WordPress Kullanarak Podcast Web Sitesi Nasıl Yapılır (Kodlama gerekmez)

WordPress Kullanarak Podcast Web Sitesi Nasıl Yapılır (Kodlama gerekmez)

WordPress Kullanarak Podcast Web Sitesi Nasıl Yapılır (Kodlama gerekmez)

İçerik pazarlama dünyası, içeriğin çok çeşitli olmasını ve sadece içerik yazımı ile ilgili olmadığını gerektirir. Podcast şeklinde video ve ses gibi diğer içerik oluşturma biçimleri. Bir podcast başlattıysanız, içeriğinizi barındırmak için bir podcast web sitesi oluşturmak istersiniz.


Podcast web sitesi, dinleyicilerinizin sizi ve içeriğinizin arkasındaki ilhamı tanımasını sağlar. WordPress, iyi görünümlü ve kullanıcı dostu bir web sitesi oluşturma konusunda kullanılabilecek en basit araçtır.

Basit ve profesyonel bir web sitesi ile, içeriğinizi yönetmek ve kitlenizle bağlantı kurma yollarını yenilemek daha kolay hale gelecektir. Başlamak için basit yollar:

dijital ses dosyası

1. Adım: Kullanılabilir bir alan adı bulun

Bir alan adı bulmak oldukça basittir. Her zaman içeriğinizle alakalı bir ad seçtiğinizden ve adın benzersiz olduğundan emin olmanız gerekir. Alan adınız için yeni bir ad kaydetmek için iyi bir yer NameCheap.

namecheap

Servis, ilgili adı aramanıza izin verir, kullanabileceğinizden emin olun. İdeal alan adını bulmak için kullanmanız için çeşitli seçenekler vardır.

NameCheap gibi bir site, kaçırılmadan veya çoğaltılmadan mümkün olduğunca uzun süre kayıt yapabilmenizi sağlar.

2. Adım. Barındırma Hizmeti

Web sitenizin adına karar verdikten sonra, internet hosting konusunda geniş bir seçenek yelpazesi sunar. Çok çeşitli seçeneklere sahip olmak, acemi web sitesi yaratıcısını karıştırabilir ve onlar için GreenGeeks’i öneririz.

Greengeeks

Kolayca kaydolmanızı sağlar. Ev sahibi olmak için kolay bir platform bulmak idealdir ve yeni başlayanlar için bile iyidir. Sitenizin her zaman ziyaretçiler tarafından kullanılabilir olmasını sağlamak için etkin bir destek ağı ve minimum site kesinti süresi sunar.

GreenGeeks gibi barındırma şirketleri, web sitenizi tek bir platformdan barındırmayı ve hizmetinizin her zaman en iyi ve siber zarardan korunmasını sağlar.

GreenGeeks’e Kaydolun

Adım 3. WordPress’i yükleyin

Bir WordPress barındırma hesabı, cPanel’e erişmenizi sağlar. CPanel’de, çok çeşitli araçlara erişmenizi sağlayan bir gösterge tablosuna erişebilirsiniz. Gösterge tablosu size Softaculous’ı kullanma seçeneği sunacak.

softaculous cpanel

WordPress’i web sitenizin alan adına yüklemek için Apps Installer. Now Şimdi Yükle ’düğmesini tıklayarak WordPress’i yükleme seçeneğini belirleyeceksiniz. WordPress’in web sitenize otomatik olarak entegre edilmesini sağlayacak ve tahsis edilen yönetim bağlantısını kullanabilirsiniz..

Uygulamayı daha önce hiç kullanmadıysanız WordPress üzerinde arka plan araştırması yapabilirsiniz. Web sitenizdeki sürüm blog sürümüne oldukça benzer ve CMS oldukça basit ve anlaşılır.

Adım 4. Blubrry PowerPress Podcasting eklentisini yükleyin

Neden Blubrry? Blubrry, bir podcaster için idealdir, çünkü ihtiyaçlarınızı anlayan deneyimli podcast’ler tarafından geliştirilmiştir. Eklentinin kurulumu basittir ve çeşitli dizinlerden içeriği kolayca entegre etmek için Basit ve Gelişmiş olmak üzere iki modda çalışır.

blubrry

Akademisyenlere yönelik bir web sitesi oluşturursanız, şu konu başlıklı bir bölüm oluşturmak isteyebilirsiniz: “nereden araştırma makalesi alabilirim”.

Blubrry, Apple Podcast’ler, Google Podcast’ler, Stitcher, TuneIn ve Blubrry Podcasting gibi farklı kaynaklardan gelen içeriği kolayca entegre eder.

Eklentiyi yükledikten sonra “Yüklü Eklentiler” e gidin, Blubrry Podcasting eklentisini bulun ve etkinleştir’e tıklayın. Eklenti, WordPress Panosunun sol tarafında görünecektir.

Blubrry aşağıdaki özelliklere sahiptir:

 • Tam Apple Podcast’leri & Google Podcast desteği, podcast özet akışınızı WordPress sitenize ekleyebileceğiniz anlamına gelir
 • Üçüncü taraf sitelerden yerleşik destek yoluyla ses ve video web oynatıcılarını destekleyen entegre HTML5 Medya Oynatıcıları.
 • Eklenti, siteye doğrudan abone ol düğmesini gömebildiğiniz için abone kazanmak için harekete geçirici mesajınızı basitleştirir.
 • Blubrry, çevrimiçi olarak kolayca bulunabilmenizi sağlamak için SEO puanınızı da artırır ve SoundCloud, LibSyn, PodBean, Squarespace’ten içerik aktarabilir ve bir RSS beslemesi ekleyebilirsiniz.
 • Başka platformlardan içerik taşıyabilirsiniz, bu nedenle başka bir içerik barındırıcısından veya servis sağlayıcıdan taşınıyorsanız, içerik veya daha eski bölümleri kaybetmezsiniz.
 • Ayrıca içeriğinizi yazı türüne göre kategorilere ayırabilir ve medya istatistikleri için raporlar oluşturabilir ve gerçek zamanlı bilgiler elde edebilirsiniz.
 • Blubrry ayrıca çeşitli dilleri destekler ve sitenizde çeşitli özellikleri etkinleştirebilirsiniz.

Blubrry Eklentisini Edinin

5. Adım. Tema ekleyin

SEO, güvenlik, podcast ve galeriler için gerekli eklentilerle çalışmaya başladıktan sonra bir tema düşünebilirsiniz. Podcast’iniz için seçtiğiniz en şık temalardan biri Tusant WordPress Teması.

Önizlemek için fareyle üzerine gelin

Tusant wp teması

Tusant ideal bir podcast web sitesi şablonu çünkü özellikle müzik ve video akışı için tasarlanmıştır. Web sitesi, multimedya içeriğine uyum sağlamak için çeşitli unsurları entegre edebilir ve bireysel ve ağ podcast içeriğini barındıran siteleri barındırabilir.

Tusant full çeşitli içeriği destekler ve son derece esnektir ve podcaster’ın ihtiyaçlarını karşılamak için tasarlanmıştır.

6. Adım. Uygun Podcasting Ekipmanını seçin

Herhangi bir podcaster size iyi bir podcast’in yolunun iyi ekipmanla döşendiğini söyleyecektir ve yeni bir podcast’e başlayan biri için gerekli ekipmanların bir listesini derledik.

 • USB Podcast Kondenser Mikrofon Seti

Mikrofon Seti

Bu kit Amazon’da mevcuttur ve kaliteli ses üretmek için tasarlanmış bir mikrofona sahip Profesyonel bir USB Mikrofon sunar. Kullanıcı dostu bir tak ve kullan kurulumu ve kullanımı kolay USB mikrofon kiti olduğundan karmaşık yazılımları yüklemek için beklemek zorunda değilsiniz.

Artıları

 • USB Podcast Kondensatör Mikrofon Kiti çok uygun maliyetli ve çok pahalı değil ve ayrıca kurulumu çok kolay ve çoğu model kurulum yazılımı gerektirmiyor.

Eksileri

 • USB kondansatör mikrofonları, eşlik eden ekipmanla birlikte uygun bir mikrofonla aynı kalitede bulunma eğilimindedir. İlk adım olarak iyidirler, ancak nadiren uzun vadeli bir yatırım olarak çalışırlar. Herkese açık konserler yapıyorsanız, zaman zaman bazı bilgisayarlar ve PA sistemleriyle de uyumlu değildirler..
 • Taşınabilir Pro Ses Kondansatör Kayıt Masası Mikrofon – Pyle PDMIUSB50

Taşınabilir Pro Ses Mikrofonu

Bu, hareket halindeyken ve stüdyoda barındırılan bir podcast için ideal olan kullanımı kolay bir masa mikrofonudur. Yapmanız gereken tek şey USB üzerinden bir dizüstü bilgisayara veya PC’ye bağlamak ve ayarlarınızı buna göre seçebilirsiniz. Mikrofon son derece çok yönlü ve kullanımı kolaydır.

Artıları

 • Bu mikrofonun kurulumu kolaydır ve podcast’ler için tasarlanmıştır ve basit bir tak ve çalıştır kurulumu sunar. Profesyonel bir kurulum gibi dinlerken de kayıt yapabilirsiniz ve ayrıca istenmeyen sesleri engellemek için bir sessiz düğmesi vardır.

Eksileri

 • Bazı PA sistemleri ve bilgisayarlarla uyumluluğu olmayabilir ve dış kayıtlar için çok iyi çalışmayabilir.

7. Adım. Bir podcast oynatıcı seçin

Piyasada seçim yapabileceğiniz oldukça az seçenek var ve podcasting konusunda yeni olan biri için bunaltıcı olabilir. Dışarıdaki hizmetler gerçekten ihtiyaçlarınıza bağlıdır ve ideal podcast oynatıcı hedeflerinize bağlıdır.

Podcast’iniz söz konusu olduğunda, podcast’inizi birden fazla podcast oynatıcıda barındırmak en iyisi olabilir. Böylece, kitle tabanı farklı olma eğiliminde olduğu için üç farklı sitede barındırabilirsiniz.

Birden fazla site kullanmak da çevrimiçi görünürlüğünüzü artırabilir ve en iyi podcast bağımlısı web sitesi olmanızı sağlayabilir.

Aralarından seçim yapabileceğiniz popüler Podcast Oynatıcılardan bazıları:

1. Bakla

podbean

Podbean, yeni gelenlere içerik denemesi için beş saat sunuyor ve bir kitle kazanabileceğiniz oldukça bağımsız bir ağ. Bir dinleyici topluluğu oluşturmak ve kaydolmak ve oluşturmak için oldukça basittir.

Podbean, kategorilerdeki podcast’lere sahiptir ve SEO aramalarında oldukça yüksektir. Saatlerce yeterli içerik oluşturduktan ve Podbean oynatıcıyı web sitenize gömdüğünüzde premium sürüme yükseltebilirsiniz..

2. Soundcloud

ses bulutu

Soundcloud 3 saat serbest zaman sunar ve premium paket sınırsız saat sunar. Soundcloud, içeriklerini barındırmak için siteyi kullanan dünyanın önde gelen sanatçıları ve podcast’leri ile içerik dünyasını gerçekten dönüştürdü.

Soundcloud, yeni başlayanlar ve gelişmiş bir podcast yaratıcısı için idealdir. Temel olarak kendi web siteniz de dahil olmak üzere herhangi bir web sitesine içerik yerleştirebilir ve paylaşabilirsiniz ve her yeni içerik eklediğinizde güncellenir.

3. Apple Podcast’leri

elma podcastleri

Apple Podcast, bir abonelikle sınırsız saat sunuyor ve Apple kullanıcıları için oldukça erişilebilir. Apple, çalışmak için basit ve şık bir arayüz sunar ve Apple içinde bir topluluk oluşturmaya da odaklanabilirsiniz.

Apple’ı kullanmanın çeşitli avantajları vardır, çünkü içeriğinizi yükleme ve hedef pazarınıza göre optimize etme işlemini basitleştirir ve içeriğiniz her zaman kullanılabilir.

Aralarından seçim yapabileceğiniz çok şey var ve hedef pazarınıza en uygun olanları araştırabilirsiniz. Her platformun kendi avantajları vardır ve belirli bir ağın platformunuza uygun olup olmadığına karar vermek için boş saatleri kullanabilirsiniz. Hedef kitlenize kolayca ulaşabilecek bir şeyi araştırmalı ve hedeflerinize ulaştığınızdan emin olmalısınız.

Sonuç

Podcast’inizi oluşturduktan sonra, pazarlamak için sosyal medyayı kullanmaya çalışmalısınız. Yeni bir web sitesiyle uğraşmak korkutucu olabilir, ancak zor olması gerekmez.

Bu makaledeki araçların, podcast’iniz için bir web sitesi oluşturmanıza daha yakın olmasını umuyoruz.

Bazı durumlarda, zorluklarla karşılaşabilir ve yol boyunca yeni şeyler öğrenebilirsiniz. Lütfen deneyimlerinizi yorum bölümünde paylaşın.

Eser sahibi
Nicholas Walker, pazarlamacılarla rekabet edebilmelerini sağlayan güçlü bir pozisyon vermek için öğrenci girişimcilerle birlikte çalışan bir metin yazarı ve dijital pazarlama uzmanıdır. Yöntemleri yenilikçi, en yeni trendleri takip ediyor ve güçlü sonuçlar üretmek için en iyi otomasyon araçlarını kullanıyor.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Adblock
  detector