Web Hosting Şirketlerini Nasıl İnceliyoruz

Web Hosting Şirketlerini Nasıl İnceliyoruz

Web Hosting Şirketlerini Nasıl İnceliyoruz

Yıllar geçtikçe, HostingPill’de çeşitli barındırma şirketlerinin yorumları yazdık.


Bu tür incelemelerde, biçimlendirmemizde ve incelemeye yaklaşımımızda oldukça tutarlıyız.

Bir barındırma gözden geçirmek her zaman öznel bir mesele olacaktır; ancak, incelemelerimizi her zaman eksiksiz, gerçekçi yapmak için çalışıyoruz & mümkün olduğunca objektif.

Barındırma çözümlerini gözden geçirme sürecimizi geliştirmek için bu makalede bu eleştirilere nasıl gittiğimizi detaylandıracağım.

Bu, incelemelerimizin genel biçimini takip edecek, ancak elbette bu sefer metodolojimizden ve sahne arkasında neler olup bittiğinden bahsedeceğim..

İster “ucuz” olanın veya “iyi” müşteri hizmetinin nasıl değerlendirildiğine bakılmaksızın,.

Tüm bunları söyledikten sonra,!

Fiyatlandırmayı Nasıl İnceliyoruz

Fiyatlandırmayı Nasıl İnceliyoruz

Makalelerimizden birkaçını daha önce okuduysanız, fiyatlandırmayı ilk bölümlerden biri olarak koyduğumuzu biliyorsunuz..

Bu bir tesadüf değil, sadece estetik için: fiyatlandırma genellikle insanların baktığı ilk şeydir.

İşte anlaşma: 2018 ve birden fazla barındırma şirketi ile iyi bir paket alabilirsiniz.

Tabii ki herkesin durumu farklı, ama şansınız seçeneklerinizle sınırlı değil.

Bu, fiyatlandırmanın bir öncelik olduğu anlamına gelir; alabileceğiniz en iyi fırsat nedir??

En önemli özelliklerin çoğu platformlar arasında ortaktır, bu yüzden tasarruf etmenizi sağlayan şey?

Fiyatlandırma maalesef bazen zor olabilir.

Her hosting şirketi her zaman paylaşılan hizmet barındırma adanmış sunuculara kadar barındırma hizmeti birden fazla türü sunuyor ve bunların hepsi kendi fiyatları ile geliyor.

Fiyatlandırmayı gözden geçirdiğimizde, tüm bunlara bakar ve bunları şirketin rekabetine ve en yaygın piyasa fiyatlarına göre görürüz..

Bununla birlikte, tüm fiyat farklılıkları eşit derecede önemli değildir.

Paylaşılan web barındırma, en ucuz ve en basit olduğu için en yaygın hosting hesaplarından biridir – kişisel web siteleri ve daha küçük alan ve daha az kaynak gerektiren kullanıcılar için en iyisidir.

Paylaşılan web hosting fiyatları genellikle tahta genelinde benzer – şirketler arasındaki varyasyon genellikle birbirlerinin birkaç dolar içinde olacak.

Hizmet ayda sadece birkaç dolarlık fiyat aralığında olduğunda, bir veya iki dolarlık bir fark teknik olarak önemli bir şeydir, harcadığınızla orantılıdır.

Bunu dikkate alıyoruz, ancak çok ciddi bir şekilde ele alamıyoruz – kullanıcıların bu demografisi, uygun gördükleri gibi paradan tasarruf etmek için yeterince bilinmelidir (bu yüzden hala rapor ediyoruz), ancak pratik olarak, bu fiyat farklılıkları çok önemli değil.

İlk katmandaki belirli özelliklerin eklenmesi veya çıkarılması, giriş düzeyi bir paketin değerini telafi edebilir veya kötüleştirebilir; bir SSL sertifikası atıldığında veya bir etki alanı adı kaldırıldığında bir veya iki dolar daha az önemli olabilir.

1&1 Barındırma, örneğin, ilk 12 ay boyunca ayda 0,99 ABD doları olarak kullandığımız en ucuz barındırma platformlarından biri olmuştur.

1and1 hosting fiyatları

Bununla birlikte, bir SSL sertifikası, etki alanı adı ve 100 GB depolama alanı içerdiğinden bu fiyat “ucuz” dur – ilk katman için oldukça etkileyici.

Buna karşılık, HostPapa ve SiteGround’un daha pahalı giriş seviyesi seçeneklerinden bazıları var.

Neden hala onlardan hoşlanıyoruz?

Çünkü hala sağlam özellikler sunuyorlar ve yine de diğer seçeneklerde daha ucuzlar.

SiteGround StartUp Paylaşılan _Hosting Özellikleri

HostPapa Starter Paylaşımlı Hosting Özellikleri

VPS ve özel barındırma gibi daha ağır seçenekler için, fiyatlar daha önemli.

Sonuçta, daha fazla para tehlikede ve müşteriler barındırma için değişen bütçelere sahip küçük ve büyük işletmeler arasında değişebilir.

Bu gibi ürünler yapan bir parçasıdır 1&1 hosting (tekrar) ve Hostinger VPS hosting için en iyi tekliflerden birkaçı: hosting kalitesini göz önünde bulundurarak fiyat, paylaşılan web barındırma seçeneklerinden daha pahalı olsa bile mükemmel.

Tüm bunları hesaba katmanın yanı sıra, beklenmedik bir şekilde paraya mal olabilecek şeylere de bakarız.

Bu, özellikler departmanı ve sıklıkla güvenlikle de kesişir.

Birçok araç, özellikle güvenlik araçları, bazı platformlardaki bazı hesaplarda ücretsiz veya varsayılan olarak kullanılabilir, ancak diğer platformlarda isteğe bağlı yükseltmelerdir.

Bir özelliğin önemine bağlı olarak (ör. Dahil edilen bir alan adı veya SSL sertifikası) “en ucuz” seçeneği düşündüğünüz kadar ucuz olmayabilir.

Bu ayrıntılar önemlidir ve incelemek için özel dikkat gösterdiğimiz bir şey.

Son olarak, para iade garantilerine ve geri ödeme politikalarına göz atıyoruz.

Neredeyse bakacağınız her hosting şirketi para iade garantisi sunuyor. Burada önemsediğimiz şey, geri ödeme politikasının süresi ve kapsamı.

Bazı geri ödemeler yalnızca iki haftalık süreleri kapsar, ancak gördüğüm en uzun süre (DreamHost) yaklaşık 97 gün boyunca uzatıldı.

dreamhost garantisi

Bir ürünün buna değip değmediğini bilmenin gerçekten daha iyi bir yolu yoktur ve bazı şirketler seçenekleri diğerlerinden daha kapsamlı bir şekilde barındırmaya çalışmanıza izin verir.

Hep birlikte, bizim için temel endişe, bir şirket tarafından diğer şirketlerin karşılık gelen ürünlere göre sunulan farklı ürünlerin maliyetidir..

İkincil endişelerimiz, her ürünün ambalajına bakmayı gerektiren, mahsur olabilecek gizli maliyetler ve para iade garantisinin kalitesidir..

Özellikleri Nasıl İnceliyoruz?

Özellikleri Nasıl İnceliyoruz?

Söylediğim gibi, önce fiyatlandırmayı öneriyoruz.

Yine de, özellikler oldukça önemlidir ve bizim için özelliklerle ilgili ilk öncelik, nasıl tahsis edildiğini incelemektir..

Farklı fiyatlı ürünlerdeki ince ayrıntıları nasıl incelediğimiz hakkında konuştuğumu duydunuz.

Fiyat etiketleri tek başına her zaman önemlidir, ancak fiyat etiketi başına sunulan araçları anladığınızda tam resim gelişir.

Özellikleri incelerken, ilk olarak resmi özellik listelerine bakarız. Popülerlikleri nedeniyle paylaşılan barındırma özelliklerine odaklanma eğilimindeyiz.

Sonuçta, bu makalelerin amacı size her bir şartname vermemek değil – bunun için doğrudan şirketlerin web sitelerine gidebilirsiniz.

Ayrıca paylaşılan barındırma üzerinde de çalışıyoruz – ve bir dereceye kadar WordPress ve bulut barındırma ile biraz odaklanıyoruz – çünkü bu ürünler en özellik açısından önemlidir.

VPS barındırma gibi daha pahalı ürünlere geçtikçe hemen hemen her araç sizin için kullanılabilir hale gelir; bu noktadaki yatırım, sitenize / sitelerinize tahsis etmek istediğiniz kaynak miktarı haline gelir.

Bizim için sadece özelliklerin listesi değil, belirli özelliklerin kalitesi ve farklı ürünlerdeki yerleşimleri ile ilgili.

Sadece A Şirketi ve B Şirketi’ndeki muadili ile birinci kademe paylaşılan bir barındırma hesabına verilen araç miktarını ölçmüyoruz: birinde eksik olan bir aracın küçük bir hayal kırıklığı mı yoksa büyük bir eksiklik mi olduğunu ölçüyoruz.

Tabii ki, ürünle ilgili deneyimimiz burada oynamaya başlıyor.

Genellikle ana araçların tasarlandığı gibi çalıştığını görüyoruz – ancak sorunlar varsa hemen not alıyoruz.

Kontrol paneli ile hızlı bir şekilde başa çıkarak bunu anlayamayız.

Bunun yerine, hesaplarımızı farklı hosting şirketleriyle uzun süre kullanıyoruz ve özelliklerin sürekli kullanımla çalışmasını sağlıyoruz.

Bunu yapmadıysak, en ucuz # 1 şirket her zaman kazananlar olurdu – sürekli kullanımımız sayesinde Bluehost’u en iyi barındırma şirketlerinden biri olarak buluyoruz (aynı zamanda uygun fiyatlı!).

BlueHost Özellikleri

Tanıdıklık, sözler giderken hor görüyor ve bu, özellikleri iyice test etmemizin bir parçası..

Sadece X veya Y aracını tanıyarak neyin sinir bozucu olduğunu ve neyin pürüzsüz olduğunu anlayabiliriz.

Kullanım Kolaylığını Nasıl İnceliyoruz

Kullanım Kolaylığını Nasıl İnceliyoruz

Özelliklerin değerlendirilmesi ile ilgili olarak kullanım kolaylığı değerlendirilir; Ancak önceki faktörün aksine, kullanım kolaylığını incelemek bizim tarafımızdan daha öznel bir deneyim ve biraz daha basitlik gerektirir.

Özellikler genellikle çalışır – en azından başarılı şirketler için – bu nedenle yaptığımız ilk şeylerden biri, şirketler tarafından farklı ürünler için sağlanan özellik ve özelliklerin ayrıntılı listelerine bakmaktır..

Onlarla deneme yaparken, kullanımlarının ne kadar kolay veya zor olduğunu da anlamaya başlıyoruz.

Bununla birlikte, kullanım kolaylığı teknik, adlandırılmış veya nesnel özelliklere sahip değildir; tek yapabileceğimiz test etmek ve geri raporlamak.

Herkes bir ürünü test edebilir – herkes bunu kullanarak yapar – bu yüzden yaptığımız şey, kullanıcıya sunulan araçların koleksiyonuna değişen deneyime ve değişen ihtiyaçlara sahip kullanıcılara nasıl görüneceklerine yaklaşmaktır..

Kontrol panelinde bir adım olarak gezinmeyi test ediyoruz ve ardından her menüye ve alt menüye gidiyoruz ve belirli görevleri yerine getirmenin veya belirli ayarları yapmanın ne kadar kolay veya zor olduğunu keşfediyoruz.

Kontrol panelinden, hesap yönetiminden ve farklı araçlardan (web sitesi oluşturucular gibi) geçerken erişilebilirlik, hız ve basitliğe dikkat ediyoruz.

En popüler ürünler aşırı zor değildir, bu yüzden basitlik ve kullanıcı kontrolünün bir kombinasyonunu ararız; özellikleri kaybetmek o kadar kolay bir şey değil, ama seçeneklerinizle sizi bunaltacak hiçbir şey yok.

İyi örneklerden biri – çoğu arasında – FastComet.

fastcomet-cpanel

Özetle, kullanım kolaylığı bizim tarafımızdan kapsamlı testler gerektirir ve spesifikasyonlara ve listelere bakmanın ötesine geçer.

Test sırasında potansiyel müşterinin farklı teknik yeteneklerini göz önünde bulundurarak, şirketlerin deneyim düzeyi başına kullanım kolaylığını değerlendirebilir ve genel önerilerde bulunabiliriz..

Müşteri Desteğini Nasıl İnceliyoruz

Müşteri Desteğini Nasıl İnceliyoruz

Kullanım kolaylığını değerlendirdiğimizde müşteri desteği değerlendirmelerimizle kesişiriz.

Bir barındırma paketi dışarıdan karmaşık olabilir, ancak herhangi bir rakip kadar kolaylaştıran sağlam müşteri desteğine sahip olabilir.

Bir örnek, imleç belirli bir terimin veya hatta menü öğesinin üzerine geldiğinde tanımlar üreten bir kullanıcı arayüzüdür: basit olmasına rağmen, yeni kullanıcılar için bir fark yaratabilir ve her yerde bulunabilen bir özellikten çok uzaktır.

Bununla birlikte, iki ana müşteri desteği türüne bakıyoruz: yerinde bilgi içeriği ve müşteri hizmetleri temsilcileri.

Yerinde bilgi içeriği, metin ve multimedya makaleleri (nasıl yapılır makaleleri gibi), SSS sayfaları, video eğitimleri ve topluluk forumları biçimindedir.

Belirli bir hosting şirketi genellikle bunların bir kombinasyonuna sahiptir, ancak hepsi mutlaka değil.

Bazen video eğitimleri ve forumlar ayrılsa da, bunlar genellikle bir bilgi tabanı biçiminde merkezileştirilir.

Bu süreç uzundur: yalnızca yerinde kaynakları kullandığımız sorulara bakmıyoruz.

Sadece nasıl ele alındıklarını görmek için cevaplarını bildiğimiz soruları ararız.

Topluluk forumu yeni başlayanlara nasıl yanıt veriyor??

Bir forum konusunda hangi soruların ele alındığı, ancak resmi nasıl yapılır makalelerinden eksik?

Barındırma konusuna aşina olmasaydım, bu video eğitimi uygun olur muydu yoksa başımın üzerinden uçar mıydı?

Bu tür içeriğin ne kadar güncel olduğunu, ne kadar erişilebilir olduğunu ve ne kadar kapsamlı olduğunu anlamaya çalışıyoruz.

Ayrıca olabildiğince fazla dokümantasyon görmek istiyoruz – ne kadar fazla bilgi olursa, iyi organize edilmişse.

Bu önemli bir niteliktir: bir bilgi tabanının iyi organize edilmiş olması, dolayısıyla erişilebilirlik.

Bu, FastComet’i benim için aşağı çeken şeyin bir parçası: FastComet’in genel olarak güçlü olduğunu düşünsem de, SiteGround (sağlam bir blog ve web semineri serisi gibi) diğer şirketlerinki kadar bilgilendirici olmayan sınırlı miktarda bilgilendirici materyale sahipti. ) veya HostGator (basit ama iyi bir şekilde desteklenmiş bir destek sayfasına sahip).

FastComet eğiticileriyle web sitenizi nasıl başlatacağınızı ve yöneteceğinizi öğrenin

Ayrıca müşteri hizmetleri temsilcileriyle olan deneyimimize dayanarak inceliyoruz..

İncelemelerimizde, son kanıtlar için makale yazımı sırasında yapılan canlı sohbetin hızlı testlerini sergiliyoruz..

Ancak, müşteri hizmetleri temsilcileriyle etkileşimde bulunduğumuz tek zamandan çok uzak.

Hostgator sohbet 2

HostGator sohbet 3

Ürün testlerimiz sırasında, şirketin yanıt verme ve yanıt kalitesi konusunda daha fazla bilgi edinmek için canlı sohbet, telefon desteği ve e-posta desteğini bir kereden fazla kullanacağız.

Sorularımız genellikle basittir, ancak bazı eğri topları da attığımızdan emin oluruz.

Müşteri desteği incelemelerimiz, müşteri hizmetleri temsilcileriyle olan bu tür deneyimlere ve yerinde bilgi içeriği kullanma deneyimimize dayanmaktadır..

Müşteri desteği çok önemlidir ve teknoloji meraklıları tarafından bile değer görmelidir.

Güvenlik ve Güvenilirliği Nasıl İnceliyoruz

güvenlik için nasıl gözden geçiririz

Güvenlik, sık sık belirttiğim gibi, son fakat en az değil. Güvenlik, her şeyi birbirine bağlayan şeydir – bir ürünün fiyat etiketini, özelliklerini, öğrenme eğrisini ve müşteri desteğini anladıktan sonra, barındırma işleminin temelini oluşturan en son şey güvenliktir.

Güvenliğin kardeşi güvenilirliktir. İki örtüşme elbette: bir hizmet güvenilir olabilir, çünkü iyi güvenliği vardır.

Bununla birlikte, güvenilirlik öncelikle bu soru ile ilgilidir: ürün olması gerektiği şeyi, tutarlı ve fazla hata yapmadan yapıyor mu??

Güvenlik ve güvenilirlik, barındırma şirketlerinin değerini yorumlamak için benzersiz bir şekilde önemlidir, diğer birçok ürün için çevrimdışı olduğundan çok daha önemlidir.

Web sitenizin, bilgilerinizin ve potansiyel olarak müşterilerinizin bilgilerinin korunduğunu bilmeniz gerekir.

Ve hosting satın aldıysanız, hosting almaya devam edeceğinizi bilmeniz gerekir.

Güvenlik ve güvenilirliği gözden geçirdiğimizde iki ana yaklaşımımız var.

Birincisi şirketin söylediklerini incelemektir; ikincisi, çalışma zamanımızı bağımsız olarak ölçmek ve elimizdeki araçları araştırmaktır.

İkincisi, şeylerin güvenilirlik tarafını biraz daha ilgilendirir, ancak yine de sorunlar durumunda zayıf sunucu güvenliğini yansıtır.

Bir şirket web sitesinin söylediklerini değerlendirmek zor olabilir. Bir yandan, muhtemelen bir şirketin güvenlik protokolü hakkında alabileceğiniz tek resmi bilgi kaynağıdır..

Öte yandan, şirketler kaçınılmaz olarak kendi web sitelerinde iyi ses çıkarmaya çalışacaktır..

Bazen şirketlerin güvenlik standartları veya korumaları hakkında söyleyecek çok az şeyleri vardır..

Bu mutlaka kötü çalışma süresi ile ilişkili değildir, ancak dikkatli olunması gereken bir şeydir ve endişe duyanlar için bir temsilci ile uğraşmaya değer olabilir..

Genel olarak mümkün olduğunca çok sayıda hesap için düzenli yedeklemeler görmek isteriz; giriş düzeyi hesapların daha yüksek seviyeli hesaplar kadar sık ​​yedeklenmemesi oldukça yaygındır, ancak en azından aylık yedek alabilirlerse, bu bir kazançtır kitabımda.

FastComet, her planla birlikte yedekleme hizmetleri sağlar_

Bunun yanı sıra, güçlü güvenlik duvarları, DDoS saldırı koruması ve 256 bit şifreleme aradığımız özelliklerdir: bu, şirketin endüstri standardına ulaştığı anlamına gelir.

Doğal olarak, bir şirketin web sitesiyle sınırlı olmak çok yararlıdır.

Müşteriler olarak sonlarımızdan bir şeylere baktığımızda, baktığımız ilk öğe çalışma süresidir: bu, hosting şirketinin güvenilirliğinin bir numaralı göstergesidir.

Şirketlerden barındırma satın aldığımızda, örnek web siteleri oluşturur ve hizmet süremiz boyunca çalışma sürelerini ve yanıt sürelerini ayrıntılı olarak kaydetmek için Pingdom adlı üçüncü bir taraf kullanırız.

Çalışma sürelerini izlemek için test web sitelerimiz

Her şeyden önce, bu kayıtlar gerçekten önemli: pratikler.

İdeal olarak, mümkün olan en yüksek çalışma sürelerini ve en düşük tepki sürelerini görmek istiyoruz.

İyi örnekler Bluehost, SiteGround veya HostGator olabilir..

Bluehost test sitesi

hostgator test sitesi

test alanı

Sonuçta, bir şirketin kendisi hakkında ne söylediğine bakılmaksızın, nihai hedefiniz web sitenizin bakımı ve verilerin korunmasıdır..

Sağlam bir çalışma süresine ve yanıt sürelerine sahipseniz, önemli bir endişe kaynağı ele alınacaktır..

Son olarak, hesap özellikleri olarak başka herhangi bir güvenlik aracı kullanıma sunulduysa, fiyat değerlerini not ettiğimiz sürece bunları belirtmeye değer buluyoruz.

Bununla birlikte, buna çok fazla odaklanmak istemiyoruz; satın alabileceğiniz şeylerle daha fazla ve bir şirketin müşterilerini korumak için attığı adımlarla daha az ilgisi var.

Ayrıca, barındırma hesaplarımızdan herhangi biriyle ilgili büyük bir güvenlik sorunu ortaya çıkarsa (ciddi bir kesinti süresi varsa veya büyük bir veri ihlali olursa) bunu incelemelerimizde bildirdiğimizi de belirtmek gerekir. Neyse ki, bu nadir bir olay.

Sonuç

Şimdi, parça parça, çok gizli inceleme metodolojimizi döktük, bence özetlememiz gerekiyor.

Barındırmak bizi büyüledi: işte bu yüzden onunla ilgili bir web sitesi hazırladık.

Kesinlikle kendimiz için en iyi hosting şirketlerini bulmak için birçok uzunluğa gittik ve herkesin de onlar için en iyi hosting şirketini bulmasına yardımcı olmak istiyoruz.

Barındırma şirketlerini inceliyoruz: onlardan paket satın alıyor, örnek siteler oluşturuyoruz ve barındırma şirketinin bize sunduğu sayısız ürünü değerlendiriyoruz.

Sizin için neyin iyi neyin kötü olduğunu daha iyi görebilmeniz için bunları farklı kategorilere ayırıyoruz – böylece bir kuruş bile kaybetmeyeceksiniz.

Fiyatı incelediğimizde, ilk tercihimiz bir şirketin resmi fiyatlandırma yapısıdır.

Bu, en son ve resmi bilgileri alabileceğiniz yerdir. Ancak, bu fiyatlandırmayı her zaman rekabete göre tutarız.

Bunun dışında, gizli maliyetler ve ücretler ile para iade garantilerine de bakıyoruz. Örneğin, para iadesi garantisi yalnızca barındırma hizmetini kapsayabilir, ancak alan adı satın alımlarını kapsamaz.

Alternatif olarak, bazı önemli güvenlik araçları, harcadığınız tutarı artırmaya bağlı maliyetli yükseltmeler olabilir.

Özellikler için resmi listeler de önemlidir. Ancak, hesaplarımızla özellikleri araştırmak ve test etmek isteriz.

Özellikler tasarlandığı gibi performans gösterir, ancak herhangi bir istisna varsa not alırız.

Ürün testlerimizin gerçekten devreye girdiği kullanım kolaylık değerlendirmeleriyle. Bir ürünü yalnızca uzun bir süre boyunca sık sık kullanmak zorunda kalırsak, bir kullanıcı arayüzünün nerede kaldığı hakkında bilgi sahibi olabiliriz.

Aynı zamanda, platformu öğrenerek bir öğrenme eğrisinin dikliği hissini oluşturma şeklimizdir..

Müşteri desteği için insan teması olmadan kaç cevaba erişilebileceğini görmek için düzenli olarak yerinde bilgi içeriğini (video eğitimleri ve bilgi tabanları gibi) kullanırız.

Ayrıca düzenli olarak müşteri hizmetleri temsilcilerine başvuruyoruz ve incelemelerimize en az bir canlı sohbet örneği ekleyeceğiz.

Son olarak, bir şirketin resmi güvenlik protokollerine bakarak güvenliği ve kendi çalışma süremizi ve yanıt süremizi ölçerek sunucu performansını (ilgili ancak yine de ayrı bir metrik) inceliyoruz..

Çalışma süresi ve yanıt süresi, incelediğimiz en önemli şeylerden biridir ve şirketleri birbirinden ayırmada çok yardımcı olmuştur: güvenli ve tutarlı barındırma, sonuçta barındırma elde etmede bir numaralı hedeftir..

Özetle, şirketten gelen bilgileri kapsamlı ürün testleri ile birleştirme eğilimindeyiz.

Şirket, fiyatlandırma, özellik listeleri veya güvenlik protokolleri gibi belirli objektif gerçekleri karşılaştırmada yararlı olan en güncel bilgileri bize söyleyebilir.

Bununla birlikte, incelememizin büyük kısmı için deneyimimizi kesinlikle kullanıcı olarak kullanıyoruz; performansa göre yapılan fiyat mı, yoksa değil mi??

Güvenlik aracı X’in sesi kadar iyi, çalışma süresi geliştirildi?

Bu özellikler kulağa hoş geliyor, ancak gerçekte iyi uygulanıyorlar mı??

Bu sorular ve daha fazlası, hosting şirketlerini ve ürünlerini sorgularken kendimize düzenli olarak sorduğumuz şeydir.

Okuduğunuz için teşekkürler, umarım bir sonraki incelememizde sizi yakalarım!

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Adblock
    detector