Renk psikolojisi web sitesi

Lüksün rengi, siyah, beyazın karşıtlığından çok, zarafeti, gücü ve otoriteyi simgeleyen bir renktir. Büyüleyici ve şık bir tarz sunan markalar için siyah, en üst düzeye çıkarmak için en iyi renktir. Ayrıca benzersizliği vurgular ve bu nedenle müşteriler web sitesinde kalmaya ilgi duyarlar, böylece ziyaretleri satın alma işlemlerine dönüştürürler..

Buna ek olarak, web sitesi için renk kümesine siyah renk eklemek, sayfaya daha genç hedef pazar için modern bir cazibe kazandırır. Channel ve Louis Vuitton marka renk olarak siyaha sahip.

7. Beyaz

Beyaz Renk psikolojisi web sitesi

Masumiyetin rengi, beyaz her zaman sağlık, hijyen ve erdem ile ilişkilendirildi veya ilişkilendirildi. Sağlık ve hijyen endüstrisindeki markaların çoğu, beyaz rengin web siteleri üzerindeki etkisini en üst düzeye çıkarır.

Sağlıktan başka, beyaz erdem ve değerler için de yaygın olarak kullanılmaktadır. Hedef pazarın başarılı dönüşümlere neden olduğuna ikna etme niyetinin samimiyetini gösterir..

Öne çıkan içeriğe sahip olmayı amaçlayan çoğu web sitesi palette beyaz renk kullanır. Tam sayfasında beyazı olan bir web sitesi için en iyi örnek Google’dır. Basit ama çok önemli!

8. Yeşil

Yeşil Renk psikolojisi web sitesi

Çevrenin rengi yeşil, sağlık ve zindelik, fiziksel aktiviteler, çevre dostu savunucular ve organik gıdalar ve malzemeleri belirtmek ve teşvik etmek için kullanılır. Bu renk yeşil temalardaki veya sağlıklı yaşamdaki markalar için popüler.

Yeşil yaşam için tasarlanan markalar ve ürünler her zaman web sitelerinde yeşil renk ve renk tonu ile tasarlanmıştır. Web sitelerine yeşil eklemek, ziyaretçilerin ürünlerin sağlık için daha iyi olduğunu düşünmelerini etkileyen canlı bir platform veya sayfa olmasını sağlar.

Öte yandan, web sitesindeki yeşil de sayfayı çok yaratıcı bir şekilde sunuyor. Sayfada öne çıkmak için yeşil renk kullanılırsa, her ziyareti başarıyla daha fazla tıklama ve satın alma işlemine dönüştürür.

Sonuç

Renk psikolojisi, ziyaretçilerin ve okuyucuların dikkatini çekmek için olağanüstü yaratıcılıktan daha fazlasıdır. Dönüşüm oranlarını artırmak ve satış oranlarını artırmak için pazarlamacılar ve web tasarımcıları tarafından stratejik olarak kullanılır.

Web sitesi renk düzenlerini denemek ve renk psikolojisinden yararlanmak ister misiniz? Bu konudaki düşüncelerinizi yorumlayarak bize bildirmekten çekinmeyin..

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Adblock
    detector