مرور HostGator: چرا من عاشق / نفرت از HostGator (Solid Uptime)

این مقاله در تاریخ 03 آوریل 2020 اصلاح و اصلاح شد.


اگر چند لیست از ارائه دهندگان میزبان برتر را جستجو کرده باشید ، ممکن است نام خاصی پیدا کرده باشید: HostGator.

HostGator بزرگترین پلتفرم میزبانی نیست ، اما در سمت بزرگتری قرار دارد.

HostGator چیست؟?

این کار از سال 2002 شروع به کار کرده است – این برای دنیای میزبان به معنای کاملاً خوب است – و به اندازه کافی بزرگ است که علاوه بر دفتر مرکزی خود در آستین و هیوستون ، دفاتر بین المللی داشته باشیم..

در سال 2012 ، میزبان HostGator توسط گروه بین المللی استقامتی (EIG) به دست آمد ، که همچنین یکی دیگر از ارائه دهندگان اصلی میزبان مهم است – Bluehost.

ما نمی دانیم که تعداد نهایی مشترکانی که HostGator دارد ، اما از 200،000 مشتری در سال 2009 فراتر رفته است.

میزبان بنر

با این حساب و این واقعیت که EIG در سال 2015 بیش از 4 میلیون مشترک بین شرکتهای زیر مجموعه خود (که احتمالاً بزرگترین آنها Bluehost و HostGator هستند) ، مطمئناً فرض می کنید که HostGator صدها هزار مشترک داشته باشد ، در غیر اینصورت میلیون ها نفر.

از نظر ظاهری ، همه چیز برای HostGator مناسب به نظر می رسد. صفحه اصلی وب سایت آنها برخی از جوایز میزبانی وب را که دریافت کرده اند (از PCMag و موارد دیگر) نامگذاری می کند ، که مطمئناً باعث می شود آنها ظاهر خوبی داشته باشند.

البته اینترنت مکان بزرگی است ، و اگر می دانید چگونه بازی را انجام دهید ، گرفتن نظرات مثبت برای خود دشوار نیست..

آیا HostGator واقعاً تاج ستایش آنلاین خود را اندازه می گیرد?

برای یافتن مطالعه را ادامه دهید!

مزایای HostGator

همانطور که گفته شد ساختار قیمت گذاری عجیب و غریب دلیل برخی از مزایا است. میزبانی وب مشترک ، علی رغم اینکه برای اولین بار از رقبا گران تر است ، اما قیمت تجدیدپذیری را در سمت پایین دارد.

علاوه بر این ، گواهینامه های SSL و یک مقدار خوب از اعتبار در گوگل ادوردز و تبلیغات بینگ با هر حساب میزبانی ، صرف نظر از درجه.SSL رایگان و موارد دیگر با HostGator

این بسیار قابل توجه است ، و من نمی توانم بسیاری از موارد مشابه با این خدمات را در سایر خدمات پیدا کنم.

به غیر از این ، من فهمیدم که پشتیبانی مشتری آنها مستحکم است و رابط کاربری آنها ساده و آسان برای استفاده است. از همه مهمتر ، آنها زمان بسیار خوبی را به وجود آوردند ، حتی اگر سایر ابزارهای امنیتی آنها گران قیمت یا کم مصرف باشند.

به طور کلی ، HostGator تعداد زیادی جوانب مثبت را به نمایش می گذارد که حتی موارد منفی را نیز به راحتی نشان نمی دهد.

منفی HostGator

خبر بد — HostGator دارای برخی از مشکلات قابل توجه است.

اولین مشکل در مورد HostGator که باید به آن توجه کنیم قیمت است. بیش از حد نگران نباشید: اینگونه نیست که HostGator در کل گران قیمت باشد.

به طور خاص ، برخی از برنامه ها در مورد HostGator در مقایسه با برنامه های خدمات رقیب می تواند ارزان تر باشد.

این امر به ویژه در صورتی که علاقه ای به ارتکاب آن ندارید صادق است: قیمت های پایین ارائه شده برای تعهدات سه ساله است.

اگر می خواهید فاصله زمانی کوتاه تری داشته باشید ، قیمت در تمام برنامه ها به میزان قابل توجهی بالا می رود.برنامه های کوتاه مدت میزبان

به گفته این ، من فکر نمی کنم این یک سقوط فوق العاده است. اگر به دنبال صرفه جویی در هزینه هستید ، HostGator چیزی نیست که شما باید فوراً تخفیف دهید.

اگر ، به دنبال نوع خاصی از هاستینگ مانند میزبانی وردپرس هستید ، ممکن است HostGator در صدر لیست شما قرار نگیرد.

ترکیب قیمت های ناقص افزودنیهای امنیتی HostGator است.

در جایی که سیستم عامل های دیگر ممکن است انتخاب بیشتری از ویژگی های امنیتی را برای بسته های خاص به صورت خودکار ارائه دهند ، HostGator از برنامه های خود جدایی دارد.

و در صورت متعهد شدن به یک برنامه 3 ساله ، بالاتر از هر آنچه که میزبان شما باشد ، ارزانترین قیمت را در هر ماه نزدیک به 2 دلار در هر ماه می پردازند..بسته های امنیتی HostGator

این یک نوع فشار است ، به خصوص با توجه به اینکه میزبانی بسته های ارائه دهندگان دیگر گاهی اوقات بسیار کمتر از دردسر و هزینه کمتری برخوردار هستند.

قیمت گذاری HostGator

قیمت به طور معمول اولین چیزی است که ما به آن نگاه می کنیم — و هنگامی که ارائه دهندگان میزبانی زیادی در آنجا هستند که می توانید انتخاب کنید ، می توانید هزینه کمتری داشته باشید.

بنابراین واقعیت ها در اینجا آمده است: برای میزبانی وب مشترک (که ابتدایی ترین و معمولاً محبوب ترین آنهاست) ، برنامه ها با 2.75 دلار در ماه شروع می شوند.

یا اگر در حال حاضر فروشی وجود نداشته است: این فروش قیمت را برای اولین بار در ماه 2.75 دلار ، برای رده دوم 3.95 دلار و برای سومین 5.95 دلار (تخفیف های عاشق عشق).hostgator میزبانی وب را به اشتراک گذاشت

این سه سطح – برنامه های هاچلینگ ، کودک و تجارت – با تخفیف بسیار مناسب هستند ، اما به طور عادی بار زیادی هم نمی برند..

من ترجیح می دهم که آنها ارزان تر باشند ، اما برای میزبانی مشترک ، در انتهای بالای محدوده قیمت عادی قرار دارد.

میزبانی ابر با 5.95 دلار در ماه برای Hatchling Cloud شروع می شود – البته با تخفیف آن 4.95 دلار است و با Cloud Business با 9.95 دلار به پایان می رسد.میزبانی ابر ابر برنامه میزبان

میزبانی وردپرس کمی گرانتر از میزبانی وب مشترک است ، که مایه تاسف است — رقبا اغلب دارای میزبانی وردپرس با قیمتی معمولی در وب میزبان هستند.میزبان وردپرس HostGator

در هر صورت ، با تخفیف میزبانی وردپرس با 5.95 دلار در ماه شروع می شود و تا 9.95 دلار در ماه ادامه می یابد. این تخفیف ها 40 تا 57 درصد تخفیف دارند ، که به شما می گوید معمولاً چقدر گران هستند.

صادقانه بگویم ، میزبانی وردپرس کمی در HostGator گران قیمت است.

سرور خصوصی مجازی (VPS) میزبانی در حال حاضر 70٪ تخفیف یا 73٪ تخفیف دارد و از جمله تخفیف آن بین 29.95 دلار و 49.95 دلار در ماه می باشد..

میزبان VPSقیمت اولیه ارزان ترین نیست ، بلکه فقط قیمت های رقیب و غیرقانونی با دو برابر است. دو سطح اخیر تقریباً قیمت عادی دارند.

سرانجام ، سرورهای اختصاصی با 119 دلار شروع می شوند و در ماه 149 دلار تمام می شوند. اگرچه این نیز با تخفیف همراه است ، اما اینها در واقع قیمتهای خوبی برای سرورهای اختصاصی هستند.

اگر به دنبال صرفه جویی در هزینه هستید اما هنوز یک سرور اختصاصی را می خواهید ، ممکن است HostGator یکی از گزینه های برتر شما باشد.

مسئله دیگر: در حالی که سایر سایت ها تمایل دارند که قیمت ها را به عنوان “تخفیف” نشان دهند ، اما واقعاً فقط قیمت سال اول خدمات هستند.

پس از آن ، هنگامی که شما تجدید می شوید ، بلند می شوند. با این حال ، با HostGator ، تخفیفهایی که من در مورد آن صحبت می کنم ، معمولاً فقط با تخفیف هایی که در یک فروشگاه مشاهده می کنید ، زمان محدود است..

و برای به دست آوردن آنها ، باید سه سال خدمت متعهد شوید. بنابراین ، اگر می خواهید فقط یک سال خدمات برای ارزانترین ردیف میزبانی مشترک خریداری کنید ، باید ماهانه 5.95 دلار بپردازید. که در واقع کمی سنگین است.

با این وجود ، پس از سال اول ، قیمت های ماهانه آنچنان با بازار تفاوت ندارند.

برای مثال ، GoDaddy قیمت برنامه ماهانه خود را برای برنامه ورود به سطح خود پس از سال اول استفاده ، به 7.99 دلار در ماه می رساند. برنامه Hatchling HostGator به 6.95 دلار افزایش می یابد.

بنابراین سلام ، از آنچه که به نظر می رسد قیمتهای اندک متورم هستند خیلی ناراحت نشوید. (مقایسه مقایسه HostGator در مقابل گاددی را ببینید)

آخرین مورد: HostGator برای برنامه های میزبانی مشترک خود دارای 45 روز ضمانت برگشت پول است.برگشت پول Hostgator

این به طور قابل توجهی طولانی تر از ضمانت های معمولی 2 هفته یا یک ماهه از سایت های رقیب است و باید به شما زمان کافی را برای این که بتوانید بفهمید که آیا می خواهید با این سرویس کنار بیایید یا نه..

از آنجا که بیشتر افراد به دنبال میزبانی مشترک خواهند بود ، من می گویم که قیمت گذاری HostGator بسیار منطقی است – فقط میزبانی وردپرس برای من غیر طبیعی به نظر می رسد ، و سیاست بازپرداخت 45 روزه کاملاً محکم است.

قیمت میزبانی HostGator را اینجا ببینید …

امکانات

بنابراین قیمت گذاری ارزانترین قیمت در آنجا نیست – اما شاید در عوض چیزهای بسیار خوبی نیز بدست آورید?

خوب ، بیایید وارد آن موضوع شویم.

توجه: ما بیشتر از همه در مورد ویژگی های میزبانی وب مشترک صحبت می کنیم زیرا آنها محبوب ترین هستند.

هاچلینگ ، ردیف اول ، دارای یک دامنه و پهنای باند بدون مجوز است. کودک دامنه نامحدودی کسب می کند ، و کسب و کار یک IP اختصاصی رایگان ، ابزار رایگان سئو و ارتقاء رایگان به SSL مثبت دریافت می کند.

این ممکن است برای شما کمی لخت به نظر برسد. لازم نیست لیست طولانی تری حتی برای هاچلینگ وجود داشته باشد?

خوب ، HostGator کمی متفاوت سازمان یافته است.

بسیاری از ویژگی های بسیاری وجود دارد که در هر برنامه میزبانی اعمال می شود و بسیاری از ویژگی هایی که پرداخت می کنید بدون توجه به برنامه خود می توانید به آنها اضافه کنید.

نمونه هایی از افزودنی ها شامل برخی از ابزارهای امنیتی (بیشتر در مورد این در بخش امنیتی) یا ابزارهای جستجوگرها است. با این حال ، برخی از مواردی که برای هر برنامه میزبانی در دسترس است بسیار باورنکردنی است.

هر برنامه میزبانی یک سازنده وب سایت ، و انتقال سایت و دامنه رایگان می شود. این خوب است ، اما بسیار اساسی است.سازنده وب سایت Hostgator رایگان

هر برنامه میزبانی همچنین به 52 اسکریپت رایگان که می توانید فوراً نصب شود دسترسی پیدا می کند – خوب ، اکنون همه چیز بهتر به نظر می رسد.

حتی چشمگیرتر ، هر طرح 100 دلاری Google Adwords و اعتبار تبلیغاتی بینگ 100 دلاری دریافت می کند. خوب ، وای.

سرانجام ، برای قرار دادن بستنی روی کیک ، هر حساب میزبانی با مجوز SSL رایگان ارائه می شود.

این یک مورد بزرگ است: حتی برنامه های هاچینگ گواهینامه SSL را دریافت می کنند ، این چیزی است که معمولاً برای بسته های درجه دوم یا سوم در سیستم عامل های رقیب محفوظ است..

همه اینها علاوه بر سایر ابزارهای اساسی همراه با حساب های میزبانی – به عنوان مثال حساب های ایمیل است.

آه ، به جز برنامه Hatchling حتی HostGator شامل حساب های نامحدود ایمیل نیز هست – بسیار چشمگیر است ، به خصوص در مقایسه با حساب ایمیل تنها GoDaddy برای اولین مرتبه خود.

صادقانه بگویم ، این یک غذای آماده کاملاً مستحکم است. HostGator به طور کلی مانند سایر ارائه دهندگان مهم میزبانی دارای ویژگی خوبی است.

با این حال ، ساختار قیمت گذاری غیر معمول آن به شما امکان می دهد ابزارهایی با انعطاف پذیری بیشتر اختصاص دهید ، و برخی از ویژگی ها را با هزینه کمتری نسبت به آنچه در غیر این صورت دریافت می کنید دریافت کنید..

به این معنا ، HostGator محصولات خارجی خود را با قیمتی تر جبران می کند.

پشتیبانی مشتری

اگر HostGator ایده آل ترین قیمت ها را ندارد ، پس بهتر است آن را جبران کنید ، درست است?

داشتن پشتیبانی کامل از مشتری به ویژه در مورد هاستینگ ضروری است.

خوشبختانه ، HostGator خوب عمل می کند. این مستندات با ارزش در محل و مطالب آموزشی و همچنین گزینه های مختلفی برای تماس مستقیم با نمایندگان دارد.

با وجود منابع آموزشی و اطلاعاتی ، HostGator همه چیز را در یک صفحه پشتیبانی متراکم کرده است.

این کمی غیرمعمول است؛ بسیاری از سایتها دارای صفحه سؤالات متداول ، یک پایگاه دانش (یا نسخه ترکیبی از آن ها) و یک صفحه جداگانه برای آموزش ها یا منابع خاص هستند.

این چیز بدی نیست – گرچه من از طراحی صفحه پشتیبانی متنفرم ، اما داشتن همه چیز به راحتی متمرکز بسیار مفید است. و مطمئناً ، آنها دارای یک انتخاب عالی از آموزش های ویدئویی و همچنین مقالات هستند.

باز هم به نظر می رسد کهنه شده است ، اما به نظر می رسد که آنها به اندازه کافی برای نگه داشتن هر کس به خوبی بدون نیاز به تماس با نماینده کافی هستند.

اما اگر می خواهید برای کمک با نمایندگان خدمات مشتری تماس بگیرید ، سه گزینه دارید: پشتیبانی تلفنی 24/7 ، پشتیبانی ایمیل و چت زنده.

معمول است که شرکت های میزبان هر سه مورد را ارائه دهند ، اما بسیاری نیز فقط دو مورد از این سه مورد را ارائه می دهند. اینکه HostGator همه آنها را داشته باشد نشانه خوبی است.

عملکرد چت زنده آنها خوب است. وقتی نماینده را به عنوان مهمان آزمایش کردم ، پاسخگو پیدا کردم. توجه داشته باشید که زمان در پایین سمت چپ: من بلافاصله پس از ارسال / دریافت پیام تصویربرداری کردم.سازنده وب سایت Hostgator رایگان

چت میزبان 2

البته ، این پاسخ اول به احتمال زیاد یک کپی / رب یا پاسخ ربات است.چت میزبان 3

همانطور که می بینید ، پاسخ “واقعی” به هیچ وجه طول نکشید.

آزمایش به عنوان یک مهمان / بازدید کننده معمولی در وب سایت واقعاً نشانگر خوبی از خدمات مشتری می باشد: اگر کسی بتواند یک گفتگوی زنده جامد برقرار کند ، احتمالاً منابعی که پس از تبدیل شدن به مشتری پرداخت کننده دریافت می کنید ، خوب است..

در کل ، خدمات به مشتریان HostGator به اندازه هر چیز خوب است ، حتی اگر چیز زیادی برای اجرا در خانه نباشد.

راحتی در استفاده

قیمت گذاری ، ویژگی ها و پشتیبانی مشتری – اکنون که تصویری شفاف تر از HostGator می گیریم ، باید درباره تجربه کاربر بحث کنیم.

به طور کلی ، من می گویم HostGator تقریباً به راحتی مانند هر سیستم عامل میزبانی دیگر قابل استفاده است. UI ممکن است زیبا ترین (به نظر من) نباشد ، اما مطمئناً صریح است.چت میزبان 3HostGator cPanel 2

دکمه های ناشناخته زیادی وجود ندارد — در بیشتر قسمت ها ، همه چیز کاملاً مشهود است هنگام حرکت در صفحه پنل ، داشبورد یا سازنده وب سایت.

درنهایت ، تقریباً هر سرویس میزبانی بزرگ اساساً با همان رابط کاربری یکسان است که تفاوت اصلی آن در زیبایی شناختی (و شاید طرح) باشد اما عملکردی نیست..

اگر HostGator استفاده از آن خیلی سخت باشد ، می توانید به پشتیبانی مشتری دسترسی پیدا کنید. من فکر می کنم بعید است که بیشتر مردم این مشکل را پیدا کنند. منحنی یادگیری هیچ تندتر از سایر سیستم عامل میزبان اصلی نیست.

امنیت و قابلیت اطمینان

بررسی اجمالی به روزرسانی امنیتی ، اقدامات امنیتی و غیره.

متأسفانه وب سایت HostGator هیچ توضیحی آشکار درباره امنیت ارائه نمی دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر ، لازم است برای این کار حفر کنید. خوشبختانه ، ما بیشترین کار را برای شما انجام داده ایم.

اول: در این مقاله جزئیات برخی از اقدامات امنیتی که HostGator می گوید از آن برای محافظت از سرورهای خود استفاده می کند. حماسه عمدتاً از حملات DDoS محافظت می کند.

اگر هکر یا حتی خاموشی باعث شود سایت خود را از دست ندهید ، HostGator خدماتی به نام CodeGuard را ارائه می دهد: این یک نسخه پشتیبان خودکار روزانه از ابر است.

CodeGuard می تواند حداکثر 5 وب سایت ، 1 گیگابایت فضای ذخیره سازی ، پرونده های نامحدود را گسترش دهد و می تواند برای بازیابی سایت های شما 3 بار در ماه استفاده شود.

با این حال ، این نیز از 1.67 دلار در ماه شروع می شود ، که جای تاسف است: سایر سیستم عامل ها در برخی از بسته های خود بصورت پشتیبان روزانه یا هفتگی را شامل می شوند..

در مرحله بعد ، HostGator چیزی به نام SiteLock دارد که در اصل اسکن بدافزار است. رایگان است! نه ، فقط شوخی میکنم اگر برای یک برنامه 3 ساله متعهد شوید ، ماهانه 1.94 دلار شروع می شود. این مانند CodeGuard کمی تاسف آور است.

اینها اشکالاتی جدی دارند ، اما من خبرهای خوبی دارم: HostGator دارای زمان بسیار خوبی است.

آخرین زمانهای زیر در زیر آورده شده است:

زمان میزبان

وقت تمام وقت
99.91٪
زمان پاسخ
1061ms

میانگین زمان Uptime:
 • مارس 2020: 99.89٪
 • فوریه 2020: 99.91٪
 • ژانویه 2020: 99.93٪
 • دسامبر 2019: 99.74٪
 • نوامبر 2019: 99.82٪
 • اکتبر 2019: 99.13٪
 • سپتامبر 2019: 99.37٪
 • آگوست 2019: 99.60٪
 • ژوئیه 2019: 99.98٪
 • ژوئن 2019: 99.97٪
 • ماه مه 2019: 99.85٪
 • آوریل 2019: 99.95٪
 • مارس 2019: 99.96٪
 • فوریه 2019: 99.97٪
 • ژانویه 2019: 99.97٪
 • دسامبر 2018: 100٪
 • نوامبر 2018: 99.99٪
 • اکتبر 2018: 99.93٪
 • سپتامبر 2018: 99.99٪
 • آگوست 2018: 99.94٪
 • ژوئیه 2018: 100٪
 • ژوئن 2018: 100٪
 • ماه مه 2018: 100٪
 • آوریل 2018: 99.99٪
 • مارس 2018: 100٪
 • فوریه 2018: 99.97٪
 • ژانویه 2018: 100٪
 • دسامبر 2017: 100٪
 • نوامبر 2017: 100٪
 • اکتبر 2017: 99.96٪
 • سپتامبر 2017: 100٪
در اینجا میانگین زمان پاسخ:
 • مارس 2020: 1060ms
 • فوریه 2020: 1057ms
 • ژانویه 2020: 1066ms
 • دسامبر 2019: 1276ms
 • نوامبر 2019: 1027ms
 • اکتبر 2019: 1125ms
 • سپتامبر 2019: 979ms
 • آگوست 2019: 1189 ms
 • ژوئیه 2019: 1،313 ms
 • ژوئن 2019: 1،244 ms
 • ماه مه 2019: 1000 ms
 • آوریل 2019: 996 ms
 • مارس 2019: 1،027 ms
 • فوریه 2019: 1،176 ms
 • ژانویه 2019: 1،169 ms
 • دسامبر 2018: 1،169 ms
 • نوامبر 2018: 1،325 ms
 • اکتبر 2018: 1335 ms
 • سپتامبر 2018: 1،264 ms
 • آگوست 2018: 1،254 ms
 • جولای 2018: 343 ms
 • ژوئن 2018: 343 ms
 • ماه مه 2018: 319 ms
 • آوریل 2018: 2250 ms
 • مارس 2018: 409 ms
 • فوریه 2018: 398 ms
 • ژانویه 2018: 375 ms
 • دسامبر 2017: 485 ms
 • نوامبر 2017: 969 ms
 • اکتبر 2017: 352 ms
 • سپتامبر 2017: 733 ms

شما می توانید امتیاز دقیق تا به اینجا را بررسی کنید.

در ماه فوریه و آوریل یک دقیقه one دو دقیقه بیش از دو ماه کاهش یافت! in و در ماه اکتبر سایت به مدت 4 دقیقه کاهش یافت.

البته ، این آمار زشت برای آگوست 2017-87 دقیقه از زمان قطع زمان یک ماه واقعاً ایده آل نیست. اما سلام – شاید این یک چیز فراتر باشد و یک سال بعد ، دیگر اتفاق نیفتاده است.

اگر در سپتامبر گذشته می خوانید ، می توانید آخرین ارقام به روز را در اینجا بررسی کنید.

Uptime با HostGator به طور کلی عالی است ، و تحریم اوت 2017 احتمالاً این سرویس با یکی از بهترین زمانهای طولانی در تست های ما.

افزودنیهای امنیتی ، با این وجود یک مزاحمت محسوب می شود ، و یا باید در هزینه کاهش یابد یا بخشی از آن به طور پیش فرض در برنامه های میزبانی گنجانده شود..

آیا ما HostGator را توصیه می کنیم؟?

با تمام تحلیل های گفته شده و انجام شده ، HostGator در کجا ایستاده است?

جدا از جمعیت ، برای یک نفر: هم نقص و هم جوانب آن نسبت به رقابت غیرمعمول است.

ساختار قیمت گذاری آن کمی عجیب است ، با افزودنیهای زیادی که ابزارهای پیش فرض در سیستم عامل های دیگر هستند و بسیاری از ویژگی های پیش فرض زیادی که فقط برای ردیف های به روز شده در سایر نقاط میزبان وجود دارد.

این زمان بسیار عالی است – شاید برخی از بهترین موارد در تجارت.

علاوه بر این ، HostGator بسیار آسان است و از مشتری پشتیبانی کاملی دارد. در کل ، این بسیار گرانتر از سایر خدمات نیست ، و به ویژه در دراز مدت.

به نظر من ، HostGator مقدار زیادی به شما می دهد و در نهایت شما را مجبور نمی کند هزینه های زیادی را بپردازید ، حداقل در محدوده جریان اصلی.

در برخی موارد ، شما حتی می توانید هزینه های بیشتری را برای برخی موارد ، مانند گواهینامه های SSL پرداخت کنید.

بنابراین با توجه به این نکته ، جوانب مثبت نسبت به منفی بیشتر است: بله ، من قطعاً HostGator را توصیه می کنم.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map